Midzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie powicone Adriatykowi i ksice Egidio Ivetica. Tym razem na morze patrze bdziemy z brzegw Chorwacji, a o skomplikowanej i penej zwrotw akcji historii tego regionu opowiada bd prof. Joanna Ugniewska, prof. Micha Czerwiski i ukasz Galusek.
Adriatyk jest milczcym wiadkiem przemijania cywilizacji i tem niezwykych historii, takich jak historia Republiki Weneckiej, Woch czy Bakanw. To nagromadzenie w przestrzeni i czasie, wspwystpowanie pozornych przeciwiestw: wadcw aciskich i sowiaskich, witych wojen i komunistycznych rewolucji, derwiszy i jezuitw, tolerancji i krucjat. Jak bada tego rodzaju histori i jak odczyta historyczne znaczenie morza?
Gocie: prof. Joanna Ugniewska, prof. Maciej Czerwiski, ukasz Galusek
Prowadzenie: Bartosz Panek
Spotkanie odbdzie si 21 czerwca o godz. 18.00 w Midzynarodowym Centrum Kultury, Rynek Gwny 25, sala Pod Kruki. Bdzie take transmitowane na profilu facebookowym MCK.
Prof. Joanna Ugniewska polska literaturoznawczyni, italianistka, tumaczka literatury woskiej, eseistka. Wykada na Uniwersytecie Warszawskim. Tumaczy Magrisa, Tabucchiego, Crocego, Eco, Madieri, Orizia. Autorka wielu publikacji powiconych literaturze woskiej, m.in. Wochy w czasach romantyzmu (razem z Ann Tylusisk, 2004), Scritture del Novecento saggi e appunti (2008). Wspautorka i redaktorka naukowa Historii literatury woskiej w XX wieku (2001). Laureatka prestiowej nagrody Premio InternazionaleFlaiano (2002), nagrody Zaiks-u (2005) za dziaalno przekadow, Nagrody im. Pawa Hertza przyznawanej tumaczom (2012) oraz (dwukrotnie) Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa. Czonkini midzynarodowego jury nagrody Premio Alassio.
Prof. Maciej Czerwiski - filolog slawista, tumacz, krytyk literacki, profesor Uniwersytetu Jagielloskiego. Zajmuje si jzykami, kulturami i literaturami byej Jugosawii, a take pograniczem teorii jzyka i literatury oraz semiotyk kultury. Wykada i wygasza wystpienia na sympozjach w wielu krajach Europy oraz Stanach Zjednoczonych. Jest autorem kilku ksiek opublikowanych w Polsce i Chorwacji (dotyczcych jzyka, dyskursu historycznego, semiotyki i wyobrani historycznej o drugiej wojnie wiatowej w chorwackiej i serbskiej prozie artystycznej), a take wielu artykuw i esejw. Czonek redakcji polskich, chorwackich i macedoskich czasopism naukowych. W MCK wsptworzy wystaw Adriatycka epopeja. Ivan Metrovi (2017) i publikowa eseje w czasopimie Herito.
ukasz Galusek dyrektor programowy Midzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspert w dziedzinie kultury i sztuki Europy rodkowej, skupia si na zwizkach pomidzy przestrzeni, pamici oraz tosamoci. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych powiconych dziedzictwu kulturowemu Europy rodkowej, a take kwestiom pamici i edukacji kulturalnej.
Bartosz Panek dziennikarz i reporter. Laureat polskich i midzynarodowych nagrd, w tym Prix Italia za wyjtkow oryginalno i innowacyjny jzyk w dokumencie radiowym. Jego prace byy prezentowane we Woszech, Francji i Chorwacji. W tym roku Wydawnictwo Czarne opublikuje jego ksik o Tatarach w Polsce.
|