Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie „Czy w PRL-u dało się żyć?”. Gośćmi dyskusji będą dr hab. Filip Musiał oraz prof. Krzysztof Łabędź. Prowadzenie: Roman Graczyk.
25 kwietnia 2012 r., godz. 18.00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, sala nr 315, III piętro.
Podręcznik „Od Niepodległości do niepodległości” Adama Dziuroka, Marka Gałęzowskiego, Łukasza Kamińskiego, Filipa Musiała wzbudził kontrowersje.
Zarzuty wobec tej książki dotyczyły części poświęconej okresowi po 1944 r. Najprościej da się je sprowadzić do stwierdzenia, że przedstawia ona sztucznie przyczerniony obraz PRL-u, podczas gdy była to forma ustrojowa bardziej skomplikowana i niekiedy pozwalająca realizować, w ograniczonym stopniu, polskie interesy narodowe. Jej autorzy stali na stanowisku, że dla ukazania istoty PRL-u nie można się cofać przed nazwaniem po imieniu jej totalitarnego charakteru. Dlatego do tej dyskusji oprócz jednego z autorów książki zapraszamy prof. Krzysztofa Łabędzia – krakowskiego historyka, o orientacji znacznie bardziej wyrozumiałej dla PRL-u.
|