POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
VI FESTIWAL FILMU FILOZOFICZNEGO
KINEMATOGRAF FILOZOFICZNY
miejsce:
MIEJSCE: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Dom Norymberski, Klub Bunka Sztuki, Kino Studyjne Agrafka, Akademia Ignatianum, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
FESTIWAL
» Film
VI FESTIWAL FILMU FILOZOFICZNEGO
KINEMATOGRAF FILOZOFICZNY
Stowarzyszenie EKSIT oraz Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
ZAPRASZAJĄ!

Filmowanie jest filozofowaniem.

Nie ma przekazu, który nie niósłby w sobie pewnej wizji świata. Nie ma ustawienia kamery, które jest bez znaczenia. Nie ma wyboru, który byłyby tylko czysto estetycznym rozstrzygnięciem.

Stowarzyszenie EKSIT i Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zapraszają po raz szósty na interdyscyplinarne przedsięwzięcie łączące filozofię i film, w tym roku w metafizycznej odsłonie! Po zeszłorocznej wędrówce na Wschód i spotkaniach w ramach Laboratorium Kinematografu zapraszamy na krok w stronę Metafizyki. Jej obecność w filmie, filozofii, w kulturze i we współczesnym świecie to temat przewodni VI Kinematografu Filozoficznego.

Dlaczego warto?
Festiwal Filmu Filozoficznego jest pierwszą tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i na świecie, a jego podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Wydarzenie przybliża nietypowe zjawiska w dziedzinie kultury, oryginalnych i kontrowersyjnych twórców prezentujących odważne i autorskie myślenie o świecie. To też przede wszystkim idealna przestrzeń do dyskusji, refleksji nad uniwersalnymi wartościami oraz współczesną wizją człowieka.

W programie m.in.:

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się w Kinie Agrafka projekcją filmu Niezwykła podróż Baltazara Kobera
w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z prelekcją i dyskusją dra Marcina Marona. W ramach Festiwalu odbędzie się także wystawa Meta-obraz prezentująca kilkanaście obrazów uznanych artystów młodego pokolenia. Swoje prace zaprezentują: Magdalena Daniec, Jakub Jakubowski, Władysław Podrazik, Agnieszka Tes. Wystawę będzie można oglądać od 1 grudnia 2011 r. w zabytkowej Synagodze Poppera.

Ponadto organizatorzy Festiwalu zapraszają na spotkania z dwoma niezwykłymi gośćmi!

Gościem Honorowym tegorocznej edycji będzie Lech Majewski – reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta
i malarz, z którym odbędzie się spotkanie autorskie i warsztat filozoficzno-filmowy zatytułowany „W poszukiwaniu kamienia filozoficznego”. Punktem wyjścia do Mistrzowskiej Lekcji będą nie tylko wybrane filmy Lecha Majewskiego prezentowane podczas festiwalu, ale także jego literatura i poezja. Cykl spotkań z Lechem Majewskim będzie dopełnieniem i podsumowaniem wcześniejszych wydarzeń z udziałem reżysera w Krakowie, a zarazem próbą spojrzenia na jego twórczość w kontekście filozoficznym.


Gościem Specjalnym VI edycji Festiwalu Filmu Filozoficznego będzie Piotr Dumała – reżyser, scenarzysta, rysownik, autor filmów animowanych, prozaik, scenograf. W Klubie Bunkra Sztuki w ramach „Laboratorium Kinematografu” odbędą się projekcje i spotkanie z artystą, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. Spotkanie
to będzie okazją do przemierzenia i poznania filmowych światów Piotra Dumały z perspektywy metafizyki.
Na tegorocznym Festiwalu zobaczymy nie tylko te najbardziej znane filmy animowane, ale i najnowsze filmy Piotra Dumały, m.in. Dr Charakter II i poznamy inne, humorystyczne oblicze naszego Gościa.

Podczas Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Metafizycznej: Możliwość metafizyki we współczesnym świecie podejmiemy próbę wykazania związków filmu i filozofii i oddziaływania na siebie tych dwóch dziedzin. Częścią drugą tego wydarzenia będzie panel z udziałem: Lecha Majewskiego, Prof. Krzysztofa Loski i Prof. Tadeusza Gadacza. Punktem wyjścia i inspiracją do dyskusji dla prelegentów będzie konkretny fragment filmowy, obraz, twórczość artystyczna lub współczesna koncepcja metafizyczna.

Tylko w tym roku festiwalowa publiczność zostanie zaproszona do udziału w połowie pereł! Organizatorzy Festiwalu wraz z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zapraszają na wyjątkowy Performans, Epizod–Ama-zatopiona pamięć. Wydarzenie to ma charakter interaktywny, a jego uczestnikami będzie sama publiczność. Epizod Ama jest dedykowany japońskim poławiaczkom pereł. To rzadka okazja na otrzymanie miana „zdobywcy trofeum czarnej perły”! Autorami performansu są Jan Burnat i Andrzej Stembarth Sawicki.

INFO: www.festiwalfilmufilozoficznego.com
PROGRAM: http://festiwalfilmufilozoficznego.com/index.php?option=com_content&view=article&id=36&Itemid=35&lang=pl


ZAPRASZAMY!
http://festiwalfilmufilozoficznego.com/
Miejsce:
MIEJSCE: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Dom Norymberski, Klub Bunka Sztuki, Kino Studyjne Agrafka, Akademia Ignatianum, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury