POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
11-09-2012      -   21-06-2013
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
OFERTA EDUKACYJNA DLA PRZEDSZKOLI
Muzeum Etnograficzne w Krakowie

31-066 KrakĂłw
ul. Krakowska 46
tel. +48 12 430 60 23

http://www.etnomuzeum.eu
sekretariat@etnomuzeum.eu
Muzeum Etnograficzne
Kraków, Krakowska 46
Warsztaty muzealne dla szkół prowadzimy od poniedziałku do niedzieli. W tygodniu przyjmujemy grupy w godzinach 8:30-17:30. W sobotę 11:00-17:30, a niedzielę 11:00-13:30.
    DLA DZIECI   
 
Wydarzenia inne
Zajęcia dostosowane sš do wieku uczestników. Tematyka warsztatów odpowiada założeniom podstawy programowej, a także poszerza zawarte w niej treœci o nowe wštki:

Warsztaty dla grup przedszkolnych wzmacniajš w dzieciach umiejętnoœć obserwacji, zadawania pytań oraz samodzielnego szukania odpowiedzi. Tworzš sytuacje sprzyjajšce poczuciu radoœci i satysfakcji z wykonywanych zadań. Poprzez działania ukierunkowane na różne zmysły wspierajš rozwój ruchowy i poznawczy dzieci.


Zielnik. Jak przetrwać w lesie i na łšce?
Od czego zaczyna się życie roœlin? Gdzie można znaleŸć podwieczorek, gdy sklepy sš zamknięte? Jakie zioła rosnš wokół nas i do czego służš? Z czego dawniej wykonywano leki i materiały? Jakie gatunki roœlin sš pod ochronš? Badania terenowe w muzealnych salach i przeglšdanie zielników rozbudzš zainteresowanie uczestników lokalnym œwiatem roœlin.

Księga stołu
Dlaczego na stole zapisywano drogę do skarbu? Czy dawniej jadano œniadanie? Jakie przepisy mieœciła tradycyjna ksišżka kucharska? Jak zjeœć rodzinny obiad przy pomocy jednej łyżki? Przeglšd kuchennej zastawy oraz wnętrz krakowskiej i podhalańskiej kuchni wprowadzi uczestników w proces wypieku chleba i małopolskie potrawy œwišteczne.

Stare bardzo nowe. Na zbójnickich œcieżkach w kierpcach na obcasach
Kto odkrył Zakopane? Kim byli zbójnicy? Czy można nosić kierpce na obcasach? Jak wyglšda parzenica, dziewięciokrzew i skšd wzięły się wzory na oscypki? Wzory zakopiańskie sš żywš inspiracjš dla współczesnych projektów. Detektywistyczna wędrówka po wystawie œladem dawnych wzorów pozwoli na twórcze czerpanie z tradycji.

Ile zapachów zna Twój nos?
Jak pachnie œwiat, gdy zamkniemy oczy? Kto wodzi nas za nos ? Czy na bazie zapachów można zrobić przetwory? Muzealna kolekcja zapachów wzbogaci się o zapachy wyprodukowane przez uczestników. Spacer z zamkniętymi oczami po starej izbie szkolnej, olejarni i tajemniczym foluszu uaktywni wyobraŸnię i wzmocni umiejętnoœć koncentracji.

Wzory na dom
Kto mieszkał w szałasie, a kto w drewnianej chacie? Czy dawniej dzieci miały własny pokój? Czy dom zawsze musi stać na ziemi ? Jak zmieœcić 5 osób w jednej izbie ? Czym różniš się dzisiejsze sprzęty domowe od tych sprzed 100 lat? Naukę projektowania przestrzeni wspomoże przeglšd muzealnych wnętrz domów Krakowiaków i Górali oraz współczesnych projektów mieszkań.

ChodŸ, opowiem Ci legendę
Jak mogš wyglšdać postacie z krakowskich legend? Czy smok zawsze musi być czarnym charakterem? Jak inaczej mogš kończyć się znane legendy ? Poznawanie wybranej krakowskiej legendy połšczone z przygotowaniem scenografii i marionetek. Pierwsze kroki do interpretacji tekstu i rozwijanie umiejętnoœci ruchowych i manualnych.

Cztery pory roku. Jesień
Jak żegnano się z latem? Na czym polegał Dzień Zaduszny? Jak œwiat przyrody przygotowuje się do zimy? Jesienny wzornik kolorów tworzony na podstawie barw odnalezionych wœród muzealnej kolekcji. Ćwiczenia zwišzane z audiosferš jesiennego lasu i jego mieszkańców, rozwijajšce wyobraŸnię twórczš.

Muzeum, proszę dotykać!
Jakie sš w dotyku muzealne przedmioty? Czy można rozpoznać przedmiot nie widzšc go? Zadania z różnymi fakturami i materiałami. Dobieranie przedmiotów do pary, tworzenie własnych próbek różnorodnych faktur. Rozwijanie zdolnoœci kinetycznych
i poznawanie pojęć zwišzanych ze zmysłem dotyku.

Wszystko po krakowsku
Jak żyli dawni krakowiacy i krakowianki? Jakie wydarzenia wyznaczały rytm życia ówczesnych ludzi? Ciekawy start w kierunku poznawania tradycji regionu przy pomocy oryginalnych strojów, tradycyjnych zabawek i lokalnych melodii.

Grzechotki, terkotki, instrumenty dęte- zrób to sam!
Czy dŸwięki rożnych instrumentów mogš nam coœ powiedzieć o ludziach i miejscach z których pochodzš? Jakš rolę odgrywa muzyka w życiu człowieka w różnych zakštkach ziemi, jak nadaje rytm jego codziennoœci i œwiętom? Czy instrumenty mogš leczyć, zaklinać zwierzęta, wyrażać emocje? Wsłuchiwanie się w rytmy ziemi, przyrody a także naszej codziennoœci. Obserwacja bogactwa form i ornamentów zdobišcych instrumenty z całego œwiata.

Laboratorium zabawki
Jakimi zabawkami bawiły się dzieci sto lat temu w Małopolsce? Czy dzieci na całym œwiecie bawiš się w to samo? Obserwacja podobieństw i różnic zabawek z różnych stron œwiata. Przyglšdanie się jak codzienne otoczenie i natura wpływajš na ich kształt. Uruchamianie ciała, wyobraŸni i pierwsze próby z samodzielnym wykonywaniem zabawkowych mechanizmów.

Czas niecodzienny. Boże Narodzenie
Jak wyglšdajš opłatkowe œwiaty? Co wspólnego ma pajšk z Bożym Narodzeniem?
Ile zastosowań ma słoma? Czy choinka może wisieć do góry nogami? Poznawanie zwyczajów wigilijnych od poranku do zmierzchu. Wzory, dekoracje i wigilijne potrawy. Opowieœci o regionalnych zwyczajach a współczesna bożonarodzeniowa tradycja.
 
Miejsce:
Muzeum Etnograficzne
Kraków, Krakowska 46
 
Godz.
Warsztaty muzealne dla szkół prowadzimy od poniedziałku do niedzieli. W tygodniu przyjmujemy grupy w godzinach 8:30-17:30. W sobotę 11:00-17:30, a niedzielę 11:00-13:30.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury