POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
26-10-2012       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
BALKAN BEAT BOX
miejsce:
Klub Studio
» Muzyka
BALKAN BEAT BOX
supporty:
JOINT VENTURE SOUND SYSTEM
WARSAW BALKAN MADNESS & RASTAMANIEK


Po zbudowaniu sobie silnej reputacji świetnymi występami na wielu polskich festiwalach, czołowa światowa gwiazda nowoczesnej sceny elektro-etnicznej, stały gość największych światowych festiwali, powraca do Polski na klubowe koncerty promujące ich najbardziej radykalny album „Give”.

Szykuje się prawdziwe święto dla fanów zaangażowanej tanecznej muzyki inspirowanej zarówno world, jak i hip-hopem, elektroniką czy rockiem.

Balkan Beat Box ma świeże spojrzenie na muzykę postrzeganą jako ciągły dialog kultur. Może ona przybierać formę zderzenia kultur i czasem w swojej naturze może być odbierana jako diaspora. Szybko stali się jedną z największych światowych gwiazd nowoczesnej sceny world music. Prezentowali swoją muzykę na największych festiwalach na świecie (m.in. Glastonbury czy Roskilde), zawsze spotykając się z dzikimi reakcjami i owacjami na stojąco.

Balkan Beat Box został założony w 2003 roku przez Ori Kaplana i Tamira Muskata, którzy razem z wokalistą/rapperem i perkusjonistą Tomerem Yosefem stanowią de facto ten zespół. Tamir i Ori są aktywni na nowojorskiej scenie od wielu lat. Grali w takich formacjach jak Firewater, Gogol Bordello, Big Lazy, Shot'nez. Również jako DJ'e prezentowali się na całym świecie. Tamir Muskat dorastał w domu pełnym rumuńskiej oraz afrykańskiej muzyki. Ori Kaplan dorastał w Jaffa grając klezmerską muzykę na klarnecie. Ori studiował z Yuri Yunakovem - królem bułgarskich cygańskich saksofonistów. Tamir również zwiedził już cały świat i produkował dużą część muzyki Gogol Bordello, Firewater, JUF oraz Big Lazy. Tomer Yosef to niezwykle uzdolniony sceniczny performer z Izraela, mający na swym koncie występy w filmach (m.in. znany w Polsce „Przyjeżdża orkiestra”), rolę komika w TV, występy DJ’skie oraz dwa solowe albumy. Balkan Beat Box jest naturalnym etapem rozwoju ich doświadczenia diaspory. Po debiutanckiej płycie "Balkan Beat Box" (2005), która z marszu trafiła do klasyki eklektycznego world, nadszedł czas na kolejny wysoko oceniany krok w rozwoju zespołu - "Nu-Med" (2007). Rok 2008 przyniósł box "Nu Made Remixes and Lives" zawierający remixy, niepublikowane wcześniej nagrania oraz dysk DVD.

W 2010 roku powrócili z albumem "Blue Eyed Black Boy", nagranym w Tel Avivie oraz Belgradzie w środku antykosowskich demonstracji. Wyprodukowana samodzielnie przez zespół płyta nagrana została z udziałem wielu instrumentów oraz gości, wśród których warto wymienić belgradzką cygańską orkiestrę Jovica Ajdarevic Orkestar.

Najnowszym dzieckiem Balkan Beat Box jest wydany w tym roku album „Give”. Tym razem obeszło się bez gości, a trójka muzyków zamknęła się w studio by nagrać swój najbardziej jak do tej pory politycznie i społecznie zaangażowany produkt. Połączyli na nim surowość i energię elektronicznej sceny klubowej Afryki, Azji i Południowej Ameryki, dodając do tego tradycyjne dla ich twórczości elementy hip-hopu, ragga i rocka. “To jak do tej pory najbardziej hardcorowy nasz album” – mówi Tamir Muskat. Zainspirowany ubiegłorocznymi protestami ludzi na całym świecie – od ruchu Occupy Wall St. poprzez arabską wiosnę, „Give” odzwierciedla nadzieje i gniew naszych czasów.

Ori wyjaśnia, że album pokazuje “nasze rozczarowanie społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi systemami, które rządzą naszym życiem i określają świat w którym przyjdzie żyć naszym dzieciom. Wyraża też nasze poparcie dla różnorodnych ruchów i rewolucji mających obecnie miejsce oraz dla walki z korporacyjną chciwością, która opanowała nasze społeczeństwa i sparaliżowała bądź kupiła naszych liderów.”

Balkan Beat Box jak do tej pory kilkukrotnie wystąpił w Polsce. Pierwsza wizyta miała miejsce w czerwcu 2008, gdy zagrali piorunujący koncert na festiwalu Wroc-Love Summer Stage we Wrocławiu. Widowisko zostało powtórzone w lipcu 2009 dla 12.000 osób szczelnie wypełniających ulicę Szeroką na krakowskim Kazimierzu w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Koncert transmitowany był na żywo przez TVP Kultura.

W 2010 roku odwiedzili festiwal „Inne Brzmienia” na lubelskim Rynku a w sierpniu br. porwali do tańca publiczność poznańskiego Ethno Portu. Ich powrót do Polski z aż dwoma koncertami świadczy o ogromnym zainteresowaniu tym zespołem w Polsce.

Linki:
http://www.balkanbeatbox.com
http://onesheet.com/balkanbeatbox
http://facebook.com/balkanbeatbox
http://soundcloud.com/balkanbeatbox
http://www.myspace.com/balkanbeatbox

Teledyski:

„Move it”
http://youtu.be/-Qqwtrd8PzA
„Dancing With the Moon”
http://youtu.be/5jBAJs3otcY
„Political Fuck”
http://youtu.be/ZYvg8RetDeg
"War Again"
http://youtu.be/HPjDgGnioAM
„Part Of The Glory”
http://youtu.be/wcVCs3MDBvI
„Money”
http://youtu.be/aMiKg4ZMVDE
„Look Them Act”
http://youtu.be/maXXhLmbc74

live:

Germany 2012
http://youtu.be/kqty49nzonM
Festiwal Kultury Żydowskiej Kraków 2009
http://youtu.be/bdt5Tcs0znI
„Hermetico”
http://youtu.be/6z0Z2vALLrE
"Digital Monkey” Wrocław 2008
http://youtu.be/z6kGsHnRf0s



JOINT VENTURE SOUND SYSTEM

Joint Venture to pionierzy polskiej sceny sound system. Ich pierwsza taneczna impreza miała miejsce prawie 25 lat temu w Zgorzelcu i była jedną z pierwszych tego typu w Polsce. Wciąż pozostają wierni zasadom oryginalności i eklektyczności. Zgodnie z ich hasłem „Szkoła Tańca Ciężkiego” wszystko okraszone jest dubową dynamiką w iście punkowym stylu – DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I wciąż przemierza scenę w uniformie księdza a Activator kręci efektami jak nikt inny w tym kraju.

JVSS prezentuje radykalne brzmienia muzyki roots: elektro dub, nowoczesna muzyka etniczna, reggae stare i nowe – bez przesłodzonych melodii, poszukujące i mocne w swoim brzmieniu. Choć nie ignorują oni współczesnych trendów, to ich sety w dużej mierze opierają się na utworach, które rzadko usłyszeć można w trakcie występów innych polskich sound systemów. Jest tu miejsce dla wersji specjalnych i niepublikowanych, dubplate’ów, efektów własnej twórczości remixerskiej Activatora Mario Dziurexa i jego Studia As One.

Activator to jeden z bardziej doświadczonych polskich specjalistów od dźwięku. Od lat jest stałym akustykiem Kapela Ze Wsi Warszawa, pracował na koncertach i w studio z prawie wszystkimi wielkimi polskiej sceny reggae i nie tylko. Na wielu płytach można usłyszeć jego remixy, wliczając w to między innymi wydawnictwa Adriana Sherwooda, Rootsmana czy Zion Train. W 2003 roku wytwórnia Home Appliance wydała jego kompilację Activator Mario Dziurex - „Remixy”, następnie licencjonowaną do Francji. Studio As One odpowiedzialne jest również za mastering wydawnictw Zion Train czy Dubterror. W JVSS pełni funkcję dub mastera – wykorzystuje na żywo umiejętność posługiwania się efektami oraz dba o czyste i ekstremalne brzmienie całości sound systemu.

DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I to selektor muzyki, MC i sceniczny performer, zazwyczaj wypełniający swoje obowiązki w sutannie – swoim stałym stroju roboczym. Od 5 lat pracuje również w Programie 4 Polskiego Radia „Czwórka”, gdzie prowadzi cotygodniowy program z muzyką korzeni „Strefa Dread”. W ramach tego programu od początku 2011 roku Joint Venture Sound System prezentował się comiesięcznie na żywo.
Razem z Activatorem są odpowiedzialni za pionierski na naszym rynku cykl kompilacji „Dub Out Of Poland” oraz kolekcję remixów Kapeli Ze Wsi Warszawa „Wymixowanie”.

Na przestrzeni lat JVSS zagrali setki imprez w całym kraju i zagranicą (Francja, Wlk. Brytania, Czechy, Słowacja, Niemcy, Rosja) i przeżyli wiele ciekawych przygód.

Linki:
www.myspace.com/jointventuresoundsystem

video:

Joint Venture Sound System - urodziny „20 lat prucia głośników”, Warszawa, CDQ 2008
http://vimeo.com/maken/jvssbirthday
Joint Venture Sound System, Polskie Radio „Czwórka”, 09-05-2011
http://vimeo.com/maken/jvsslive
Joint Venture Sound System, Polskie Radio „Czwórka”, 05-09-2011
http://vimeo.com/maken/jvsslive2
audio:
Joint Venture Sound System, Polskie Radio „Czwórka”, 25-07-2011
http://snd.sc/on8L1T


WARSAW BALKAN MADNESS & RASTAMANIEK

Warsaw Balkan Madness to przede wszystkim radość płynąca prosto z magicznych melodii i rytmów muzyki Europy południowo-wschodniej. Bogate dziedzictwo cygańsko-słowiańskiej kultury Półwyspu Bałkańskiego zostaje przeniesione w XXI wiek. Szybkie partie instrumentów dętych skonfrontowane są z klubowymi beatami a przejmujące brzmienia skrzypiec czy akordeonów okraszone głębokim i pulsującym bassem. Tradycja i folk spotyka eklektyczną estetykę świata współczesnej muzyki.

To roztańczony świat pełen beztroskiej zabawy, niczym w filmach Kusturicy. Każdy występ to wyjątkowy performance cechujący się wielką żywiołowością oraz spontanicznością; łączy ze sobą elementy zarówno muzyczne jak i wizualne – wykraczając poza granicę zwykłego setu DJ’skiego. Stąd współpraca z Rastamańkiem – wokalistą i producentem z Warszawy - powiązanym z ekipami Jasna Liryka, Kacezet & Fundamenty i Raggamoova. Choć na codzień oscyluje wokół brzmień reggae / dancehall / hiphop, od pewnego czasu zakochany jest także w bałkańskich beatach, co owocuje niezwykle wybuchową mieszanką rozpalającą każdy parkiet.

Linki:

http://www.facebook.com/WarszawskiBalkanMadness
http://soundcloud.com/warsaw-balkan-madness

video:
Warszawa Sen Pszczoły 2012
http://youtu.be/BzAylirxv1o
Łódź Targowa Street Film & Music Festival 2011
http://youtu.be/ZG-DYZeoLGA

cena biletu: 77 PLN przedsprzedaż do 25.10.2012 / 87 PLN w dniu koncertu
Miejsce:
Klub Studio
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury