POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
07-11-2019      -  
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Historia, ludzie, kultura - prezentacja monografii, koncert JBBO
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

ul. Papiernicza 2
31-221 Kraków
tel. 12 420 49 50
fax 12 420 49 68

http://www.dworek.eu
dworek@post.pl
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
WSTĘP WOLNY       
 
Wydarzenia inne
Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" zaprasza na prezentację monografii przedstawiającej dzieje tego miejsca od czasów pierwszego osadnictwa w starożytności po współczesność i eksplozję kultury w samym Dworku jak i jego siedmiu filiach.

Promocja publikacji w Dworku odbędzie się z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego
✅ 7 listopada o godz. 18.00 w Sali Złotej (ul. Papiernicza 2).

Prezentacji monografii towarzyszyć będzie druga edycja wystawy „Jazz Club Dworek” oraz koncert muzyki jazzowej w wykonaniu Jazz Band Ball Orchestra. Wstęp wolny.

„Tak jak w jednej kropli wody jest ponoć zamknięty cały ocean, tak na przykładzie jednego majątku można przedstawić przemijanie epok i losy ludzi, którzy w nim mieszkali. Słowa te w pełni oddają historię Dworku Białoprądnickiego stanowiącego centrum zarówno administracyjne dla dawniejszych dóbr biskupich na Prądniku Białym, jak i kulturalne – obecnie dla całej Dzielnicy IV […]” – czytamy we wstępie do monografii napisanej przez młodych adeptów nauki, historyków regionalistów i antropologów, pod redakcją naukową Przemysława Jędrzejewskiego i Karoliny Szlęzak.

Monografia stanowi nie tylko omówienie dziejów Dworku Białoprądnickiego, ale również nierozerwalnie związanej z nim historii mieszkańców wsi Prądnik Biały.

👉Czy wiecie dlaczego Dworek mieści się przy ulicy Papierniczej? Czy wiedzieliście, że powstał w latach 1505 – 1550 jako letnia rezydencja zbudowana przez Kanclerza Wielkiego Koronnego biskupa Samuela Maciejowskiego, a willa tętniła życiem i była miejscem spotkań wielu wybitnych ludzi epoki renesansu: dyplomatów, poetów , myślicieli? Dworskimi ścieżkami przechadzali się np. Jan Kochanowski i Mikołaj Rej. Jan Kochanowski napisał nawet odę na pamiątkę pobytu w Dworku zatytułowaną „Do wsi Promnik”. To tutaj ponoć zatrzymał się Tadeusz Kościuszko przed bitwą pod Racławicami. W końcu – w tym miejscu swoje pracownie mieli Olga Boznańska i Jacek Malczewski. Nie sposób wymienić wszystkich ciekawostek – to po prostu trzeb przeczytać!

Monografia zawiera szereg ilustracji i zdjęć. Możemy zobaczyć na przykład szkice dworu biskupów, znaleziska, które wydobyto podczas przebudowy miejsca, ale też wiele zdjęć dokumentujących bogatą historię działalności kulturalnej.

Jak wspomniano Dworek Białoprądnicki może się pochwalić bogatą historią pracy na rzecz kultury. Dlatego prezentacji monografii towarzyszyć będzie 👉 druga edycja wystawy „Jazz Club Dworek” . Zaprezentujemy 44 fotografie przedstawiające mistrzów jazzu, którzy w latach 1977-1981 wystąpili w dworkowych klimatycznych piwnicach, a byli to m.in. Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Stańko, Jarek Śmietana, Andrzej Zaucha, Grażyna Łobaszewska, Ewa Bem, Krzesimir Dębski, zespoły Osjan, Laboratorium.

Wieczór uświetni koncert muzyki jazzowej w wykonaniu Jazz Band Ball Orchestra w składzie: Marek Michalak (puzon) Michał Bylica (trąbka) Jarek Kaczmarczyk (saksofon,klarnet),Wojtek Groborz (piano), Tolek Lisiecki (bas), Wieslaw Jamiol (perkusja)

✅ Jazz Band Ball Orchestra

"Muzyka Jazz Band Ball Orchestra to jedyna w swoim rodzaju rozpoznawalna od pierwszych taktów mieszanka swingu i bluesa […] JBBO to nie hałaśliwy dixielandowy band, ale elegancka orkiestra wybornie grająca zrelaksowany muzykalny repertuar spod znaku Kansas City, a element ludyczny ich występów został zachowany i nadal jest to “balowa orkiestra jazzowa” w sposób doskonały przekazująca swing i entuzjazm licznie pojawiającej się na ich koncertach publiczności." [Igor Rakowski-Kłos, Gazeta Wyborcza]

Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów. JBBO i Marek Michalak zdobyli pierwsze jako zespół oraz instrumentalista w kategorii "jazz tradycyjny" w ankiecie krytyków pisma Jazz Forum za rok 2017.

 
http://dworek.eu
Miejsce:
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury