Początek listopada to w Krakowie kilkudniowe święto literatury. Równolegle z krakowskimi Targami Książki odbywać się będą liczne wydarzenia literackie realizowane w ramach 3. Festiwalu Josepha Conrada (2 – 6 listopada). Program festiwalu obejmuje nie tylko dyskusje, wykłady, spotkania autorskie i warsztaty, ale także projekcje filmowe i spektakle, wystawy i koncerty. Goście festiwalu reprezentują rozmaite kultury, narody, zawody i pokolenia. O literaturze rozmawiają prozaicy, poeci i reporterzy, literaturoznawcy i reżyserzy z całego świata. To wielobarwna mozaika artystyczna, ilustrująca bogactwo światowej literatury, przybliżająca polskiemu czytelnikowi mało znane obszary myśli i wrażliwości. W tym roku gościć będziemy dwie autorki – rezydentki krakowskiej Willi Decjusza: Marię Amelie oraz Miriam Van hee. Serdecznie zapraszamy na ich spotkania autorskie, które odbędą się w Pałacu pod Baranami.
3 listopada, godz. 18:00, White Room, Pałac pod Baranami, wstęp wolny
Spoiwo dni – spotkanie z Miriam Van hee
Prowadzenie: Jerzy Koch
4 listopada, godz. 15:00, Terace Room, Pałac pod Baranami, wstęp wolny
Nielegalna Norweżka – spotkanie z Marią Amelie
Prowadzenie: Łukasz Wojtusiek
Miriam Van hee - wybitna flamandzka poetka, tłumaczka, slawistka. Zadebiutowała w 1978 roku zbiorem wierszy o nostalgii, melancholii i samotności. Opublikowała wiele tomików poezji (m. in. Behind Closed Doors, Snowed In, Winter Heart, Behind the Mountains, Blackberry Picking), za które otrzymała kilka nagród (m. in. Flemish Culture Prize for Poetry w 1998 roku oraz Herman de Coninck Prize w 2008). Na swoim kocie ma również tłumaczenia takich autorów jak Osip Mandelsztam czy Anna Achmatova. Mieszka w Gandawie (Belgia). Uczestniczyła w licznych festiwali literackich na całym świecie.
Maria Amelie, deportowana z Norwegii zamieszkała w Willi Decjusza w Krakowie. Uchodźctwo pisarzy z tak demokratycznego państwa jakim jest Norwegia wydaje się niewiarygodne, a jednak stało się udziałem 25-letniej Marie Amelie (pseudonim artystyczny, jej prawdziwe nazwisko brzmi Madina Salamova). Pochodząca z Osetii Północnej Madina przez osiem lat mieszkała w Norwegii nielegalnie. Jej rodzice zbiegli tu ze względów politycznych, ale ich prośba o azyl została odrzucona. Mimo to Madina ukończyła studia, pracowała jako wolontariuszka i rozpoczęła starania o podjęcie stałej pracy. W 2010 roku wydała książkę Illegal Norwegian o dorastaniu nielegalnej imigrantki. Pismo Ny Tid przyznało jej tytuł Norweżki Roku. Pisarką zainteresowały się światowe media, organizacje pozarządowe, ale także... norweskie służby imigracyjne. Marię Amelie aresztowano, a następnie deportowano do Moskwy. Pisarka przybyła pod koniec marca br. do Krakowa, który wybrała spośród wielu innych należących już do sieci Miast Uchodźców ICORN.
3 i 4 listopada 2011, Pałac pod Baranami (Kraków, Rynek Główny 27), wstęp wolny
Koordynacja spotkań z ramienia Stowarzyszenia Willa Decjusza:
Katarzyna Renes – kasiarenaes@villa.org.pl
Organizatorzy:
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Finansowanie:
Miasto Kraków
|