Wstęp wolny.
Wystawa z okazji 800-lecia Opactwa Cystersów w Mogile, zorganizowana przez Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Prezentuje zdjęcia z filmu „Słuchaj, synu, nauk mistrza” (2022, reż. Krzysztof Ridan, produkcja: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida), opatrzone komentarzami inspirowanymi Regułą św. Benedykta z Nursji. Fotografie ukazują codzienne życie mnichów, od 800 lat podporządkowane trzem zasadom: modlitwie, pracy oraz lekturze. Ekspozycja zderza średniowieczną surowość Reguły z jej współczesną realizacją, czyli życiem wspólnoty w XXI wieku. To punkt wyjścia do refleksji nad uniwersalnością benedyktyńskiego przesłania: czy jest to wciąż żywa norma pisana dla żywych ludzi?
Dokument fundacyjny, na mocy którego wieś Mogiła została podarowana mnichom cysterskim przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża nosi datę 1222. Stąd rok ten uchodzi za symboliczną datę powstania opactwa, a w tym roku obchodzimy właśnie jubileusz 800-lecia powstania mogilskiego klasztoru.
Pierwsi cystersi na piedestał wynosili milczenie, ubóstwo, prostotę i samotność. Ważne w ich życiu było ciągłe rozpamiętywanie win oraz wyrzeczenie się wszelkich dóbr materialnych. Swoją postawą pragnęli także zaświadczyć o pokorze i miłosierdziu. Reguła „módl się i pracuj” z pewnością pomagała zachować im wewnętrzny pokój i harmonię.
Przez wieki zmieniała się historia, ustroje polityczne, tradycja i obyczaje; rodzi się zatem pytanie – w jakim stopniu zmiany współczesnego świata dotknęły i cysterską wspólnotę? Zamysł reżyserski Krzysztofa Ridana polegał na tym, by uchwycić, poniekąd od kuchni, rytm dnia w opactwie, dlatego zamieszkał w nim i przyglądał się codzienności mnichów: modlitwie, wspólnym posiłkom, pracy. Podczas wystawy zobaczymy zdjęcia z tego wyjątkowego procesu. Fotografia nierzadko zamyka w symbolicznym kadrze to, co z pozoru nieuchwytne: ciszę, spokój, prostotę, umiar, skromność i wiarę.
Fotografie: Krzysztof Ridan
Kurator: Urszula Tłomak
Opracowanie graficzne: Krzysztof Piła
Wystawa czynna do 16 października 2022 r.
Dofinansowano ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
|