Nienoszone już ubrania, które zalegają w szafie, mogą pomóc spełnić marzenia nieuleczalnie chorych dzieci. Wszystko za sprawą nietypowej akcji ekologicznej z okazji Dnia Ziemi, która odbędzie się w Nowych Czyżynach w Krakowie.
Już 22 kwietnia, w godzinach od 10.00 do 16.00, w centrum handlowym stanie specjalny punkt zbiórki odzieży, obuwia i akcesoriów pod patronatem „Ubrania do oddania”. Będzie można do niego przynosić używane i niezniszczone ubrania, w tym m.in. spodnie, kurtki, bluzy, spódnice, dżinsy czy T-shirty.
Cel zbiórki jest szczytny. Każdy kilogram ubrań, który uda się 22 kwietnia zebrać w Nowych Czyżynach, zostanie wymieniony na 1 złotówkę. Zebrana w ten sposób suma pieniędzy zasili konto Fundacji Mam Marzenie, która pomaga w realizacji marzeń chorych dzieci.
– Organizowana akcja jest okazją do tego, aby nie tylko przewietrzyć szafę, ale także przyłączyć się do pomagania w duchu ekologii i obiegu zamkniętego. Rzeczy, które uda nam się zebrać nie tylko pomogą w realizacji marzeń najmłodszych, ale także zasilą butiki cyrkularne, których działalność wspiera inne ważne cele charytatywne – mówi Anna Brzozowska, marketing manager Nowych Czyżyn.
Dla pierwszych 200 osób, które zdecydują się wesprzeć akcję, jej organizatorzy przygotowali niespodziankę. Przekazując minimum 3 kilogramy używanych ubrań, będzie można odebrać sadzonkę truskawki.
– Tą akcją chcemy pokazać, że nie należy wyrzucać używanych, często niezniszczonych ubrań. Przeciwnie, warto je uprać, poskładać, spakować i podać dalej. W Krakowie pojawia się coraz więcej inicjatyw promujących modę cyrkularną, które mogą zrobić jeszcze dobry użytek z rzeczy, które się nam już znudziły lub z których wyrośliśmy – zachęca.
Ale zbiórka odzieży to nie jedyna eko-akcja, jaką na 22 kwietnia przygotowało centrum handlowe. Tego samego dnia, w godzinach od 10.00 do 16.00, w Nowych Czyżynach najmłodsi będą mogli wziąć udział w otwartych warsztatach ekologicznych.
Wykonując własnoręcznie bio-doniczkę z torfu dzieci nauczą się nie tylko samodzielnie sadzić warzywa, ale także zakładać, prowadzić i pielęgnować domowe, działkowe lub balkonowe eko-warzywniki ze zdrową żywnością.
– Będzie to nietypowa i praktyczna lekcja ochrony środowiska, za sprawą której najmłodsi poznają nie tylko podstawy zrównoważonych i ekologicznych upraw, ale także przekonają się o tym, jak łatwo można samemu wyhodować jadalne rośliny i to bez szkody dla przyrody. Wydarzenie to ma zainspirować do działania – mówi Anna Brzozowska.
Tym bardziej, że całości towarzyszyć będzie też zaplanowane na godziny od 10.00 do 14.00 spotkanie z ekspertem żywieniowym Carrefour, który opowie o roli jaką w codziennej diecie mogą pełnić składniki z upraw ekologicznych.
|