POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
POD NASZYM PATRONATEM
  »  12-06-2024sroda - 12-06-2024sroda
Fundacja "MAXIMUM"
PAMIĘCI CZESŁAWA MIŁOSZA warsztaty poetyckie i wieczór literacki w Szafirowej Pracowni Wyspiańskiego
miejsce:
Szafirowa Pracownia st. Wyspiańskiego,
ul. Krowoderska 79 w Krakowie (II p.)
WSTĘP WOLNY
» Literatura
W ramach obchodów "Roku Czesława Miłosza" Fundacja "Maximum" oraz Fundacja Dom Stanisława Wyspiańskiego zapraszają na spotkanie i warsztaty poetyckie poświęcone Nobliście pn. „zobaczę podszewkę świata”. Rozmowy z duchem Czesława Miłosza 12 czerwca 2024 r. w Szafirowej Pracowni Wyspiańskiego w Krakowie, przy ul. Krowoderskiej 79, o godz. 12.00.
Warsztaty i wieczór pamięci prowadzą: znakomita poetka krakowska Marzena Dąbrowa Szatko ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i krytyk literacki, dr Dariusz Piotr Klimczak ze Związku Literatów Polskich w Krakowie.
Projekt Fundacji „Maximum" w ramach Małopolskiego Salonu Sztuk w Szafirowej Pracowni Stanisława Wyspiańskiego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego z Programu "Mecenat Małopolski" 2024.


UWAGA! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA! Obowiązują zapisy: redakcja@maximum.org.pl

ORGANIZATORZY:
Fundacja „Maximum”, Fundacja Dom Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Małopolski Salon Sztuk

O projekcie Fundacji "Maximum":
Czesław Miłosz – jak Elvis Presley – ŻYJE! Żyje w swoich wierszach, w pamięci – chociaż ta, jak wiadomo, jest ulotna. W wierszu pt. „Sens” z tomu „Dalsze okolice” z 1991 roku Poeta ewokował:
"Kiedy umrę, zobaczę podszewkę świata.
Drugą stronę, za ptakiem, górą i zachodem słońca.
Wzywające odczytania prawdziwe znaczenie. "
Prawdziwe odczytanie wiedzie przez dowartościowanie poetyckiego Słowa, które „jednak zostanie raz obudzone przez nietrwałe usta”. Duch Poety jako swoisty psychopompos (starogrecki przewodnik po Zaświatach) prowadzi nas po meandrach życia nie tylko pozagrobowego (owej „podszewki świata), które jest w sumie na wyciągnięcie ręki. Jakże nie dziękować Poecie za ten dar. Poezja Miłosza jest eschatologiczna, mistyczna, transcendentalna, ponadczasowa. Miłosz jako kolejny Wieszcz, patronuje poetyckiej wzniosłości nie tylko w 2024 roku, ogłoszonym przez Senat Rzeczypospolitej „Rokiem Czesława Miłosza”. Bez tegoż „boskiego naznaczenia” świat nie tylko z wierzchniej strony byłby ubogi, nudny i pusty...
Dariusz Piotr Klimczak – Związek Literatów Polskich w Krakowie

Idea Małopolskiego Salonu Sztuk w „Szafirowej Pracowni” Wyspiańskiego grawituje wokół klimatów młodopolskich oraz motywów: Artysta i sztuka, Ludomania, Miasto, Miłość, Natura, Synteza Sztuk, Kicz i Artyzm. Projekt nawiązuje do tradycji krakowskich salonów artystycznych, gdyż jego prapremiera ma miejsce w miejscu magicznym „Szafirowej Pracowni” Wyspiańskiego na rogu ul. Krowoderskiej 79 i Alei Trzech Wieszczów w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO.
Projekt Fundacji "Maximum" wzbogaca ofertę kulturalną poprzez realizację działań kulturalnych, animacyjnych, artystycznych chroniących dziedzictwo kulturalne Małopolski; rozwija kompetencje kulturowe mieszkańców Małopolski poprzez edukację kulturalną i animację kultury; utrzymuje tożsamość lokalną, regionalną i narodową; kultywuje ideę Małopolski wielokulturowej, swoją troską otaczając artystów z różnych kręgów w procesie dialogu, poprzez swój uniwersalizm otwierając się na wymiar światowy i ponadczasowy.
Projekt dofinansowany przez Województwo Małopolskie z Programu "Mecenat Małopolski".
 
Miejsce:
Szafirowa Pracownia st. Wyspiańskiego,
ul. Krowoderska 79 w Krakowie (II p.)
Godz.

 

 

 



 
ZAPRASZA
Fundacja "MAXIMUM"
+48 511-833-410
30-960 Kraków
skr. poczt.410
http://www.maximum.org.pl
redakcja@maximum.org.pl
 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury