POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
22-05-2014      -  
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Fabryka Schindlera
Spotkanie filmowe z cyklu „Nie tylko Schindler”
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Fabryka Schindlera

ul. Lipowa 4
30-702 KrakĂłw
tel. 12-257-10-17

http://www.mhk.pl/
fabrykaschindlera@mhk.pl
ul. Lipowa 4
Fabryka Emalii Oskara Schindlera
18:00
WSTĘP WOLNY       
 
Film
Spotkanie filmowe z cyklu „Nie tylko Schindler”
Filmy Małgorzaty Imielskiej:
OBRAZY Z FABRYKI ŒMIERCI, 2010
OPOWIEDZ MI SWOJĽ HISTORIĘ, 2004

22 maja 2014, godz. 18.00, ul. Lipowa 4 – Wstęp wolny

Pokaz filmów dokumentalnych

Goœć specjalny: MAŁGORZATA IMIELSKA (reżyserka)

Nazistowski obóz koncentracyjny – temat najtrudniejszych opowieœci, wspomnień i przedstawień. Pamięć tych, którzy przeżyli dotyczy spraw jednoczeœnie przyziemnych i ostatecznych – głodu, zimna, zgrozy, œmierci. Małgorzata Imielska w obu filmach szuka odpowiedzi na pytania o genezę zła, sens przeżycia i zasady, dzięki którym społeczeństwa nigdy już nie dopuszczš się podobnych zbrodni. Choć nikt z nas nie potrafi odpowiedzieć na te pytania w sposób rozstrzygajšcy, to jednak nie możemy przestać ich zadawać patrzšc na œciany baraków w Auschwitz, spotykajšc się z ocalałymi, studiujšc rysunki więŸniów czy ich fotografie.

Obrazy z Fabryki Œmierci to opowieœć o obrazach i rysunkach tworzonych w obozie koncentracyjnym KL. Auschwitz zmuszajšca do zastanowienia się się nad przyczynš, dla której tak wielu więŸniów ryzykowało życiem, żeby na kartce papieru zachować œlad tego, jak wyglšdał poranny apel czy selekcja żydowskich transportów. Albo komora gazowa... Dlaczego rysowali portrety swojego kolegi współwięŸnia? Czy chcieli, żeby pozostało po nich ich własne œwiadectwo, czy też był to wyraz potrzeby piękna obecnej nawet w miejscu takim jak obóz?

Drugi film pokazywany podczas majowego spotkania, Opowiedz mi swojš historię, powstał na zamówienie niemieckiej Fundacji z Münster. Ludwik Krasucki, Krystyna Budnicka, Marian Majerowicz i Leszek Żukowski powracajš do strasznych doœwiadczeń ze swojej młodoœci, która przypadła na czas hitlerowskiej okupacji w Polsce, żeby uzmysłowić grupom niemieckiej i polskiej młodzieży nie tylko ogrom nieszczęœć, który dotknšł ich pokolenie, ale także aby porozmawiać o problemach winy i odpowiedzialnoœci.

Specjalnym goœciem pokazu będzie MAŁGORZATA IMIELSKA.

Autorka wielu cenionych i nagradzanych filmów dokumentalnych. Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii filmowej na Uniwersytecie Œlšskim. Debiutowała w 1998 roku filmem Bachor. Od tego czasu zrealizowała ponad dwadzieœcia filmów dokumentalnych, z których większoœć opowiada o Holocauœcie. Reżyserka posiada wyjštkowš umiejętnoœć odnajdywania nietuzinkowych bohaterów, których jednostkowe historie dobitnie ilustrujš niejednoznaczne postawy i wybory moralne, jakie stały się udziałem zarówno ofiar, jak i œwiadków Zagłady. Wœród najważniejszych filmów Małgorzaty Imielskiej oprócz zrealizowanego w Studio Kalejdoskop filmu Powiedz mi, dlaczego? znajdujš się Młodoœć w czasach Zagłady (2001), Czas ambasadora (2003), cykl telewizyjnych reportaży „Sprawiedliwi” (2006 – 2007) czy najnowszy obraz poœwięcony polskim żołnierzom i ich rodzinom Przeżyć Afganistan (2012).

Po pokazie odbędzie się konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Krakowskš Fundację Filmowš – do wygrania płyty DVD oraz dwa karnety na 54. Krakowski Festiwal Filmowy.
Program filmowy trwa 78 minut.

Nagrody filmowe w konkursie towarzyszšcym pokazowi ufundowane zostały przez Krakowskš Fundację Filmowš.
Organizatorami spotkań z cyklu „Nie tylko Schindler” sš Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Emalii Oskara Schindlera oraz Fundacja Nowych Ujęć.

http://www.fnu.org.pl/projekty/nie-tylko-schindler/

 
http://www.mhk.pl/
Miejsce:
ul. Lipowa 4
Fabryka Emalii Oskara Schindlera
 
Godz.
18:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury