POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
25-09-2014      -   31-10-2014
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie
75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Akcja ogólnopolska.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie

ul. Reformacka 3
31-012 KrakĂłw
tel. 12 421 19 91, 606 33 47 36
fax. 12 421 11 00

http://ipn.gov.pl
IPN
WSTĘP WOLNY       
 
Wydarzenia inne
Uczcijmy 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego – apelujš IPN, Œwiatowy Zwišzek Żołnierzy Armii Krajowej i Episkopat.
Każdy może włšczyć się w obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Instytut Pamięci Narodowej razem ze Œwiatowym Zwišzkiem Żołnierzy Armii Krajowej apelujš o organizację w całym kraju uroczystoœci z udziałem kombatantów, wywieszenie flag, oddanie hołdu w miejscach pamięci, zapalenie zniczy na grobach poległych i upowszechnianie symbolu kotwicy Polski Walczšcej.
– Przed 75 laty, 27 wrzeœnia 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, będšcego fenomenem na skalę œwiatowš. (…) Instytut Pamięci Narodowej i Œwiatowy Zwišzek Żołnierzy Armii Krajowej apelujš o zorganizowanie w całej Polsce lokalnych obchodów rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy…" – napisali prezes IPN Łukasz Kamiński i prezes ŒZŻAK Leszek Żukowski. Do apelu przyłšczył się przewodniczšcy Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gšdecki.

Akcję organizowano z myœlš, by obchody nie ograniczały się tylko do szczebla centralnego, ale odbyły się także w szkołach, domach kultury, czy w lokalnych miejscach pamięci.
Listy IPN i ŒZŻAK z apelem zostały z dużym wyprzedzeniem rozesłane do władz samorzšdowych wszystkich szczebli w całej Polsce oraz do szkół.

Każda placówka edukacyjna może w prosty sposób uczcić ten dzień: wywiesić flagę, zaprosić do szkoły œwiadka historii, zorganizować akcję informacyjnš o Polskim Państwie Podziemnym, wydrukować i zaprezentować wystawę o jego przywódcach, czy zapalić znicze poległym.
Pomocš majš służyć przygotowane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN materiały edukacyjne: www.pamiec.pl/ppp Sš tam: scenariusz uroczystoœci, wystawa i pocztówki do wydrukowania, a także artykuły, relacje œwiadków historii oraz wypowiedzi historyków dotyczšce Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas szkolnych uroczystoœci można wykorzystać, dostępny od 22 IX, okolicznoœciowy spot.

Równolegle ruszyła akcja przypominania dziedzictwa i ideałów Polskiego Państwa Podziemnego. W całym kraju rozdawana jest broszura „Testament Polski Walczšcej.
Ostatnie przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego". Zawiera odezwę Rady Jednoœci Narodowej z 1 lipca 1945 roku, którš Rada wydała podejmujšc uchwałę o swoim rozwišzaniu. Oprócz tekstu odezwy w broszurze znalazł się także list prezesa IPN oraz krótki wstęp na temat programu politycznego Polskiego Państwa Podziemnego autorstwa
dr. Marka Gałęzowskiego.
Rozpoczęła się także w całej Polsce kampania plakatowa na noœnikach wielkoformatowych, przypominajšcš program, jaki pozostawiła po sobie Polska Walczšca. Na citylightach (plakaty głównie na wiatach przystankowych) znalazło się osiem motywów,
z których każdy odpowiada jednemu z oœmiu punktów Programu Demokracji Polskiej
z odezwy RJN.
Na billboardach wykorzystano natomiast postać ppłk. Stanisława Oleksiaka „Kozica", honorowego prezesa Œwiatowego Zwišzku Żołnierzy AK. Hasło na billboardach brzmi: „Przekazujemy nasz Testament następnym pokoleniom". Ekipa IPN TV przygotowała także spot telewizyjny.
16 i 17 paŸdziernika na Zamku Królewskim odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego".
– Chcemy nie tylko przypomnieć o datach i wydarzeniach, ale potraktować przesłanie Polski Podziemnej jako nasze dziedzictwo – powiedziała wicedyrektor BEP IPN Kamila Sachnowska. Akcję koordynuje Olga Tumińska z BEP IPN.
 
Miejsce:
IPN
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury