POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
28-02-2018      -  
Balet Dworski „Cracovia Danza”
Życie dla tańca
Wieczór pamięci prof. Janiny Strzembosz
Balet Dworski „Cracovia Danza”

Balet Dworski „Cracovia Danza”
Plac na Groblach 7 (I p.)
31-101 KrakĂłw

tel: (12) 421 08 36
fax: (12) 429 58 80

http://cracoviadanza.pl
pr@cracoviadanza.pl
Krakowski Teatr Variete
19.00
       
 
Taniec
Od 26 lat wychowankowie Profesor Janiny Strzembosz – tancerki, uczennicy Isadory Duncan, fantastycznej pedagog tańca, która wprowadziła w życie zawodowe nie tylko wielu tancerzy, ale także choreografów organizujš wieczór poœwięcony jej pamięci. W tym roku okazja jest tym większa, że właœnie mija 110. rocznica urodzin tej niezwykłej artystki. I tak 28 lutego 2018 roku, na scenie Krakowskiego Teatru Variete stanš obok siebie przedstawiciele różnych gatunków tańca, by tańcem oddać hołd tej, której zawdzięczajš tak wiele.
Wieczór, którego organizatorem jest Balet Cracovia Danza, na czele którego stoi Romana Agnel, także wychowanka Janiny Strzembosz podzielony będzie na 2 częœci.
W pierwszej, nawišzujšcej do pamiętników pani profesor, wystšpiš zespoły prowadzone przez jej wychowanków: Zespół Pieœni i Tańca "Małe Słowianki", Zespół Pieœni i Tańca Krakowiacy, Zespół Pieœni i Tańca AGH "Krakus", Teatr Tańca „Dzieci Krakowa”, Szkoła Tańca Jane Austen, Triada Armoutidou i tancerki Stowarzyszenia Tańca "Flora" Neoxorouda w Salonikach, uczennice prof. Marty Mirockiej ze Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie, a także Romana Agnel, która pokaże taniec hinduski.
Dopełnieniem tego widowiska będzie wystawienie baletu Harnasie Karola Szymanowskiego zrealizowanego przez Balet Cracovia Danza w choreografii Leszka Rembowskiego, spektaklu, który miał premierę w grudniu zeszłego roku. Harnasie po raz pierwszy będzie można zobaczyć na scenie teatralnej, a w rolę tytułowš wcieli się występujšcy goœcinnie Yauheni Yatskevich, solista baletu Opery Krakowskiej. Warto zaznaczyć, że Janina Strzembosz przyjaŸniła się z Karolem Szymanowskim, opracowała nawet choreograficznie Harnasie, ale z powodu wybuchu II wojny œwiatowej do wystawienia jej choreograficznej wizji nigdy nie doszło. Janina Strzembosz wzrastała w artystycznej atmosferze domu, w którym obecni byli przyjaciele jej rodziców, m.in. Richard Strauss, Ignacy Jan Paderewski czy Artur Rubinstein, stajšc się œwiadkiem najważniejszych wydarzeń artystycznych swojej epoki.
Profesor Janina Strzembosz, niezwykle utalentowana, dyrygent, choreolog, wykładowca plastyki i gestu scenicznego w Państwowej Szkole Dramatycznej, wykładowca Instytutu Choreograficznego w Zawodowej Szkole Choreograficznej, pedagog Studia Dramatycznego przy Teatrze Groteska i Studium Tańca Artystycznego, wykładowca Działu Operowego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, pedagog Studium Baletowego Opery Krakowskiej, wykładowca kursów choreograficznych i teatralnych w całej Polsce, wychowała ogromnš rzeszę polskich tancerzy. Dzięki Janinie Strzembosz wielu pasjonatów tańca uzyskało zawód instruktora tańca, stajšc się często œwietnymi choreografami. Każdy z nich kontynuuje dziedzictwo Pani Profesor, prowadzšc własne zespoły i często majšc swoich już znanych wychowanków.
Poprzez organizację wieczoru Życie dla tańca Balet Cracovia Danza stał się kontynuatorem wieloletniej tradycji pamięci o Profesor Janinie Strzembosz.

 
https://www.youtube.com/watch?v=3Jp213umyDU
Miejsce:
Krakowski Teatr Variete
 
Godz.
19.00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury