WICHROWE WZGÓRZA
„Wichrowe Wzgórza” Andrei Arnold pokazują jak kino XXI wieku może (i powinno) ożywiać nawet najbardziej zużyte teksty. (…) Najbardziej udany i satysfakcjonujący film w karierze brytyjskiej reżyserki." (Hollywood Reporter)
"Godna podziwu próba, aby obedrzeć opowieść Emily Brontë z wszelkich ozdobników i dotrzeć do jej nagich, najbardziej pierwotnych elementów."
Film, będący odważną adaptacją klasycznej powieści Emily Bronte, w reżyserii nagrodzonej Oscarem Andrei Arnold. Opowieść o wielkiej i niszczącej sile namiętności. Catherine Earnshaw, panna z dobrego domu, kocha z wzajemnością Heathcliffa, człowieka niższego stanu. Niestety, młodzi właśnie ze względu na konwenanse nie mogą wziąć ślubu. Ich niespełnione uczucie wywoła lawinę tragicznych wydarzeń.
Nagrodzone na festiwalu w Wenecji i na Camerimage „Wichrowe wzgórza” to odważne dzieło, skupiające się na emocjach bohaterów - ich namiętności, tęsknocie, bólu, zazdrości. To film przejmująco piękny, który atakuje wszystkie zmysły i nie pozwala o sobie długo zapomnieć.
POŁÓW SZCZĘŚCIA W JEMENIE
Jemeński eliksir szczęścia na bazie łososia. Uwaga! Podczas realizacji filmu nie ucierpiał żaden łosoś.
Co mogło połączyć dwójkę tak różnych ludzi? Zamknięty w sobie Fred (Ewan McGregor) pracuje dla rządowego departamentu ds. Rybołówstwa i nie może odnaleźć życiowej drogi tkwiąc w nieudanym małżeństwie. Piękna i odnosząca sukcesy Harriet (Emily Blunt) jest energiczną managerką w wielkiej korporacji. Poznają się za sprawą pewnego szalonego marzenia jemeńskiego szejka, który chce sprowadzić ławicę łososi na… pustynię! W sfinansowanie projektu zaangażowany jest brytyjski rząd - władze Wielkiej Brytanii za wszelką cenę szukają atrakcyjnej historii dla mediów. Dzięki niesamowitemu, acz przepełnionemu wiarą i nadzieją, planowi jemeńskiego szejka Fred i Harriet przypomną sobie co oznacza dawno przez nich zapomniane słowo: szczęście.
W „Połowie szczęście w Jemenie” Lasse Hallstrom nie pozwala fabule popaść w przesadny sentymentalizm i co rusz stara się nienachlanie przełamać prawidła komedii romantycznej. Cel zostaje osiągnięty, urok całości zachowany, odtwórcy głównych ról zaliczają występ po którym nie muszą chować głowy w piasek ze wstydu.
LĘK WYSOKOŚCI
"Dobry film to przede wszystkim dobry scenariusz i sprawnie napisane dialogi. Coś co jest piętą achillesową polskiej kinematografii Konopce wyszło wyjątkowo sprawnie."
Fabularny debiut nominowanego do Oscara i nagrodzonego na festiwalu w Berlinie reżysera "Królika po berlińsku" Bartosza Konopki to poruszająca historia telewizyjnego spikera Tomka (Marcin Dorociński, nagrodzony Złotymi Lwami za kreację pierwszoplanową na Festiwalu w Gdyni), którego świetlaną karierę i poukładane życie rodzinne zakłóca wiadomość o poważnych problemach ojca (Krzysztof Stroiński, laureat Polskiego Orła za wybitną kreację w "Rysie"). Czy skoncentrowany dotąd na osobistym sukcesie dziennikarz będzie w stanie zrozumieć i wziąć odpowiedzialność za człowieka, z którym znowu połączył go kapryśny los?
Przechodząc etapy od chęci pomocy po udawanie, że ojca nie ma już w jego życiu, towarzyszą mu różne uczucia: od akceptacji i miłości po gniew, nienawiść i wyparcie. Dużo ciężkich scen, poruszających, gwałtownych, przygnębiających - temat wyjątkowo trudny, mało filmowy a jednocześnie dość ograny, udał się jednak Konopce wyjątkowo.
KAJINEK - OD 23.04
Film oparty na prawdziwej historii wciąż żyjącego człowieka, który jest uważany za pierwszego płatnego zabójcę w historii Republiki Czeskiej.
Pierwsze lata po upadku socjalizmu w Czechach. Przestępczość rośnie dramatycznie. Bandyci korumpują celników, sędziów i policję. Jednym z najbardziej znanych przestępców jest Kajinek - potrafi dokonać każdej kradzieży i uciec z każdego więzienia. Ale wszystko do czasu. Pewnego razu zadziera z niewłaściwą osobą... Młoda i ambitna pani adwokat pragnie udowodnić, że Kajinek został wrobiony w podwójne morderstwo. Wierzy jej opinia publiczna oraz media. Ale to za mało - sąd wciąż odmawia wznowienia procesu.
|