POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Dobra literatura remedium na rozproszoną uwagę wśród najmłodszych.
Wykład Wojciecha Widłaka i spotkanie z nauczycielami.
miejsce:
Multikino
Kraków, ul. Dobrego Pasterza 128
15.00
» Wydarzenia inne
Zapraszamy na cykl spotkań poświęconych literaturze dla najmłodszych. Inspirujące spotkania odbywają się w całej Polsce. Teraz czas na Kraków!

Dobrze napisana opowieść może być receptą na problemy z koncentracją wśród najmłodszych – uważają eksperci. Rozproszona uwaga uczniów jest jednym z wielu zagadnień podejmowanych przez środowisko naukowe na co dzień pracujące z dziećmi. Wydawnictwo Nowa Era chcąc wesprzeć nauczycieli i rodziców w zmianie tej niepokojącej tendencji proponuje zapoznanie najmłodszych z ciekawymi tekstami literackimi. Bo jak wiadomo nie od dziś, literatura prezentuje właściwe postawy, uczy i wychowuje. O tym jak zainteresować najmłodszych ciekawą książką, powieścią czy wierszem opowie Wojciech Widłak podczas spotkania z nauczycielami 22 marca w Krakowie, o godz. 15.00 w Multikinie, ul. Dobrego Pasterza 128.

Spotkanie adresowane jest do nauczycieli.

Dyskusję o ważnej roli jaką odgrywa literatura w wychowaniu najmłodszych zapoczątkowali m.in.: Małgorzata Węgrzecka, pisarka, obecnie redaktor naczelna magazynu „Świerszczyk”, Iwona Chądrzyńska, psycholog dziecięcy oraz przedstawiciele Nowej Ery. Wszyscy jednogłośnie namawiali, aby przyzwyczajać dzieci do kontaktu ze współczesną twórczością literacką, gdyż zawarte w niej uniwersalne treści uczą i wychowują. Kontynuacją dyskusji o roli literatury jest cykl spotkań lokalnych w całej Polsce.

W Krakowie, o godz. 15.00 w Multikinie, z ciekawym i inspirującym wykładem wystąpi Wojciech Widłak – autor książek dla dzieci, m.in. seria o Panu Kuleczce – najczęściej nagradzana seria książek dla dzieci w Polsce, „Wesoły Ryjek”, „Dwa serca anioła”, „Samotny Jędruś”, „Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach”, seria nieporadników „Do czego nie służy?”. Otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz 2008, za książkę „Sekretne życie Krasnali”, był kilkakrotnie nominowany do nagrody „Książka roku” Polskiej Sekcji IBBY.

* * *

Od matematyki do literatury…

Podczas lutowej konferencji zaprezentowano „Raport problemów matematycznych w edukacji wczesnoszkolnej”. Został on opracowany na podstawie ankiet wypełnionych przez ponad 1300 nauczycieli nauczania początkowego, z 13 województw Polski. Spotkania były zainicjowane jesiennym kongresem „Nowa era w nauczaniu matematyki”.
Z ankiet i z licznych rozmów z nauczycielami wynika między innymi, że pedagodzy mają ograniczone możliwości wprowadzania aktywizujących i angażujących ucznia metod pracy. Wpływają na to troska o utrzymanie dyscypliny w klasie, dbanie o właściwe zachowanie swoich podopiecznych. Wiadomo bowiem, że nauka nowych pojęć i zagadnień powinna odbywać się w atmosferze spokoju, zaangażowania umysłu dzieci i rozbudzenia ich ciekawości. „Sukces w nauczaniu matematyki i innych przedmiotów to odpowiednia organizacja procesu kształcenia, to nauczyciel, potrafiący prowadzić dialog z uczniem i stosować bez obaw różnorodne narzędzia oraz dobrze wychowany uczeń, potrafiący skupiać uwagę” – uważa Anna Karniej, Dyrektor Wydawniczy Nowej Ery.

Problemy z koncentracją uwagi u dzieci to charakterystyczne zjawisko współczesnych czasów. Coraz częściej dzieci są nadmiernie pobudzone i wykazują skłonność do rozpraszania swojej uwagi.

Dobra Literatura pomaga wychowywać

Problemy uczniów z koncentracją to jeden z ważnych obszarów zgłaszanych przez nauczycieli pracujących z dziećmi w klasach I-III. Jak można temu zaradzić? Małgorzata Węgrzecka, autorka książek dla dzieci, obecnie redaktor naczelna magazynu „Świerszczyk”, proponuje przede wszystkim dobrą literaturę. „Co to znaczy: dobra literatura? To taka literatura, która wychowuje. Najłatwiej trafić do dzieci poprzez baśnie. Pamiętajmy, że do wieku dojrzewania w dziecięcej głowie na równych prawach współistnieją dwa światy – fantastyczny i rzeczywisty. Myślenie dzieci ma w tym okresie charakter animistyczny – dlatego nikogo nie dziwi, że zwierzęta, drzewa czy kamienie mówią i w swoich zachowaniach bardzo przypominają ludzi. W taki właśnie sposób dzieci widzą świat. Dlatego baśnie są dla nich tak przekonujące” – uważa Małgorzata Węgrzecka. „Historie pełne magii idealnie wpisują się także w dziecięcą potrzebę cudowności. Dlatego tak łatwo za ich pośrednictwem kształtować hierarchię wartości i przekazywać dzieciom odpowiednie wzorce postaw” - dodaje.
Dobra literatura to oczywiście także opowieści realistyczne, rozgrywające się w gronie rówieśników. I poezja – idealnie wpadający w ucho sposób nauki języka, ćwiczenia pamięci i oczywiście przekazania małym czytelnikom systemu wartości. „Podsuwając dzieciom najlepsze teksty, łatwiej osiągniemy nasze cele. Gra toczy się o zatrzymanie dziecięcej uwagi i kształtowanie nawyków czytelniczych. Pragniemy wychować nasze dzieci na mądrych dorosłych” – przekonuje Małgorzata Węgrzecka.

Zdaniem pisarki odpowiedni dobór tekstów jest szczególnie istotny w odniesieniu do podręczników. Teksty tam zawarte nie służą przecież wyłącznie do nauki czytania. Służą także budowaniu spójnego systemu wartości, w którym dominuje szacunek dla drugiego człowieka i jego uczuć. „Zależność jest oczywista: dobra literatura równa się dobry uczeń, a w przyszłości – dobry człowiek” – podsumowuje redaktor naczelna magazynu „Świerszczyk”.

Nowoczesne rozwiązania w szkole i w domu

Wydawnictwo Nowa Era od ponad 20 lat wspiera nauczycieli, uczniów i rodziców. Bierze udział w unowocześnianiu polskiego systemu edukacji, dostarczając narzędzia pracy w postaci podręczników najwyższej jakości i pomocy naukowych, które inspirują zarówno pedagogów jak i uczniów do twórczej, ciekawej pracy. Wydawnictwo stale obserwuje i reaguje na zapotrzebowania w nauczaniu zintegrowanym. Inicjuje spotkania i konferencje, podczas których proponuje nowoczesne rozwiązania. Takim przykładem jest chociażby kongres „Nowa era w nauczaniu matematyki” czy opracowanie „Raportu problemów matematycznych w edukacji wczesnoszkolnej”.

Wydawnictwo Nowa Era postanowiło stworzyć i wprowadzić rozwiązania ułatwiające nauczycielom efektywne nauczanie matematyki:
• wydzielenie w nowej serii wydawniczej Elementarz XXI wieku matematyki jako edukację niezintegrowaną tematycznie z pozostałymi edukacjami oraz wprowadzenie rozwiązań graficznych ułatwiających małemu uczniowi zrozumienie najważniejszych pojęć i pokazujących mu, że matematyka jest wszechobecna w otaczającym go świecie;
• wprowadzenie do szkół rozwiązań multimedialnych ułatwiających koncentrację uwagi na lekcji – oprogramowanie na tablicę interaktywną Multibook oraz portal do samodzielnego doskonalenia kompetencji ucznia Kosmikus.pl;
• wydawnictwo wyposaża nauczycieli w pomoce dydaktyczne i scenariusze do nauczania czynnościowego i aktywizującego.

Więcej informacji udziela:
Magda Nawrat
Tel. 512 600 686
magdalena.n@flywheel.pl

O wydawnictwie

Nowa Era działa na rynku edukacyjnym od 20 lat. Oferuje kompleksową i nowoczesną ofertę, która obejmuje wszystkie przedmioty i etapy kształcenia. Wydawnictwo znane jest również z innowacyjnego oprogramowania wspomagającego zarządzanie oświatą i szerokiej oferty kartograficznej. Autorzy przygotowujący podręczniki szkolne i publikacje edukacyjne opierają się przede wszystkim na opiniach licznego grona doświadczonych nauczycieli, doradców metodycznych i ekspertów z całej Polski. Nowa Era jako pierwsze wydawnictwo edukacyjne wprowadziło kolorowe zeszyty ćwiczeń, skarbnice nauczyciela czy multimedialne pomoce dydaktyczne.
Publikacje naukowe wydawnictwa Nowa Era są doceniane i nagradzane przez ekspertów, np. pakiet „Entliczek, pentliczek” dla pięciolatków zdobył w 2009 r. tytuł najlepszej europejskiej książki edukacyjnej roku i otrzymał nagrodę Best European Schoolbook Award. Na XVI Targach Edukacyjnych w Kielcach EDUKACJA 2011 seria do nauczania geografii w gimnazjum „Planeta Nowa” otrzymała wyróżnienie, a Multibook, czyli multimedialny podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej, zdobył nagrodę główną.
Miejsce:
Multikino
Kraków, ul. Dobrego Pasterza 128
Godz.
15.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury