POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
12-12-2013      -  
Księgarnia Pod Globusem
Cmono. Rozmowy z pisarzami
Księgarnia Pod Globusem

ul. Długa 1
(róg Długiej i Basztowej)
31-147 KrakĂłw
tel. 012 422 17 39
kom. 600 009 204

http://liberglob.pl
Księgarnia Pod Globusem
ul. Długa 1
18:00
WSTĘP WOLNY       
 
Literatura
Tygodnik Powszechny i Księgarnia Pod Globusem zapraszajš na spotkanie autorskie z Grzegorzem Jankowiczem. Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik.
„Cmono” to rozmowy z trzynastoma wybitnymi pisarzami przeprowadzone przez krytyka i eseistę, redaktora działu kultury „Tygodnika Powszechnego", Grzegorza Jankowicza.
Rozmówcami autora sš: Rabih Alameddine, John Ashbery, Lukas Bärfuss, Etgar Keret, Alberto Manguel, Herta Müller, Amos Oz, Orhan Pamuk, Marjane Satrapi, Charles Simic oraz Josef Škvorecký, György Spiró i Dubravka Ugrešić.

Tytułowe „cmono” to słowo, które pojawia się w pierwszym tomie „Słownika języka polskiego” Lindego. Według jednej z legendarnych wersji słynny leksykograf ułożył swš księgę tylko po to, by zrozumieć jego sens. Nie szczędził pieniędzy i czasu, by odkryć sens „cmono”. Bez skutku. Umarł niespełniony, targany poczuciem klęski, rozgoryczony. Zagadka została rozwišzana dopiero po jego œmierci. OdpowiedŸ znajdziecie w ksišżce Jankowicza.

O KSIĽŻCE:
Wszystkie wywiady zgromadzone w ksišżce znajdujš swój poczštek w lekturze, dlatego zasadnie można je nazwać rozmowami literackimi, co nie oznacza, że ich jedynym tematem jest literatura. W częœci pierwszej Grzegorz Jankowicz pyta o znaczenie i funkcję opowieœci w naszym jednostkowym i wspólnotowym życiu. Orhan Pamuk, Etgar Keret, Amos Oz i kilku innych podkreœlajš, że bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy dziœ opowieœci, potrzebujemy œwiadomej swych ograniczeń i zalet narracji, za pomocš której opiszemy dookolnš rzeczywistoœć, nadamy jej znaczenie, zawišżemy z niš (i z innymi) relację, a także wyrazimy swe poglšdy, zamanifestujemy przekonania, przedkładajšc je naszym rozmówcom pod rozwagę. O owych przekonaniach mówiš pisarki i pisarze w drugiej częœci ksišżki, zwracajšc uwagę na społeczne, polityczne i ideologiczne problemy współczesnego œwiata: nadużycia władzy, status kobiet, niebezpieczny mariaż polityki i religii, fiasko projektów pomocowych, które państwa zachodnie realizowały w innych częœciach globu. Wreszcie w częœci trzeciej padajš pytania o słowo jako naczynie gromadzšce sens, jako narzędzie emancypacji i aparat zniewolenia, spoiwo nieprzyległych do siebie myœli, odległych wštków i tematów, a także żeton w komunikacyjnej grze, którš prowadzimy każdego dnia, mniej lub bardziej udolnie powtarzajšc klasyczne gesty poetów.
Ale rozmowy Jankowicza nie dotyczš wyłšcznie najważniejszych problemów współczesnego œwiata i literatury. Można się z nich także dowiedzieć, kogo kocha Amos Oz? Albo dlaczego Orhan Pamuk szukał szczoteczek do zębów z lat 70. XX wieku? Kiedy Herta Müller postanowiła napisać pierwszš historię? O czym Etgar Keret rozmawiał z policjantem grajšcym w jego filmie olbrzyma? Jak John Ashbery został poetš laureatem stacji MTV? O czym była pierwsza – napisana w wieku 9 lat – powieœć Josefa Škvorecký'ego? Gdzie Rabih Alameddine obejrzał „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Hasa? I co Alberto Manguel czytał Borgesowi?
Grzegorz Jankowicz – filozof literatury, krytyk i tłumacz. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities UJ. Wiceprezes Fundacji Korporacja Ha!art, redaktor jej dwóch serii wydawniczych: Linia Krytyczna i Proza Obca. Juror Nagrody Poetyckiej Silesius. Dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada. Niedawno wydał ksišżkę: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami” (Kraków 2013).
Wstęp wolny.
Zapraszamy!
 
http://liberglob.pl/
Miejsce:
Księgarnia Pod Globusem
ul. Długa 1
 
Godz.
18:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury