POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
26-11-2015      -  
Pismo kulturalne Fragile
NOWA EKONOMIA, NOWA KULTURA – NOWY NUMER „FRAGILE”
Pismo kulturalne Fragile

ul. Mikołajska 2
31-027 KrakĂłw

https://fragile.net.pl/
Kraków
       
 
Literatura
„Ekonomia to ważny element współczesnej kultury, niektórzy prawdopodobnie stwierdzš, że najważniejszy, kształtujšcy warunki możliwoœci rozwoju. Czy rzeczywiœcie kształtujš jš takie imperatywy jak praca, uczciwoœć i oszczędzanie, czy też może coraz częœciej występujšcy w tekstach dotyczšcych etyki biznesu termin „zachłannoœć”? Nic nie wskazuje, aby epoka ekonomii miała się prędko skończyć i nie ma też powodu, by do tego końca dšżyć, gdyż jak mówił „klasyk”: „Bogacić się jest chwalebne”. Pojawiajš się tylko pytania: Jak się bogacić? Czy możemy się bogacić wszyscy? Czy możemy się bogacić na braku bogacenia się innych? Pytań jest więcej i sš one podsycane niestabilnoœciš œwiatowej sytuacji społecznej. Ta niestabilnoœć zdecydowanie ma podłoże ekonomiczne. Oznacza to, że namysł nad współczesnš „kulturš ekonomicznš” nie tylko jest wskazany, ale wręcz konieczny” – pisze Rafał Mazur w artykule, który otwiera „Fragile” 3 (29) 2015 NOWA EKONOMIA, NOWA KULTURA.

Społeczny odbiór roli artysty w œwiecie, często wyidealizowany i naiwny, ogranicza, a niekiedy nawet uniemożliwia dyskusję o ekonomicznym aspekcie uprawiania sztuk audiowizualnych, literatury, muzyki. Tymczasem wcišż zmieniajšcy się pejzaż medialny, a także warunki techniczne, społeczne czy polityczne nakazujš zapytać także o przemiany w sferze ekonomii kultury i sztuki. Internet oraz media społecznoœciowe pozwalajš na rozwinięcie niedostępnych wczeœniej, alternatywnych form produkcji i dystrybucji. Z drugiej strony mecenat państwowy wcišż jest dla wielu twórców kluczowym Ÿródłem finansowania, ale jego formy i wpływ także ulega zmianie. W planowanym numerze „Fragile” chcielibyœmy zastanowić się nad tym, czy sztuka jest w stanie zaproponować alternatywne formy działania poza tradycyjnymi strukturami współczesnej gospodarki rynkowej, a także w jaki sposób warunki ekonomiczne mogš przełożyć się na wybór konkretnych strategii artystycznych i samš estetykę. Interesuje nas to, w jaki sposób instytucjonalne wsparcie wpływa na samych artystów, stanowišc przejaw pewnej polityki kulturalnej lub strategii marketingowej, a także jakie niebezpieczeństwa lub patologie niesie państwowy mecenat i zwišzana z nim sfera biurokratyczna. Opisu domagajš się także procesy urynkowienia kultury i przejawiajšcy się w samej sztuce namysł nad rynkiem i jego instytucjami. I wreszcie: w jakiej relacji pozostajš wobec siebie wartoœć rynkowa i wartoœć symboliczna dóbr kultury? Czy kryzys ekonomiczny może być formatywny dla kultury? Jak na produkcję kulturowš oddziałujš realia ekonomii postfordowskiej? Jakie sš skutki dostępnoœci narzędzi takich, jak drukarki 3D, ale także prekarialna niepewnoœć podważajšca dotychczasowe hierarchie w aktualnych ramach instytucjonalnych?
Autorkš okładki jest Daria Malicka. Ilustracje, które towarzyszš wybranym artykułom, wykonała Magda Żmijowska.

Zapraszamy na naszš stronę internetowš: http://www.fragile.net.pl
„Fragile” można znaleŸć w sieci Empik i wybranych księgarniach.
 
http://www.fragile.net.pl
Miejsce:
Kraków
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury