POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
12-09-2012      -   21-06-2013
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
OFERTA EDUKACYJNA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Muzeum Etnograficzne w Krakowie

31-066 KrakĂłw
ul. Krakowska 46
tel. +48 12 430 60 23

http://www.etnomuzeum.eu
sekretariat@etnomuzeum.eu
Muzeum Etnograficzne
Kraków, Krakowska 46
Warsztaty muzealne dla szkół prowadzimy od poniedziałku do niedzieli. W tygodniu przyjmujemy grupy w godzinach 8:30-17:30. W sobotę 11:00-17:30, a niedzielę 11:00-13:30.
    DLA DZIECI   
 
Wydarzenia inne
Warsztaty dla grup na poziomie szkoły podstawowej uczš samodzielnego wycišgania wniosków w oparciu o doœwiadczenia i obserwacje. Stymulujš uczestników do pracy w grupie. Rozwijajš ciekawoœć i inspirujš
do poznawania różnorodnych dziedzin wiedzy.

Mały etnograf. Pierwsze kroki w muzeum
Jak można poznać historię jakiegoœ przedmiotu? Kim jest kolekcjoner i jak powstaje kolekcja? Czy można założyć muzeum u siebie w domu? Przeszukiwanie zbiorów i tworzenie własnej ekspozycji. Praca z zeszytem ćwiczeń wprowadzajšcym w tajniki warsztatu etnografa.

Chwila dla czasu
Co by było gdyby czas nagle zniknšł? Jak powstawały miary czasu? Czym jest drzewo genealogiczne? Różnice i podobieństwa pomiędzy współczesnoœciš a œwiatem naszych pradziadków. Czas historyczny a czas prywatny. Oglšdanie archiwalnych fotografii i różnych przyrzšdów służšcych do pomiaru czasu.

Co masz dziœ na sobie?
Koszula czy bluza od dresu? Kierpce czy trampki ? Ubrania to potrzeba, obyczaj czy moda ? Dawne i dzisiejsze techniki wyrobu materiału. Stroje pradziadków i współczesne kolekcje inspirowane dawnymi wzorami. Praktyczne, ładne, znaczšce – rozmowa o funkcjach stroju dawniej i dzisiaj. Sprawdzanie jak stare wzory strojów funkcjonuje na współczesnej ulicy.

Re:kreacje. Drugie życie rzeczy
Co można zrobić z plastikowej butelki? Ile kilogramów œmieci produkuje Twój dom? Czego może nauczyć nas œwiat sprzed epoki syntetycznych polimerów? Opowieœci o ekologii i recyklingu na podstawie życia dawnych mieszkańców Małopolski. Nauka prostych sposobów twórczego przetwarzania niepotrzebnych przedmiotów.

Jak powstawały naczynia?
Kubek czy szklanka, misa czy talerz, dzban czy wazon ? Do czego służyły te, wydawałoby się oczywiste, przedmioty? Wizyta w warsztacie garncarza przybliża techniki wytwarzania i zdobienia naczyń. Do tego samodzielna próba sił w lepieniu
z gliny.

Po nitce do kłębka
Z czego robi się nici? Jak powstajš tkaniny? Co zrobić aby nie zgubić wštku? Wizyta w dawnym warsztacie tkackim oraz foluszu (miejscu gdzie dawniej wytwarzano sukno) uœwiadamia jak cenne były dawne ubrania. Możliwoœć spróbowania tkackiego rzemiosła na małym kroœnie.

Podróże małe i duże
Czy ludzie podróżowali od zawsze? Kto się przemieszczał, w jaki sposób i dlaczego ? Poznajemy tajemnice koła i postacie pierwszych badaczy Małopolski. Rozmawiamy o różnicach kulturowych i o sposobach na poznawanie nowych miejsc, ludzi
i przedmiotów. Projektujemy subiektywnš mapę Krakowa.


W 90 minut dookoła œwiata
Czy możliwa się ekspresowa podróż dookoła œwiata ? Muzealna gra terenowa pełna zagadek, ciekawych tropów i interesujšcych doznań. Tworzenie mapy przy pomocy wszystkich zmysłów. Poznawanie nowych dŸwięków, zapachów, przyglšdanie się strojš, narzędziom, codziennemu otoczeniu i przyrodzie mieszkańców różnych zakštków ziemi. Podroż tropami zmysłów pozwala na zetknięcie z różnymi kulturami œwiata i odkrycie w sobie pasji podróżnika.

Wszystko po krakowsku
Jak żyli dawni krakowiacy i krakowianki? Gdzie w Krakowie można dzisiaj znaleŸć œlady ich obecnoœci? Jakie wydarzenia wyznaczały rytm życia ówczesnych ludzi? Wizyta w zalipiańskiej chacie połšczona z poznawaniem lokalnych opowieœci
i muzyki.

Portrety z charakterem
W których z muzealnych eksponatów odbijajš się cechy charakteru i rysy twarzy autentycznych postaci? Jak chciała się sportretować wiejska rodzina sprzed kilkudziesięciu laty? Czemu służyły przerysowane twarze kolędniczych masek?
Jak z dumš prezentowali siebie mieszkańcy wsi w fotograficznych autoportretach? Poszukiwanie tajemnicy portretów nieoczywistych. Odkrywanie jak w dziełach ludowych artystów ukrywajš się ich „autoportrety” mówišce o wrażliwoœci
i wyobraŸni twórców. Tworzenie autoportretów z charakterem.

Grzechotki, terkotki, instrumenty dęte- zrób to sam!
Czy dŸwięki rożnych instrumentów mogš nam coœ powiedzieć o ludziach i miejscach z których pochodzš? Jakš rolę odgrywa muzyka w życiu człowieka w różnych zakštkach ziemi, jak nadaje rytm jego codziennoœci i œwiętom? Czy instrumenty mogš leczyć, zaklinać zwierzęta, wyrażać emocje? Wsłuchiwanie się w rytmy ziemi, przyrody a także naszej codziennoœci. Obserwacja bogactwa form i ornamentów zdobišcych instrumenty z całego œwiata.

Księga stołu
Dlaczego na stole zapisywano drogę do skarbu? Czy dawniej jadano œniadanie? Jakie przepisy mieœciła tradycyjna ksišżka kucharska? Jak zjeœć rodzinny obiad przy pomocy jednej łyżki? Przeglšd kuchennej zastawy oraz wnętrz krakowskiej i podhalańskiej kuchni wprowadzi uczestników w proces wypieku chleba i małopolskie potrawy œwišteczne.

Czas niecodzienny. Boże Narodzenie
Jak wyglšdajš opłatkowe œwiaty? Co wspólnego ma pajšk z Bożym Narodzeniem? Ile zastosowań ma słoma? Czy choinka może wisieć do góry nogami? Poznawanie zwyczajów wigilijnych od poranku do zmierzchu. Wzory, dekoracje i wigilijne potrawy. Opowieœci o regionalnych zwyczajach a współczesna bożonarodzeniowa tradycja.
 
Miejsce:
Muzeum Etnograficzne
Kraków, Krakowska 46
 
Godz.
Warsztaty muzealne dla szkół prowadzimy od poniedziałku do niedzieli. W tygodniu przyjmujemy grupy w godzinach 8:30-17:30. W sobotę 11:00-17:30, a niedzielę 11:00-13:30.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury