POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
08-08-2023       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
DZIEŃ WĘGIERSKI
ZAPRASZA
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza
http://www.Krakow.zaprasza.eu
miejsce:
Rynek Główny, Kraków, Scena pod Wieżą Ratuszową
16.00
BEZPŁATNE
WSPÓLNE: dla dzieci i dorosłych
» Muzyka
Centrum Sztuki Ludowej IMAGO, Konsulat Generalny Węgier oraz Instytut Ferenca Liszta we współpracy z organizatorami Międzynarodowego Dnia Pieśni Cygańskiej zapraszają na rynek Główny w Krakowie na koncerty pod Wieżą Ratuszową prezentujące muzykę węgierską oraz muzykę węgierskich Romów.

Wstęp wolny!

Program dnia Węgierskiego:
godz. 16.00 SONIVIUS VAPPAE
ok. godz. 17.30 KARAVAN FAMILIA
ok. godz. 18.30 KANIZSA CSILLAGAI
ok. godz. 19.30 JENŐ LISZTES CIMBALOM BAND

Informacje o wykonawcach:

SONIVIUS VAPPAE
Sonivius Vappae to zgraja hałaśliwych łobuzów zrodzonych z pyłu średniowiecza, skazanych na wieczną tułaczkę i gnębienie przypadkowych osób, które staną im na drodze.
Posługują się narzędziami tortur, takimi jak: średniowieczne dudy, średniowieczne piszczałki, cytra głos ludzki oraz bębny: tapan i djembe. Nawiasem mówiąc, Sonivius Vappae oznacza hałaśliwych łobuziaków i zawiera w sobie pewną autoironię. Celem jest oczywiście zaprzeczenie tej nazwie.
Zespół składa się z czterech muzyków:
Csaba Béke: wokal, dudy, cytra
Béke Canád: średniowieczne flety
György Sebők: średniowieczne flety, grzechotki, wokal
Jakab Béke: instrumenty perkusyjne, wokal
Program krakowskiego koncertu inspirowany jest głównie średniowieczną i ludową muzyką węgierską, często muzyką węgierskich grup etnicznych zamieszkujących tereny Transylwanii.

KARAVAN FAMILIA
Karaván Familia to niepowtarzalny zespół muzyczny utworzony przez rodziców i ich dzieci, który od swojego założenia w 2004 roku stworzył własny świat na bazie cygańskich tradycji wokalnych. Ich repertuar dowodzi, że muzyka cygańska jest inteligentna, dowcipna, mądra i otwarta na różnorodność. Źródłem ich melodii nie jest jedna określona kraina czy grupa cygańska, lecz europejskie dziedzictwo kulturowe i muzyczne cyganerii. W ich piosenkach można usłyszeć różnorodne, charakterystyczne europejskie style muzyczne, a także wyczuć atmosferę muzyki latynoamerykańskiej, bluesa czy muzyki pop. Z tych różnorodnych wpływów powstała dotąd nieznana muzyka z gatunku „world music”. Pomimo tej różnorodności, Karaván Familia potrafi zachować swój własny styl, który jest jednocześnie nowoczesny i szanujący tradycję, zabawny i liryczny.
Ich trzeci album, który powstał z okazji 10-lecia istnienia zespołu (Karavan Familia: Asvin / Fonó), został w maju 2014 roku wybrany przez jury World Music Charts Europe jako jeden z 20 najlepszych albumów „world music” (muzyki świata). Ich najnowszy, piąty album jest spontaniczny i jednocześnie wyrafinowany, a przede wszystkim sięga do korzeni ich gatunku. (Karavan Familia: Varikanak / wydanie autorskie). W ciągu ostatnich 18 lat koncertowali w całej Europie. Wielokrotnie występowali w Pałacu Sztuki w Budapeszcie, a także są stałymi gośćmi krajowych klubów i festiwali. Współpracowali między innymi z takimi artystami jak Boban Marković, Balogh Kálmán czy Harcsa Veronika. Karaván Familia odchodzi od folkowej muzyki cygańskiej i odważnie łączy różne style muzyczne, tworząc unikalne dźwięki.

KANIZASA CSILLAGAI
Zespół Kanizsa Csillagai został założony w 1993 roku przez młodych Romów z Nagykanizsa, pochodzących z różnych grup: olaszów, bojaszów i sinti. Zespół koncertował w całej Europie, na Tajwanie, a także dał wiele występów w swoim kraju, na Węgrzech. Ich liderem jest Zoltán Horváth, kompozytor i autor większości utworów wykonywanych przez zespół. Na koncie zespołu wydał wiele płyt z muzyką ze swojej kolekcji. Zarówno na Węgrzech, jak i za granicą, ich twórczość była wielokrotnie nagradzana. Oprócz wielu wyróżnień otrzymali także "Srebrny Medal Prezydenta Republiki Węgierskiej" oraz nagrodę "Pro Cultura Minoritatum Hungariae". Na swoich występach prezentują utwory w języku romskim, beas oraz węgierskim, ubarwiając je tradycyjnymi tańcami.

JENŐ LISZTES CIMBALOM BAND
Jenő Lisztes urodził się w Budapeszcie w 1986r. W wieku 4 lat zaczął grać na cymbałach - najsłynniejszym na świecie instrumencie węgierskim. Jego ojciec i dziadek również na nich grają, jest to zatem swego rodzaju rodzinna tradycja. Pierwszym nauczycielem Jenő w szkole muzycznej była Ágnes Szakály, a później w Akademii Muzycznej im. Franza Liszta - Ilona Szeverényi Gerencsérné. Studia muzyczne ukończył w 2010r.
Od 2006 jest członkiem zespołu słynnego węgierskiego wirtuoza Roby Lakatosa. Równolegle tworzy też własne trio jazzowe Jeno Lisztes Cimbalom Project. Często występuje jako solista ze światowej sławy orkiestrami symfonicznymi. Grał na najbardziej znanych scenach, takich jak Carnegie Hall, Musikverein, Concertgebouw, Bozar oraz Pałac Sztuki w Budapeszcie. W 2012r. został zaproszony do wykonania partii cymbałów w hollywoodzkim filmie „Sherlock Holmes 2: A Game of Shadows” z muzyką Hansa Zimmera.
Został zaproszony przez Ivana Fischera i Budapest Festival Orchestra do wielu koncertów, m.in. do występu jako solista na BBC Proms w 2018 roku. Jest także członkiem i solistą światowej sławy 100 Gipsy Orchestra.
Od blisko 15 lat jest aktywny na polskiej scenie muzycznej wspóŁpracując z licznymi polskimi muzykami klasycznymi i jazzowymi, m.in. zespół Tangata, Dawid Czernik „Jajeśnica” (skrzypce), Konrad Ligas (akordeon), Adam Kowalewski (kontrabas), zespół Tekla Klebetnica, Szymon Klima (klarnet), Orkiestra Capella Cracoviensis, Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie. W listopadzie tego roku zaproszony został na występy w Lincoln Xenter w Nowym Jorku, gdzie wystąpi jako solista z orkiestra Filharmonii Nowojorskiej oraz z recitalem solowym.
W Krakowie wystąpi z czołowymi instrumentalistami wykonującymi muzykę cygańską w róznych formacjach, między innymi w słynnej Orkiestrze 100 Cygańskich Skrzypków: János Johan – skrzypce, Zoltán Lakatos – altówka, Tamás Radics - kontrabas.
Gościnnie z zespołem wystąpi Karolina Rácz, mieszkającą w Krakowie pół Polka, pół Węgierka, autorka tekstów piosenek oraz wokalistka.
https://www.facebook.com/events/267088182696430/?ref=newsfeed
Miejsce:
Rynek Główny, Kraków, Scena pod Wieżą Ratuszową
Godz.
16.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 
Kanizsa Csillagai: Kanizsa Csillagai: Fekete hegedű (lotă nyágră) 2018

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury