Architektura, którą nazywamy „tradycyjną”, to architektura anonimowa powstała w wyniku długiego procesu adaptacyjnego i gromadzenia wiedzy przez mieszkańców danego regionu. Przy pomocy prostych narzędzi i jak największego wykorzystania zasobów naturalnych otoczenia, zdołali oni zdywersyfikować geograficznie architekturę hiszpańską w jej wyjątkowości, różnorodności i spójności.
Hiszpania to kraj o wielkiej różnorodności geograficznej i kulturowej. Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w jej krajobrazach, wioskach, architekturze i surowcach. Wystawa poprowadzi widza przez miejsca i różne formy zamieszkiwania, które teraz odzyskujemy z długiego okresu zapomnienia jako źródło inspiracji i przykład zrównoważonego rozwoju, na który należy zwrócić uwagę w obecnym czasie, gdy koniecznością się stało ponowne odnalezienie równowagi z naturą.
W inauguracji wystawy, we wtorek, 12 marca, o godz. 18:00, wezmą udział JE Ambasador Hiszpanii w Polsce, p. Ramiro Fernández Bachiller, hiszpański architekt Diego Llorente, który wprowadzi uczestników w tematykę wystawy, oraz arch. Magdalena Buczyńska-Zapała, prezeska krakowskiego oddziału SARP. Spotkanie poprowadzi dyrektorka krakowskiego Instytutu Cervantesa, Beatriz Hernanz Angulo.
Wystawa - której premiera odbyła się w Instytucie Cervantesa w Warszawie w ramach Festiwalu "Warszawa w Budowie" w 2023 roku – odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Hiszpanii w Polsce.
Koncepcja: Terrachidia
Projekt graficzny: Vélera
Wstęp wolny.
Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku, od 10:00 do 18:00.
|