POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
01-05-2014      -   31-05-2014
Akademia Muzyczna w Krakowie
Maj w Akademii Muzycznej w Krakowie
Akademia Muzyczna w Krakowie

Akademia Muzyczna w Krakowie
ul. św. Tomasza 43
31-027 KrakĂłw

tel. +48 12 422 04 55

http://www.amuz.krakow.pl
agnieszka.stefanska@amuz.krakow.pl
Akademia Muzyczna w Krakowie
       
 
Muzyka
Na dwa miesišce przed wakacjami Akademia Muzyczna w Krakowie kontynuuje swojš aktywnoœć w krakowskiej kulturze, zapraszajšc wszystkich sympatyków muzyki na organizowane przez Uczelnię koncerty.

Już we wtorek 6 maja o godzinie 19:00 w Auli „Florianka” zabrzmiš pieœni niemieckich kompozytorów: Roberta Schumanna i Johannesa Brhamsa, w wykonaniu œpiewajšcego basem Marcina Wolaka, przez wiele lat zwišzanego z Capellš Cracoviensis, któremu towarzyszyć będzie na fortepianie Anna Dębowska-Jaroszek. Romantyczny repertuar znakomicie będzie harmonizował z wiosennš, majowš aurš.

Zawsze chętnie słuchana i powszechnie rozpoznawalna muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta wypełni sobotni wieczór 10 maja. Na ten koncert, również do Auli „Florianka” zaprasza na godzinę 18:00 Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej prowadzona przez znakomitego specjalistę w dziedzinie muzyki dawnej, skrzypka i dyrygenta Zbigniewa Pilcha. Solistš koncertu będzie kotlista Tomasz Sobaniec.

Następnego dnia, w niedzielę 11 maja o godzinie 18:00, w ramach Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, za pulpitem dyrygenckim w Sali Filharmonii Krakowskiej stanie Maestro Jerzy Maksymiuk, który zgodził się poprowadzić Orkiestrę Symfonicznš Akademii Muzycznej w Krakowie. Do repertuaru tego koncertu jeden z najsłynniejszych polskich dyrygentów wybrał utwory Michaiła Glinki, Aleksandra Głazunowa oraz Ludwiga van Beethovena. Solistkš koncertu będzie Gabriela Opacka – studentka klasy skrzypiec dr. hab. Piotra Tarcholika, laureatka ubiegłorocznego Ogólnouczelnianego Konkursu „Debiut z orkiestrš”.

Tradycyjny koncert dyplomantów, studentów klas dyrygentury, odbędzie się w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie w niedzielę 18 maja o godz. 18:00. Akademickš Orkiestrę Symfonicznš poprowadzš: Paweł Kapuła z klasy prof. Tadeusza Strugały oraz Martyna Kosecka z klasy prof. Rafała Jacka Delekty. W ich interpretacji usłyszymy: Dymitra Szostakowicza Symfonię kameralnš op. 73A (transkrypcja III Kwartetu smyczkowego, Rudolf Barshaj), Krzysztofa Pietrasa Fantazję na małš orkiestrę oraz Suitę przestrzeni na 17 instrumentów Anny Zawadzkiej-Gołosz i Koncert fortepianowy Ivana Fedele.

21 maja o godz. 19:00 w Auli „Florianka” zagra dla nas trio w składzie: Małgorzata Wasiucionek – skrzypce, Marta Kordykiewicz – wiolonczela oraz Łukasz Chrzęszczyk – fortepian. Zespół powstał w 2013 roku z inicjatywy trójki studentów dyplomowego roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, których artystyczne œcieżki już wczeœniej wielokrotnie spotykały się na płaszczyznach najrozmaitszych przedsięwzięć z dziedziny muzyki kameralnej. Trio otrzymało II nagrodę podczas konkursu „Koncert roku” w kategorii zespołów kameralnych w Poznaniu. Ich występ jest wynikiem tego konkursu, gdzie formš nagrody sš koncerty, które odbywajš się na zaproszenie rektorów wszystkich uczelni muzycznych w Polsce. W programie koncertu znajdš się: JohannesA BrahmsA I Trio fortepianowe H-dur op. 8, Maurice’a Ravela – Trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz VII Trio C-dur K. 548 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

W tym roku odbędzie się 14 edycja Festiwalu Nauki, tym razem pod hasłem „Z naukš przez wieki". Głównym organizatorem jest Uniwersytet Rolniczy. Tegoroczne hasło nawišzuje do obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak co roku nasza uczelnia rozpocznie Festiwal koncertem inauguracyjnym w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. œw. Wawrzyńca (œroda 21 maja, godz. 19:00). Wystšpiš Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcjš Macieja Tworka. Jako solistka wystšpi klarnecistka Agnieszka Dšbrowska, studentka pierwszego roku studiów drugiego stopnia w klasie prof. Andrzeja Godka oraz dr. Piotra Lato. Na program koncertu złożš się utwory: słynne Adagio na smyczki Samuela Barbera, Tema con variazioni (wersja na klarnet i orkiestrę smyczkowš) Jeana René Désiré Françaixa oraz VIII Symfonia F-dur op. 93 Ludwiga van Beethovena.

Dzień póŸniej, 22 maja Studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie zapraszajš na godzinę 11:00 do Opery Krakowskiej, gdzie wraz z Chórem i Orkiestrš Opery Krakowskiej pod dyrekcjš Rafała Jacka Delekty zaprezentujš jednš z najbardziej znanych oper buffa Wolfganga Amadeusza Mozarta Wesele Figara. Inscenizacja opery została przygotowana przez polskiego reżysera teatralnego, filmowego i operowego pochodzenia słowackiego, Laco Adamíka.

W zupełnie inny œwiat muzyki, niż dotychczasowe majowe koncerty, przeniesie nas Big Band Akademii Muzycznej pod kierunkiem Wojciecha Groborza, który w sobotę 24 maja o godz. 18:00 zaprezentuje się w Sali koncertowej przy ul. œw. Tomasza 43. Koncerty Big Bandu, jak również prezentacje innych obsad instrumentalnych wydziału Katedry Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji, gromadzš każdorazowo pokaŸnš liczbę krakowskiej młodzieży. Z pewnoœciš stanie się podobnie i tym razem.

Niecodzienny pod względem doboru repertuaru i obsady instrumentalnej będzie koncert niedzielny, 25 maja o godz. 18:00, zaplanowany również w Sali koncertowej Akademii Muzycznej. Bohaterami wieczoru będš muzycy grajšcy na instrumentach dętych: Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcjš Leszka Mieczkowskiego, Oktet puzonowy w składzie: Justyna Chmielek, Jakub Curzydło, Dawid Mżyk, Wojciech Prokopowicz, Marlena Skoczylas, Jan Szymański, Bartłomiej Witek, Katarzyna Witek oraz goœcinnie przy fortepianie Klaudia Stršczek, studentka klasy fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Szerokie spektrum repertuarowe koncertu będzie zawierało utwory m.in. Modesta Musorgskiego, Hectora Berlioza oraz Dymitra Szostakowicza.

Zwieńczeniem koncertowego maja będzie recital klawesynowy Ewy Mrowcy, który odbędzie się 30 maja o godzinie 19:00 w Auli „Florianka”. Tak o nim mówi sama wykonawczyni: "w trakcie recitalu zabrzmiš utwory francuskiego kompozytora - Jeana Nicolasa Geoffroy’a (1633?-1694), postaci zapomnianej i niezwykle tajemniczej. Kompozycje pochodzš z manuskryptu Rés. 475 przechowywanego obecnie w Bibliothèque nationale de France. Zawiera on 255 utworów i, co nietypowe dla manuskryptów francuskich XVII wieku, sš to utwory wyłšcznie jednego kompozytora, przeznaczone głównie na klawesyn. Woal niewiedzy okrywa biografię Geoffroy’a, a garœć faktów dotyczšcych jego działalnoœci przetrwała do dzisiejszych czasów jedynie w tytule manuskryptu oraz w nielicznych aktach notarialnych przechowywanych w Paryżu i Perpignan". Autorski wybór utworów Jeana Nicolasa Geoffroy został zaprezentowany na płycie CD wydanej przez firmę DUX, zatytułowanej „Jean Nicolas Geoffroy Pieces de clavessin” nominowanej do prestiżowej nagrody International Classical Music Awards 2013.

Natomiast godzinę póŸniej (20:00) w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu w Klubie Lizard King (ul. œw. Tomasza 11) wystšpi Big Band pod dyrekcjš Wojciecha Groborza.

Szczegółowe informacje znajdujš się na stronie internetowej www.amuz.krakow.pl oraz na www.facebook.com/amuz.krakow



opr. Agnieszka Radwan-Stefańska
Biuro Promocji Artystycznej
Akademii Muzycznej w Krakowie
 
https://www.facebook.com/amuz.krakow
Miejsce:
Akademia Muzyczna w Krakowie
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury