POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
28-02-2013      -  
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie
Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie

ul. Reformacka 3
31-012 KrakĂłw
tel. 12 421 19 91, 606 33 47 36
fax. 12 421 11 00

http://ipn.gov.pl
Koncert: Sala Koncertowa Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Ekspozycja nagrodzonych prac: wystawa na pl. O. A. Studzińskiego w Krakowie
       
 
Wydarzenia inne
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza” – Kraków, 28 lutego 2013 r.

W dniu 28 lutego 2013 r. podczas koncertu Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci, który odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie nastšpi wręczenie nagród ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Żołnierze Wyklęci. Historia która mnie porusza”, ogłoszonego w czerwcu 2012 roku przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenie „Passionart”. Przy dŸwiękach Poloneza Husarii Krzesimira Dębskiego nagrodzonych zostanie 24 laureatów.

Na konkurs, stojšcy na wysokim poziomie artystycznym, napłynęło kilkaset fotografii z całej Polski. Przysłane prace ukazywały osobiste, œrodowiskowe, społeczne zwišzki uczestników konkursu z pamištkami, miejscami, wydarzeniami zwišzanymi z bohaterami antykomunistycznego podziemia, zarówno w ujęciu ogólnym,
jak i z perspektywy historii lokalnej. Przede wszystkim odzwierciedlajš zaœ dzisiejsze znaczenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Celem konkursu było zainteresowanie młodego pokolenia historiš „Żołnierzy Wyklętych” w niecodzienny sposób. Zamierzeniem organizatorów było, aby uczestnicy konkursu poszukali œladów pamięci o Żołnierzach Wyklętych za poœrednictwem artystycznych œrodków wyrazu i możliwoœci, jakie stwarza współczesna fotografia. Konkurs skierowany był do wszystkich osób zainteresowanych fotografiš, a w szczególnoœci do młodzieży w wieku szkolnym i akademickim, samodzielnie odnajdujšcej swój klucz do przeszłoœci.

***

Ekspozycja nagrodzonych prac będzie miała miejsce na plenerowej wystawie na pl. O. A. Studzińskiego w Krakowie, w dniach 27 marca - 14 kwietnia 2013 r.

***

Jury ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza”, organizowanego w roku 2012/2013, Przyznało następujšce nagrody:

Nagrodę Grand Prix:
Agnieszce Ciasnosze, uczennicy IV LO w Rzeszowie za zdjęcie pt. „Pamięć wiecznie żywa”.

W kategorii I – osoby do lat 16:
1 miejsce: Zofii Karnasiewicz, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 155 w Krakowie za cykl zdjęć zatytułowanych: „Generał”, „Rotmistrz”, „Sanitariuszka”, „Działacz polityczny”.
2 miejsce: Emilii Ilczuk, uczennicy Gimnazjum nr 24 w Zespole Szkół nr 7 w Lublinie za cykl zdjęć zatytułowanych „Krzesimów – Dolina Krzyży”.
3 miejsce: Nikoli Ubysz, uczennicy Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół Publicznych w Niekłaniu Wielkim za zdjęcie „Do ostatka sił…”.

Wyróżnienia w kategorii wiekowej – osoby do lat 16:
- Weronice Fabiańskiej, uczennicy Publicznego Gimnazjum im. Kawalerii Polskiej w Suszu za zdjęcie zatytułowane „Przyjaciele”,
- Paulinie Ruszkiewicz, uczennicy Gimnazjum nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nysie za cykl zdjęć zatytułowanych „Tajemnica Jemiołowego Wzgórza”,
- Sandrze Skórce, uczennicy Katolickiego Gimnazjum i LO w Łodzi za cykl zdjęć zatytułowany „Dziœ szatnie a niegdyœ okrutne więzienie”,
- Mikołajowi Œlęzakowi, uczniowi Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 32 im. Polskich Noblistów w Krakowie za cykl zdjęć zatytułowany „Tryptyk – Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza”,
- Emilii Zapart, uczennicy Salezjańskiego Gimnazjum Publicznego w Krakowie za cykl zdjęć zatytułowanych „Mój Dziadek – Żołnierz Wyklęty”.

W kategorii II – osoby od lat 17 do lat 24:
1 miejsce: Michalinie Faryœ, uczennicy I Liceum Ogólnokształcšcego im. Tadeusza Koœciuszki w Busku-Zdroju za cykl zdjęć zatytułowanych „Signum Temporis”.
2 miejsce: Aleksandrze Skorek, uczennicy VI Liceum Ogólnokształcšcego im. Hugona Kołłštaja w Lublinie zdjęcie zatytułowane „Pamištka z zesłania”.
3 miejsce ex aequo:
- Agnieszce Ciasnosze, uczennicy IV LO w Rzeszowie za cykl zdjęć zatytułowanych: „Pamięć wiecznie żywa”, „Zejdę między bohaterów”, „Żeby ukrywać się znów”, „I co dalej?”,
- Gabrieli Czachor, uczennicy Liceum Ogólnokształcšcego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu za cykl zdjęć zatytułowanych „Poœwięcić życie OjczyŸnie – Rusin Aleksander Żołnierz Wyklęty”

Wyróżnienia w kategorii wiekowej – osoby od lat 17 do lat 24:
- Marii Wieczorek, uczennicy VI Liceum Ogólnokształcšcego im. AK w Bielsku-Białej za zdjęcie nr 4 z cyklu zdjęć zatytułowanych „Miejsca pamięci zwišzane z Martyrologiš żołnierzy antykomunistycznego podziemia ze Œlšska Cieszyńskiego i Zachodniej Małopolski”,
- Przemysławowi Gazdzie, uczniowi Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni za cykl zdjęć dotyczšcych postaci kpt. Józefa Batorego.


W kategorii III – osoby powyżej lat 24:
1 miejsce: Grzegorzowi KaŸmierczakowi ze Szczecina, za cykl zdjęć zatytułowanych: „Człowiek z bunkra”, „W karty zawsze wygrywam”, „Nie jestem bandytš”,
2 miejsce ex aequo:
- Mai Dobińskiej z Krakowa, za cykl zdjęć zatytułowanych: „Starsza pani przy Ince”, „Generał Nil na tle jesieni”, „Ulica rotmistrza Witolda Pileckiego”, „Baza Ogniowców”, „Więzienie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego”.
- Wojciechowi Królowi z Krakowa, za cykl zdjęć „Wyrok wykonano przez rozstrzelanie”.
3 miejsce: Piotrowi Koseckiemu z Cekcyna, za cykl zdjęć zatytułowanych „Bory Tucholskie. Œcieżkami V Wileńskiej Brygady AK”.

Wyróżnienia w kategorii wiekowej – osoby powyżej lat 24:
- Januszowi Baranowi z Krakowa, za cykl zdjęć zatytułowanych „Wrota czasu”,
- Adeli Bieleckiej, pracownikowi Specjalnego Oœrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszšcej i Słabo Słyszšcej w Lublinie za cykl zdjęć zatytułowanych „Ostatni list do Matki”,
- Adamowi Falkowskiemu z Warszawy, za zdjęcie zatytułowane „Sprawiedliwoœć po latach”,
- Mateuszowi Fili z Wołczyna, za zdjęcia zatytułowane „Miejsce walki KWP z NKWD, UB i MO”,
- Pawłowi Komorowskiemu z Warszawy, za zdjęcie zatytułowane „Silniejsi od œmierci”,
- Bogdanowi Œcibutowi z Bystrej, za zdjęcie zatytułowane „Powinniœmy wracać po swoich”.
 
Miejsce:
Koncert: Sala Koncertowa Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Ekspozycja nagrodzonych prac: wystawa na pl. O. A. Studzińskiego w Krakowie
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury