POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
12-04-2014      -  
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
PAMIĘTAJ Z NAMI 2014 – Podwieczorek przy Lipowej
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
31-011 KrakĂłw

Sekretariat
tel.: (12) 422-32-64, (12) 619-23-02
fax: (12) 422-32-64
tel. centrala (12) 619-23-00
e-mail: dyrekcja[at]mhk.pl

http://www.mhk.pl
promocja@mhk.pl
Fabryka Emalii Oskara Schindlera,
ul. Lipowa 4 Kraków
15:30
WSTĘP WOLNY    DLA DZIECI   
 
Wydarzenia inne
PAMIĘTAJ Z NAMI 2014 – Podwieczorek przy Lipowej
12 kwietnia 2014, g. 15.30 – 19.30
W bramie Fabryki Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Zapraszamy na rozstrzygnięcie konkursu na chleb okupacyjny
I odbywajšce się w trakcie Podwieczorku zawody z odgadywania receptur
Na wszystkich zwycięzców czekajš nagrody!


Prosty, lokalny, ubogi, ale smaczny i pomysłowy
Anna Maksymowicz

Wiosna czasów okupacji była największym wyzwaniem dla domowych kucharek i kucharzy. W przydomowych ogródkach, spiżarniach i na parapetach kończyły się i tak niewielkie zapasy warzyw, owoców, przetworów.
Jaja, mleko, masło i wędzona słonina były pożšdane na każdym stole, zwłaszcza w okresie przed Wielkanocš. W miastach zdobywanie czarnorynkowej żywnoœci, przemycanej często z okolicznych wsi, w koszykach, pod płaszczami i chustkami kobiet było drogie, czasochłonne i wielce ryzykowne.
Jak tylko zazieleniły się parki, ogrody oraz podmiejskie łški zaczynano poszukiwania jadalnych chwastów. Pełnych witamin pokrzyw, lebiody, mniszka i dzikiego szczawiu. Niedoceniane w w latach normalnoœci, podczas okupacji ratowały wiele rodzin przed głodem i chorobami. Gotowano z nich zupy i sosy. Jedzono i konserwowano zarówno kwiaty, pędy jak i młode korzonki.
Oprócz odrobinę pogardzanych zup „chwastowych“, na wiosennych, okupacyjnych stołach dominowały wszelkiego rodzaju zapiekanki, placuszki, baby i ciasteczka. Powstawały z dodatkiem kasz, mielonych żołędzi, kasztanów jadalnych, kawy z cykorii, otrębów, buraków i brukwi. W gettach wykorzystywano nawet obierki z ziemniaków, marchwi i innych warzyw korzeniowych. Wielokrotnie je płukano, następnie mielono i zapiekano a czasem smażono, podajšc jako główne danie obiadowe.
Każdy tradycyjny obiad powinien kończyć się deserem. Choćby maleńkim, słodkim ciasteczkiem przełożonym konfiturš, miodem, kremem. Słoik dżemu nawet z niezbyt szanowanej pigwy czy morwy był rodzinnym skarbem starannie i sprawiedliwie rozdzielanym pomiędzy domowych głodomorów.
A chleb? Ponoć nigdy nie smakował tak jak w czasach wojny. Nawet ten najtwardszy, czarny, ciężki. W rozmowach z osobami, które pamiętajš tamte trudne czasy wielokrotnie przewija się wštek chleba. Przykładem jest relacja pani z okolic Srocka, majšcej podczas okupacji piętnaœcie lat, która złożyła sobie obietnicę, że jeœli tylko cała jej rodzina przeżyje wojnę, to do końca życia nie będzie jadła żadnego innego pieczywa poza zwykłym żytnim chlebem.
Dzisiaj w naszych kuchniach niezwykle rzadko używamy dzikich roœlin, obierków czy kawy zbożowej. Dużo za to eksperymentujemy z egzotycznymi kulinariami. Gdy zabraknie nam mški biegniemy do najbliższego sklepu. Nie martwimy się czy na wielkanocnym stole zagoszczš jajka. A chleb powoli traci swojš bogatš symbolikę.
Historia każdej epoki ma swój odrębny smak.
Podczas „Podwieczorku przy Lipowej“ chcielibyœmy przypomnieć i nauczyć Państwa rozpoznawać smak okresu okupacji: prosty, lokalny, ubogi, ale smaczny i pomysłowy.
 
http://www.mhk.pl/
Miejsce:
Fabryka Emalii Oskara Schindlera,
ul. Lipowa 4 Kraków
 
Godz.
15:30

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury