POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
06-11-2015      -  
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
Wernisaż i wystawa: Kuba Pierzchała, fotografia, instalacja
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. GĂłrali 5
31-959 KrakĂłw
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
ARTzona Oœrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, Kraków
19.00
WSTĘP WOLNY       
 
Wystawy róşne
Kuba Pierzchała – artysta, fotograf, grafik. Absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Obecnie wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu PedagoŹgicznego w Krakowie, gdzie swoimi foto-graficzno-cyfrowymi doœwiadczeniami dzieli się ze studentami kierunków Digital Design, Grafika i Wzornictwo.
www.kubapierzchala.com

Wystawa zdjęć Kuby Pierzchały wykonanych w autorskiej technice laptografii. Twórca używa ekranów LCD zarówno jako Ÿródła œwiatła dla fotografii stykowych, ale również jako wizjerów, punktów widzenia fotografowanej rzeczywistoœci. Tytuł wystawy jest odwołaniem to koncepcji Internetu rzeczy, zgodnie z którš przedmioty komunikujš się w sieci niezależnie od człowieka. Fotograficzna instalacja Kuby Pierzchały ukazuje jak może wyglšdać efekt takiej komunikacji.

Wystawa Internet rzeczy łšczy dwie nowatorskie koncepcje: nowomedialne pojęcie internetu przedmiotów oraz autorskš technikę artystycznš laptografii. W zdjęciowej instalacji Kuby Pierzchały sztuka fotografii spotyka œwiat nowych mediów, medium analogowe styka się z cyfrowym dosłownie i w przenoœni.
Koncept
Autor okreœlenia Internet rzeczy (Internet of Things, IoT) Brytyjczyk Kevin Ashton w 1999 roku zaproponował wizję, w której różne urzšdzenia samodzielnie, niezależnie od człowieka gromadzš informacje a następnie przesyłajš je do internetu za pomocš niewielkich nadajników radiowych o małym zasięgu. W ten sposób w sieci dokonuje się konwergencja miliardów urzšdzeń, które stajš się jej nowymi użytkownikami. Do tej pory jedynymi graczami w infosferze byli ludzie, którzy wprowadzali do niej abstrakcyjne dane. Udostępniajšc internet przedmiotom, ludzka hegemonia w sieci się skończyła. Internet rzeczy stał się faktem z chwilš, gdy smartfony, laptopy, tablety i telewizory smart tv uzyskały dostęp do sieci aby pobierać aktualizacje. W roku 2014 liczba urzšdzeń podłšczonych do Internetu rzeczy wynosiła 2 miliardy i rosła w niezwykle szybkim tempie, prognozy głoszš, że już za kilka lat każdy z nas będzie posiadał siedem takich urzšdzeń.
Proces
Kluczowym elementem wystawy Internet rzeczy jest laptografia, autorska technika fotograficzna Kuby Pierzchały polegajšca na uzyskiwaniu odbitek stykowych przy użyciu urzšdzeń z ekranem LCD emitujšcym białe œwiatło: laptopa, netbooka, tabletu czy smartfona. Przykładajšc œwiatłoczuły papier do ekranu artysta „zapisuje” zawartoœć wyœwietlacza na czarno-białej fotografii. Uzyskane odbitki sš niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, nie ma dwóch takich samych zdjęć. Stopień naœwietlenia, migotanie ekranu, czy szczelnoœć przyłożenia œwiatłoczułego papieru do ekranu zmieniajš się w ułamku sekundy, dlatego każda odbitka jest inna. Na fotografiach widoczny jest również element interfejsu każdego z ekranów: przyciski smartfona, czy ramka systemu operacyjnego, zdradzajšc Ÿródło danej fotografii.
Chmura obrazów
W koncepcji artystycznej Kuby Pierzchały efektem komunikacji urzšdzeń wyposażonych w ekrany lcd jest czarno-biała, fotograficzna mozaika. Instalacja Internet rzeczy przybiera kształt „chmury”, zawierajšcej nie dane, lecz obrazy, które po złożeniu tworzš abstrakcyjnš całoœć podzielonš na mniejsze elementy krawędziami ekranów poszczególnych urzšdzeń. Nawet czerń i biel stykowych fotografii symbolicznie odnosić się może do zerojedynkowego języka mediów cyfrowych.
W autorskim procesie twórca odwraca porzšdek współczesnej fotografii, która wykorzystuje techniki digitalne do wykonania zdjęcia. Kuba Pierzchała czyni z zawartoœci ekranów lcd przedmiot swych fotografii, œrodowisko pikseli zapoœrednicza fotografowany wycinek rzeczywistoœci, zaœ technika laptografii nadaje zdjęciom odrealniony, abstrakcyjny klimat.
Zaproponowany przez artystę proces z pozoru przypomina tradycyjnš fotografię u jej poczštków, fascynację œwiatem oglšdanym przez wizjer aparatu. Jednak w przypadku Internetu rzeczy Kuby Pierzchały fotografowany jest nie œwiat , lecz jego obraz na ekranie lcd: laptopa, tabletu, smartfona – urzšdzeń, które stanowiš obecnie coraz większš częœć naszej codziennoœci. Obcujšc z ekranami dłużej i dłużej ich zawartoœć zaczyna stawać się naszš nowš rzeczywistoœciš. Pierwotnš rolš fotografii było utrwalanie rzeczywistoœci, jednak skoro rzeczywistoœć stopniowo wypierana jest przez ekranowe piksele, w naturalny sposób stajš się one przedmiotem fotograficznych przedstawień.

Agnieszka Kamrowska

ARTzona Oœrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, Kraków
tel. 12 644-38-98
e-mail: artzona@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN
 
Miejsce:
ARTzona Oœrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, Kraków
 
Godz.
19.00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury