POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
11-12-2015      -   13-12-2015
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza
Terra Madre Slow Food Festival Central Europe
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza


http://www.Krakow.zaprasza.eu
Centrum Kongresowe ICE Kraków
10-18
WSTĘP WOLNY        FESTIWAL
 
Wydarzenia inne
W grudniu Kraków stanie się kulinarnš stolicš Europy Œrodkowej. Blisko 200 wystawców, ponad 30 pokazów i laboratoriów smaku, 15 kolacji tematycznych w krakowskich restauracjach z najlepszymi szefami kuchni, degustacje piwne i winiarskie oraz Slow Wine Bar, koncerty, spektakl teatralny, sensoryczny plac zabaw dla dzieci i edukacyjny, wielki stół wigilijny. To wszystko, by pokazać bioróżnorodnoœć Terra Madre – Matki Ziemi!

Impreza ma pełnić rolę bezpoœredniego spotkania pomiędzy wsiš a miastem, rolnikiem, przetwórcš, a konsumentem. Ma przedstawiać całš jesiennš paletę płodów Matki Ziemi z Europy Œrodkowej. Będzie można je nabyć oraz poznać ich bioróżnorodnoœć – setki odmian drzew owocowych, zapomniane odmiany ziaren i kasz, jak orkisz czy proso. Będzie też okazja, by doœwiadczyć, jak te tradycyjne i od stuleci zwišzane z Polskš i Œrodkowš Europš produkty zamieniajš się w rękach najlepszych szefów kuchni w wyjštkowo pyszne i zdrowe dania. Impreza również od strony kulturowej będzie prezentować bogactwo etniczne Europy Œrodkowej poprzez koncerty i projekcje filmowe. Nie zabraknie spotkań i dyskusji z elektryzujšcymi osobowoœciami z serca i pogranicza kulinariów.

- Chcemy, by Terra Madre Slow Food Festival był œwiętem „Matki Ziemi”, dlatego zapraszamy wszystkich rolników, hodowców oraz przetwórców wytwarzajšcych dobre, czyste i sprawiedliwe produkty spożywcze. Podczas drugiej edycji szczególnš uwagę poœwięcimy rybom bałtyckim jak troć wędrowna czy pospolite œledzie oraz rybom słodkowodnym zarówno z Mazur, Wisły, Pojezierza Drawskiego, Dunaju czy Bodrogu. Karp z racji na bliskoœć Bożego Narodzenia również pojawi się w wielu odsłonach. Ponadto program Terra Madre wypełniš laboratoria smaku, warsztaty kulinarne, debaty tematyczne i pokazy, za którymi stać będš najwyższe autorytety z wielu krajów - zapowiada dr Jacek Szklarek, prezes Slow Food Polska i pomysłodawca festiwalu.

- Cieszę się, że ponownie będę mogła przyjechać do Krakowa, który w przeszłoœci rozsławił nasze wina na cały œwiat. W mojej winnicy chcieliœmy zawsze respektować ziemię w jej naturalnym rytmie, dlatego jako pierwsi w Tokaju przekształciliœmy nasze gospodarstwo w gospodarstwo biodynamiczne - mówi Marta Wille-Baumkauff, właœcicielka winnicy Pendits oraz szefowa Convivium Slow Food Tokaj. Z Węgier przyjedzie również Olga Rendek, hodowczyni słynnej œwini węgierskiej Mangalica, której mięso ma niezrównany smak. Po raz pierwszy na Terra Madre Slow Food Festival dotrš producenci rumuńskiej bryndzy, dojrzewajšcej około roku w tubach z bukowego łyka. – PrzyjaŸnimy się od lat z producentami oscypka Wojtkiem Komperdš i Władkiem Klimowskim. W tym roku, podczas festiwalu „Cheese” mieliœmy nawet stoiska obok siebie. Jacek Szklarek przekonał nas do przyjazdu do Krakowa i już przygotowujemy się pełnš parš – mówi Marian Popoiu z Fermy Bucegi. Nasze sery sš poniekšd z innego œwiata, który nawet tu w Rumunii coraz trudniej ocalić od zapomnienia. Pasterstwo w Karpatach jest naprawdę trudne, jednak smak naszej bryndzy jest jedyny w swoim rodzaju.

- W mojej ocenie jest to impreza o formule do tej pory niespotykanej w tej częœci Europy.
W cišgu dwóch dni będziemy chcieli zebrać na terenach Centrum Kongresowego ICE Kraków najlepszych rolników, przetwórców i producentów z Europy Œrodkowej. W pištek i w sobotę wieczorem życie festiwalu przeniesie się do miasta, gdzie w restauracjach, barach i lokalach odbędš się tematyczne kolacje, spotkania z producentami, projekcje filmów kulinarnych i zwyczajne rozmowy pasjonatów danego tematu – zachęca Jacek Szklarek. Terra Madre – Slow Food Festival, został oficjalnie uznany przez Slow Food International, jako impreza prezentujšca całe agro-kulinarne dziedzictwo Europy Œrodkowej. Globalna organizacja, jakš jest Slow Food (obecna w ponad 160 krajach na wszystkich kontynentach) poprzez wszystkie swoje kanały i kontakty jednoczeœnie zagwarantowała tej imprezie wsparcie merytoryczne, organizacyjne i promocyjne. Dlatego w Krakowie 12 i 13 grudnia pojawiš się producenci i szefowie kuchni z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Słowenii, Bułgarii, Ukrainy, Białorusi, Krajów Nadbałtyckich, Austrii, Niemiec, Armenii, Gruzji, Mołdawii i oczywiœcie z Włoch, kolebki Slow Foodu.

Œwietna kuchnia, to dobry produkt
Miłoœników dobrej kuchni ucieszy fakt, że podczas Terra Madre Slow Food Festival do Krakowa przyjadš szefowie kuchni rekomendowanych przez Slow Food restauracji: Wojciech Modest Amaro, Sebastian Olma, Przemek Błaszczyk, Jacek Krakowiak, Adam WoŸniak, Janusz Fic, Marian Frankowski, Rafał Kopicki, Krystian Szidel, Dawid Łagowski, Piotr Kwapisz, Przemek Kaproń czy Dominik Narloch. Z każdym z nich będš organizowane pokazy, warsztaty oraz kolacje w wybranych krakowskich restauracjach, które precyzyjnie planował krakowski krytyk kulinarny Kuba Janicki (pištek i sobota, 11 i 12 grudnia).
- Dziczyzna, runo leœne, gęsina i wiele innych dobrodziejstw dajš nam szansę na zabłyœnięcie w skali Europy czy œwiata. Sukces Atelier Amaro polegał między innymi na dotarciu do wyjštkowych producentów i produktów, po które mało kto miał odwagę sięgnšć i zinterpretować je w oryginalny sposób. Nasze kolacje od Bałtyku do Tatr dla wielu były swoistym odkrywaniem Polski, naszej Terra Madre – podkreœla Wojciech Modest Amaro, właœciciel i szef Atelier Amaro w Warszawie.

Nie tylko jedzenie
Jednak Terra Madre to nie tylko jedzenie, ale również kultura wyrosła w kontekœcie np. pasterstwa czy szeroko pojętego stołu. I tak w sobotę o godzinie 18.00 w audytorium Centrum Kongresowego ICE Kraków wystšpiš w wyjštkowym koncercie Trebunie Tutki ze słynnym słowackim cymbalistš Miroslavem Rajtem. 12 grudnia o godzinie 16.00 zostanie wystawiony też spektakl teatralny „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca” w reżyserii Piotra Bikonta. Przez dwa dni funkcjonować będzie również instalacja prezentujšca stoły wigilijne i œwišteczne z różnych regionów Polski i Europy Œrodkowej oraz wystawa Stanisława Bracha, "Miodem płynšce". Odbędzie się również performance "Frank Babko robi Honeymoon". Robert Makłowicz zaœ, jako chyba największy miłoœnik tej częœci Europy, zaprezentuje nowe odcinki swych kulinarnych podróży po Europie Œrodkowej, o której w swej ksišżce „Cafe Museum” tak pisze: „Będę więc nadal mieszkał w Krakowie, pamiętajšc zarazem, że do mego miejsca na Węgrzech mam tylko 500 kilometrów, będę mieszkał na Węgrzech, pamiętajšc, że do Wiednia mam 180 kilometrów, do Lublany kilometrów 300, do Zagrzebia 200, a do Triestu 400. Będzie mi zatem jeszcze proœciej pojechać przed siebie, by niczym kula bilardowa toczyć się nieustannie po żółto-czarnym suknie stołu zwanego Europš Œrodkowš”.

Podczas festiwalu będzie można skosztować wielu polskich win, których degustacje prowadzić będš wybitni znawcy tematu Mariusz Kapczyński i Wojciech Bosak. Do tego dojdzie wyjštkowa winoteka „Slow Wine” z winami i producentami najlepszych włoskich win oraz drugi już Międzynarodowy Konkurs Win Œwiętomarcińskich. Nie zabraknie również najlepszych polskich browarów z PINTĽ, Pracowniš Piwa, Amberem i Corneliusem na czele.

Organizatorzy pamiętali też o najmłodszych: podczas gdy ich opiekunowie spacerować będš po terenie, na którym odbędš się targi, ich podopieczni wezmš udział w rozlicznych grach, warsztatach i konkursach edukacyjnych. Dla dzieci, pod bacznym okiem Renaty Rusnak, przygotowywany jest specjalny, sensoryczno-smakowy plac zabaw, tak by po wejœciu na teren Centrum Kongresowego ICE Kraków nie tylko rodzice mogli cieszyć się różnorodnymi doznaniami smakowymi. Jak ważnš rolę w całym naszym życiu odgrywajš „smaki z dzieciństwa”, wiemy wszyscy. Od tego, jakš spuœciznę smakowš po naszym zabieganym, na pół wirtualnym życiu zostawimy dzieciom, zależš ich przyszłe „smaki z dzieciństwa”. Tegoroczne warsztaty dla dzieci na Festiwalu Terra Madre majš pokazać najmłodszym dobrobyt i różnorodnoœć poszczególnych regionów Polski. Chcemy zetknšć je z czystymi, naturalnymi smakami, które narodziły się z bogactwa ziemi i pokoleniowego doœwiadczenia człowieka. W programie znajdš się różnorodne smakowe niespodzianki, zaczynajšc od pomorskiego węża morskiego, przez szczecińskiego œledzia, wytłaczanie i poznawanie odmian olejów z polskich nasion z lubelskiego, kojarzenie pszczoły nie tylko z miodami, ale i zapylaniem roœlin, lepienie prawdziwych rogali wielkopolskich, wyrabianie chleba czy własnoręczne doprawianie kozich twarogów. Chcemy też pokazać najmłodszym uczestnikom festiwalu Terra Madre wartoœciowe sposoby na spędzanie czasu poprzez mšdrš zabawę. Czekajš nas zabawy ruchowe i edukacyjne, spotkanie miejskim ogrodnictwem, pięknš ilustracjš ksišżkowš, wycinanki bożonarodzeniowe z filcu, lepienie z gliny aniołów i œlimaków, zabawy na recyklingowym, tekturowym placu zabaw, spotkanie z nie cyfrowym kinem, analogowymi rzutnikami i projektorami, mšdre bajki i filmy edukacyjne.


Partnerem strategicznym festiwalu jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. – Kraków, to dzisiaj goršce miasto przycišgajšce rocznie 10 milionów turystów. Wiele z naszych festiwali i imprez zyskało szerokie i wierne grono sympatyków w Europie i na œwiecie. Faktem natomiast jest, że w naszym portfolio brakowało imprezy o charakterze kulinarnym. Dlatego współpraca ze Slow Food gwarantuje nam, że do nowoczesnego Centrum Kongresowego ICE Kraków œcišgnš w grudniu tysišce pasjonatów dobrych produktów i wyjštkowej kuchni, a sama impreza wpisze się na stałe w kalendarz najważniejszych imprez gastronomicznych w Europie, takich jak: Salone del Gusto w Turynie, Madrid Fusion, brukselskie Culinaria, kolońska Anuga czy paryski Gourmet Selection – stwierdziła Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.


Szczegółowy program Terra Madre Slow Food Festival: www.terramadre.pl

11-13 grudnia 2015, Kraków z około 50 lokalami gastronomicznymi
12-13 grudnia 2015, godziny 10.00-18.00, Centrum Kongresowego ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17, Kraków
Wstęp na targi kosztuje 5 zł, dzieci do 12 roku za darmo

Kontakt:
Barbara Madej
barbara.madej@slowfood.pl
+48 507123895

Organizatorzy:

Slow Food Polska – polski oddział Slow Food International (międzynarodowej organizacji
zrzeszajšcej ponad 100 tysięcy członków w 164 krajach na wszystkich kontynentach) skupiajšcy osoby zainteresowane ochronš tradycyjnej kuchni z rożnych regionów Polski. W Polsce organizacja funkcjonuje od 1999 roku i zorganizowała między innymi słynnš akcję „Gęsina na œw. Marcina” czy też festiwal „Czas Dobrego Sera”. Przywróciła też do łask piwa niepasteryzowane, soki z owoców, oryginalne Oscypki i Kiełbasę Lisieckš. Slow Food Polska wspiera też i rekomenduje blisko 30 restauracji w całej Polsce, które wykorzystujš w swojej kuchni produkty lokalne.
www.slowfood.pl

Krakowskie Biuro Festiwalowe – Największe krakowskie festiwale, spektakularne widowiska dla stutysięcznej publicznoœci, głoœne w Polsce i Europie wydarzenia z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych czy literatury – tym wszystkim zajmuje się dziœ Krakowskie Biuro Festiwalowe, jedna z najbardziej aktywnych polskich instytucji życia publicznego. Działalnoœć KBF obejmuje również inicjatywy na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, turystyki kulturalnej i biznesowej, przemysłu spotkań i przemysłów czasu wolnego.
www.biurofestiwalowe.pl www.icekrakow.pl
 
http://terramadre.pl/
Miejsce:
Centrum Kongresowe ICE Kraków
 
Godz.
10-18

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury