POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
11-02-2023       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Historyczne i współczesne ogrody Niemiec. Webinar w ramach projektu Ogrody Nowej Huty. Prowadzenie: dra Maria Lankosz-Mróz
ZAPRASZA
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
os. Górali 5
31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13
http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
miejsce:
www.okn.clickmeeting.com, www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
11:00
BEZPŁATNE
ONLINE
» Wydarzenia inne
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy przez formularz: https://okn.clickmeeting.com/historyczne-i-wspolczesne-ogrody-niemiec-/register

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Ogrody Nowej Huty. Tym razem, w towarzystwie dr Marii Lankosz-Mróz, będziemy spacerować po niemieckich ogrodach.
Do najpiękniejszych i największych historycznych ogrodów w Niemczech należą niewątpliwie Ogrody Królewskie (Herrenhäusen Gärten) w Hannowerze, które powstały w XVII w. Na powierzchni 135 hektarów hannowerscy elektorzy i królowie założyli cztery ogrody tematyczne w różnych stylach: Wielki Ogród (Großer Garten), Ogród Górski (Berggarten), Ogród Jerzego (Georgengarten) oraz Ogród Welfów (Welfengarten). Udało się tu zachować do dziś w niezmienionej formie najważniejsze style sztuki ogrodowej: barokowe ogrody w stylu francuskim, angielski park krajobrazowy oraz ogród botaniczny. To na tyle duży obszar, że na ich zwiedzenie należy poświęcić przynajmniej jeden dzień.

Na pograniczu polsko-niemieckim (2 godziny jazdy od Wrocławia) znajduje się kolejny bardzo ciekawy park historyczny – Park Mużakowski (Muskauer Park). Założycielem parku był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, który po licznych podróżach, w tym do Anglii, zachwycił się parkami krajobrazowymi. W 1811 roku odziedziczył po zmarłym ojcu posiadłość w Muskau nad Nysą i tam na powierzchni 728 ha, po obu stronach Nysy Łużyckiej, założył wspaniały park krajobrazowy. Obecnie po stronie polskiej znajdują się 522 ha całego założenia parkowego, a po stronie niemieckiej 206 ha. Centralna część parku z zamkiem i innymi zabudowaniami rezydencjalnymi znajduje się po zachodniej stronie rzeki, przy niemieckiej miejscowości Muskau.

Park Rododendronów w Kromlau, położony nieopodal Mużakowa, został założony w połowie XIX w. Oprócz pięknej roślinności, na terenie parku znajdują się XIX-wieczne obiekty architektoniczne, w tym niesamowity, zbudowany z bazaltowych głazów, most Rakotza, zwany Mostem Diabła. Parabola mostu stanowi połowę idealnego koła, którego odbicie w wodzie tworzy iluzję kamiennego okręgu.

Całkiem współczesnym przykładem nowoczesnego parku i zarazem udanej rekultywacji terenów po kopalnictwie odkrywkowym jest – założony na początku XXI wieku – Park Głazów Narzutowych w Nochten (Lausitzer Findlingspark Nochten), usytuowany na terenie dawnej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Ten, obecnie największy ogród alpejski w Europie, jest jednocześnie ważnym obiektem turystycznym na obszarze sztucznie utworzonego Pojezierza Łużyckiego. Na jego terenie posadzono blisko 100 tysięcy roślin: bylin, krzewów i drzew, które – wraz z 7 tysiącami ogromnych głazów narzutowych – tworzą o każdej porze roku niepowtarzalny krajobraz.

dr Maria Lankosz-Mróz – botaniczka, długoletnia pracowniczka Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 1974 do 2021). Członkini Polskiego Towarzystwa Botanicznego, działa w Sekcji Ogrodów Botanicznych i Arboretów PTB, w ramach której zajmuje się działalnością popularyzatorską i edukacyjną. Jest zapaloną fotografką przyrodniczą i podróżniczką, a także miłośniczką gór i turystki górskiej. Współorganizatorka licznych wypraw botanicznych, których celem jest poznawanie szaty roślinnej oraz ogrodów innych stref klimatycznych, głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza Śródziemnego.

Ogrody Nowej Huty to inicjatywa działająca od roku 2011, której głównym celem jest propagowanie wiedzy dotyczącej ogrodnictwa i ekologii oraz integracja społeczności wokół nowohuckiej zieleni. Skierowana jest do mieszkańców Nowej Huty oraz wszystkich sympatyków dzielnicy. Tworzona w partnerstwie z firmą ArcelorMittal Poland.

Kontakt:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
https://okn.edu.pl
https://www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
Miejsce:
www.okn.clickmeeting.com, www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
Godz.
11:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury