POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   

Teatr Mumerus - Scena Teatru Zależnego  

WITO GUPCW czyli WALKA KARNAWAU Z POSTEM

Scena Teatru Zalenego, Krakw ul. Kanonicza 1
» Teatr
STOWARZYSZENIE TEATR MUMERUS
www.mumerus.net

WITO GUPCW czyli WALKA KARNAWAU Z POSTEM

Spektakl jest teatraln impresj na temat dwch przeciwnych, a jednoczenie splatajcych si ze sob si rytuaw: postu i karnawau. Podstawow inspiracj jest obraz Petera Breugela Walka karnawau z postem, a take tradycje wita Gupcw odbywajcego si na pocztku karnawau rytuau postawienia wiata na opak, a po tradycje postu.
Tytuowa walka obywa si pomidzy Karnawaem zbrojnym w roen z nabitymi na kiebas i wiskim ryjem, a wychudym Postem, ktrego or stanowi drewniana opata z przybitymi do niej ledziami. Na scenie walcz dwa ywioy i przeplata si przyziemny, trywialny rytua cigej zabawy - czyli Karnawa - z uduchowionym, a przez to wychudym ywioem Postu. Tak jak w wierszu Ksidza Jzefa Baki: opata / Przeplata / Wesele / W ez wiele.

Caa ta szalecza zabawa odgrywana jest w konwencji teatru jarmarcznego. W warstwie tekstowej wykorzystano pene bogactwo tekstw kojarzcych si z postem i karnawaem od rytmicznych rymowanek ksidza Jzefa Baki, poprzez fragmenty autentycznych gier karnawaowych ze szczeglnym uwzgldnieniem gry o Bigosie, co upity odszed od siebie, wysublimowane teksty Jana Andrzeja Morsztyna a po przysowia i wyliczanki. Rnorodno dwikw - od improwizowanej na rnego rodzaju uytkowych przedmiotach kociej muzyki a po wykonywane na ywo poprzez jarmarcznych grajkw znane i mniej znane motywy dopeniaj atmosfery koca karnawau i pocztku postu.

Scenariusz, reyseria, produkcja: Wiesaw Hodys

Aktorzy: Beata Kolak, Anna Lenczewska, Ana Nowicka, Olga Przeklasa, Jan Mancewicz, Bartosz Trybo, Robert urek

Scenografia(na motywach obrazw Petera Bruegela):
Kostiumy: Elbieta Rokita
Maski i rekwizyty: Katarzyna Fija
Konstrukcje: Tadeusz Przybylski
Wsppraca produkcyjna: Maria miek

Improwizacje muzyczne: Micha Braszak
Spektakl powsta przy udziale finansowym Wojewdztwa Maopolskiego

Prezentacje w Teatrze Zalenym Politechniki Krakowskiej to nowa wersja spektaklu, ktrego premiera odbya si w lipcu 2009 na dziedzicu Muzeum Etnograficznego w Krakowie

Fragmenty recenzji:

Fallus vs habit

Kobieta w czerwonych spodniach z przyprawionym penisem siedzi na beczce z piwem. Mczyzna w stroju bazna wygrywa przeraajce dwiki na pile. Zakonnik przebra si za diaba, pijak za anioa. Midzy tymi dwoma ostatnimi toczy si walka - o czowieka. Anio bez skrupuw przebija szatana mieczem na wskro. Nagle odbywa si pogrzeb czowieka... ywego! Mody przy trumnie przerywane s potrzeb przeknicia czego mocniejszego. Przypiewki ludowe przechodz w melodie wielkopostne. Haas, jazgot, ruch, muzyka, piew, miech, przeraenie, zamylenie - co si dzieje? Pocztek apokalipsy? Wesele? A moe odprawia si tam naboestwo kocielne? Nic z tych rzeczy. To odbywa si wito Gupcw, to post walczy z karnawaem. Teatr Mumerus zaprasza widzw na ring
Od pocztku wiadomo byo, e przedstawienie siga do redniowiecznego teatru jarmarcznego. Gwn inspiracj dla reysera - Wiesawa Hodysa by obraz Petera Bruegla "Walka karnawau z postem". Tytu spektaklu pozosta prawie taki sam. Na pocztek reyser doda znaczc cz: "wito gupcw". W wiekach rednich odbywao si ono na pocztku karnawau. wiat stawa wtedy do gry nogami. Wszystko byo dozwolone.
()Scenografia - jak w bajce! S wic kolorowe stroje, niesamowite instrumenty muzyczne tworzone z niemal wszystkiego, co otacza aktorw. Rekwizyty s bardzo proste w konstrukcji, wyraziste przez swoje kolory, czsto ruchome. Wikszo z nich bez problemu mona odnale na obrazie Bruegla. Podobnie stroje i postaci. Owietlenie placu pozostaje naturalne, z wyjtkiem owietlenia staego na Dziedzicu Muzeum. Pod koniec spektaklu aktorzy zapalaj wiece. Atmosfera tej walki staje si wrcz magiczna.
Reyser tak precyzyjnie dogra wszystkie elementy, e widzowie przechodzili w jednym momencie ze miechu ku zamyleniu, i na odwrt. Potyczki rozgryway si na rnych poziomach: obyczajowym, spoecznym, religijnym. Ironia, parodia, groteska, kontrast, stay si rodkami do stworzenia wiata na opak. W walce postu z karnawaem mona byo dostrzec siebie. I uwiadomi sobie, e takie zmagania nie straciy na aktualnoci.
Katarzyna Kierys,
Internetowy Magazyn Teatralny Teatralia,
www.teatralia.com.pl
wito gupcw


()ywe postacie, ktre jakby przed chwil zeszy z obrazu Breugela, mieli okazj oglda ci wszyscy, ktrzy wybrali si na najnowsz premier teatru Mumerus. Znany z niekonwencjonalnych przedstawie zesp, ktry od dziesiciu ju lat wystawia na dziedzicach i w piwnicach krakowskich kamienic rozmaite niesceniczne teksty, tym razem zaproponowa widzom podr w czasy teatru jarmarcznego. Pamitajcy okres redniowiecza, ale starannie odnowiony dziedziniec Muzeum Etnograficznego sta si znakomit sceneri do zaprezentowania wizji walki ywiou obscenicznej, szalonej hulanki (w roli Karnawau Anna Lenczewska) z duchem umartwiajcego si i nawoujcego do pokuty postu (jako Post wystpia Olga Przekrasa). Nie zabrako te innych postaci, charakterystycznych dla tego rodzaju ludowych przedstawie: Babograjka (Beata Kolak), Gracza (Jan Mancewicz), Przewodnika (Robert urek) i Mnicha (Bartosz Trybo). Autorem scenariusza i reyserem tego gonego i dynamicznego widowiska jest Wiesaw Hodys.

Zgromadzeni na przedstawieniu widzowie zostali pozbawieni przywileju pozostania obserwatorami zmaga. Brak wydzielonej widowni, ktry pocztkowo wywoywa konsternacj u przybyych spektatorw, nie bardzo zorientowanych, gdzie mog stan, zmusi ich do stania si uczestnikami ludowych obrzdw. Jak na prawdziwym redniowiecznym jarmarku, przesuwali si oni za Karnawaem - przewodnikiem przemiewczej procesji, nioscym przed sob tekturow kiebas zamiast religijnych sztandarw, otaczali aktorw, mieszali si z nimi. Granica midzy odgrywajcymi swoje role komediantami a widzami nie istniaa, wszyscy uczestniczyli w wicie Gupcw niemal na rwnych prawach. Znakomite kostiumy Elbiety Rokity i wiernie oddajce klimat misopustnych zabaw rekwizyty Katarzyny Fija, wzorowane bardzo wiernie na obrazach Bruegela spowodoway, e zgromadzeni na podwrku Muzeum Etnograficznego widzowie mieli wraenie, i naprawd cofnli si w czasie do okresu redniowiecza. Zachwyca szczeglnie Karnawa z wyeksponowanym fallusem nienaturalnych rozmiarw, rozdtym brzuchem i miedzianymi garnkami zaoonymi na nogi zamiast butw, a take Post ze somianym ulem na gowie i garbate, pokraczne Dziwado (w tej roli Anna Nowicka).
Kola autentycznych ludowych przypiewek, przysw, wyliczanek wykonywanych do kociej muzyki wygrywanej na improwizowanych instrumentach, midzy innymi na pile i garnkach (muzykami w spektaklu s: Micha Braszak i Szymon Frankowski), przeplatanych rubasznymi rymowankami autorstwa ksidza Jzefa Baki, bardziej wyrafinowanymi wierszami Jana Andrzeja Morsztyna i sowirzalskimi, anonimowymi historyjkami podkrelajcymi rol huci i dzbana penego piwa w yciu czowieka tworzy zgrabn cao, chocia moe nie do koca czyteln dla widzw pozbawionych historycznego kontekstu i niezaznajomionych wczeniej z ide zapustnych obchodw. Trudny, czsto niezrozumiay ju dla wspczesnego widza staropolski jzyk take nie uatwia odbioru spektaklu, ale w teatrze nie wszystko musi przecie by do koca zrozumiae.
Teatr to wietna gra aktorska, trafnie dobrany i ograny rekwizyt, podkrelajca nastrj muzyka, a przede wszystkim emocje, ktrych dowiadcza widz. A tych elementw z pewnoci nie zabrako w najnowszym spektaklu teatru Mumerus. wito gupcw, czyli walka karnawau z postem uwiadamia na nowo odwieczn prawd w czowieku istniej dwa ywioy. Jeden zwizany jest z tym, co blisze natury i pierwotnym instynktom, drugi z tym, co przyblia nas do Boga. Walka tych ywiow trwa w ludziach niezalenie od tego, czy yli w czasach redniowiecza, czy s obywatelami wspczesnoci.

Magdalena Wrbel
Modny Krakw magazyn spoeczno-kulturalny
nr 9, wrzesie 2009
www.modnykrakow.pl/

Wspczeni sowizdrzaowie
() Oywiono obraz mistrza Petera Bruegela "Walka karnawau z postem"! Ku uciesze obserwatorw z ptna wytoczy swj monstrualny brzuch Karnawa (Anna Lenczewska), za nim Babograjek (Beata Kolak) z miedzianym kociokiem na gowie, dalej Gracz (Jan Mancewicz) o beztroskim umiechu i w fikunej, kolorowej czapeczce. Postaci te zaliczy mona do wesoej trupy. Ale pojawi si i druga, kontrastowa. Za suchotniczym Postem (Olga Przeklasa) na czele, za bogobojnym Mnichem (Bartosz Trybo) i za Przewodnikiem (Robert urek) w zgrzebnym habicie, szerokim strumieniem wypywa wszelka marno. Zderzenie byo nieuniknione, wisiao w powietrzu, niczym tekturowa kiebaska, przywizana do patyka, ktrym z dum wymachiwa tusty Karnawa. Wrd pojkiwa i umartwie cnotliwych, midzy tanecznymi hulankami i lubienymi rymowankami birbantw, przebiega o czasu - od karnawau po okres postu. Znamienna jest cykliczno sytuacji, regularnie powracaj pewne ludyczne motywy muzyczne, a wszystko to razem stanowi odbicie cyklicznoci natury - pr roku, dnia i nocy etc. Najczciej powtarzajc si figur jest korowd, waciwy jarmarcznej, rozkrzyczanej poetyce.
() Doskonaym dopenieniem jest gra aktorska - z wyrazistym, wrcz dosadnym gestem, eksponujca cielesno aktorw, niejednokrotnie w groteskowy i karykaturalny sposb. Aktorom bliej do rubasznych komedii Arystofanesa albo redniowiecznych fars ni klasycznych, o "ugaskanym" dziaaniu i potencjale w warstwie sownej. W "wicie gupcw..." dziaanie a kipi energi i dynamik, jest rubaszne, czsto wrcz bluniercze, by cho na chwil zatrzyma wzrok widza, zadziwi go, ale przede wszystkim rozmieszy.
Do opisu wiata na opak, czyli wiata w okresie karnawau, rosyjski literaturoznawca Michai Bachtin uku pojcie "karnawalizacja". Przedstawienie "wito gupcw..." tylko czciowo mona okreli bachtinowskim terminem, bo wprawdzie jedn, zataczajc si nog, tkwi karnawaowej tradycji, ale drug postawio ju na postnej glebie i ani chybi, jak zaraz uklknie w gecie pokory. Mimo to obwieszczenie niekwestionowanego zwycizcy walki karnawau z postem nie jest takie proste, zwaszcza, e walka powtarza si rok w rok. dnych precyzyjnej odpowiedzi zapraszam na spektakl!
Agnieszka Dziedzic
Internetowy Magazyn Teatralny Teatralia,
www.teatralia.com.pl

Wicej: http://www.mumerus.net/walka_pol.html

Zdjcia: www.Krakow.zaprasza.net

Miejsce:
Scena Teatru Zalenego, Krakw ul. Kanonicza 1
Godz.
19.00
Teatr Mumerus
Kraków
ul. Kanonicza 1

http://www.mumerus.net
mumerus@poczta.onet.pl

 
  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjcia: www.Krakow.zaprasza.net
 

 

 
 



BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury