Siódmy tydzień Wakacyjnych Podróży Filmowych spędzimy w domu. Ponieważ nasze rodzime kino od jakiegoś czasu prezentuje całkiem przyzwoity poziom, czego przykładem są pokazywane filmy, warto się o tym samemu przekonać. Serdecznie zapraszamy
WYGRANY | Wygrany
reż. Wiesław Saniewski, Polska 2011, 110'
Oliver, młody amerykański pianista polskiego pochodzenia, nie wytrzymując presji matki i wyrachowanego agenta, po rozstaniu z żoną przyjeżdża do Polski, gdzie zrywa europejskie tournee. Traci wszystko: miłość, uznanie i świetnie zapowiadającą się karierę, ma przy tym do spłacenia olbrzymi dług. W hotelowym barze spotyka Franka, byłego profesora matematyki, namiętnego gracza i znawcę wyścigów konnych. Między młodym i starym bohaterem rodzi się bezinteresowna, chwilami szorstka, męska przyjaźń. Dzięki Frankowi pianista poznaje Kornelię, piękną, nieco tajemniczą kobietę, która staje mu się coraz bliższa.
CZARNY CZWARTEK. JANEK WIŚNIEWSKI PADŁ | Czarny czwartek
reż. Antoni Krauze, Polska 2010, 100'
Rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku.
ERRATUM | Erratum
reż. Marek Lechki, Polska 2010, 90'
Gdyby można było cofnąć czas i zacząć od nowa... Żona, syn, dobra posada - w życiu Michała wszystko jest poukładane. Pewnego dnia odwiedza swoje rodzinne miasto, żeby załatwić sprawę, o którą prosi go szef. Ma odebrać sprowadzone ze Stanów auto i od razu wracać. Sprawy przybierają jednak inny obrót... Michał musi pozostać kilka dni dłużej w miejscu, z którego kiedyś tak bardzo chciał uciec. Powracają wspomnienia, kumple z zespołu, marzenia, o których dawno zapomniał i zdarzenia z przeszłości, które zmieniły jego życie. A może są rzeczy, które można jeszcze odwrócić?
ESSENTIAL KILLING | Essential killing
reż. Jerzy Skolimowski, Polska/Norwegia/Irlandia/Węgry 2010, 83'
Nie wiemy, czy jest bojownikiem Al-Kaidy, czy niewinnym człowiekiem, który znalazł się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie. Mohamed, złapany przez amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, zostaje wywieziony do tajnej bazy w Europie Środkowej. Udaje mu się uciec z transportu. Teraz by przeżyć nie cofnie się przed najokrutniejszą zbrodnią.
Jeden z większych sukcesów polskich filmów w ostatnich latach. Nagroda specjalna Jury na 67. Festiwalu Filmowym w Wenecji.
ŚWIĘTY INTERES | Święty interes
reż. Maciej Wojtyszko, Polska 2010, 86'
Dwaj bracia, Leszek i Janek, wracają do rodzinnej wsi na pogrzeb dawno niewidzianego ojca. Leszek wyjechał kilkanaście lat temu do Szwecji, ożenił się z piękną, młodą kobietą i nie utrzymywał prawie żadnych kontaktów z ojcem. Janek prowadzi kawalerskie życie w Krakowie, ale i on niechętnie zaglądał do zapyziałej, podgórskiej wioski. Pogrzeb zmusza obu do powrotu i włączenia się w nieprzyjemny, nieco dziwny (zwłaszcza dla azjatyckiej żony Leszka) obrzęd. W chwili, gdy okazuje się, że ojciec całą ziemię i dom przekazał fundacji, pozostawiając tylko jakieś graty i rozklekotany seledynowy samochód ? Warszawa M-20 w stodole, ich irytacja i gniew sięgają szczytu. Jednak mieszkańcy wsi wykazują niezrozumiałe i bardzo nachalne zainteresowanie losami niesprawnego pojazdu...
CHRZEST | Chrzest
reż. Marcin Wrona, Polska 2010, 86'
Michał ma to, o czym marzył: piękną żonę Magdę, nowo narodzonego synka, niezłą pracę. Sprowadza Janka - przyjaciela z dawnych lat, aby został ojcem chrzestnym dziecka. To tylko początek planu Michała, który prosi przyjaciela, by zainteresował się jego żoną... Początkowo plan spełnia się, ale Michałowi coraz trudniej się z nim pogodzić. Michał wie, że jego głęboko skrywana przeszłość nieuchronnie upomni się o niego, a Janek będzie musiał podjąć decyzję, której skutków nigdy nie zapomni.
MADE IN POLAND | Made in Poland
reż. Przemysław Wojcieszek, Polska 2010, 90'
Siedemnastoletni ministrant Boguś Kowalski obudził się pewnego dnia i uznał, że komunikat, jaki chciałby wysłać światu zawiera się w zwrocie "Fuck off", który tatuuje sobie na czole. Kiedy demolowanie budek telefonicznych i samochodów na blokowisku nie zmniejsza wściekłości, zwraca się o pomoc do ?autorytetów?: księdza, nauczyciela polskiego i matki, wielbicielki Krzysztofa Krawczyka. Jednak nie są oni w stanie zmniejszyć jego frustracji. Na drodze Bogusia staje również rodzeństwo: Monika i Emil, poruszający się na wózku inwalidzkim. Fascynuje ich radykalizm brata. Emil, chcąc przezwyciężyć własne ograniczenia, przyłącza się do Bogusia. Po raz pierwszy, za sprawą Moniki, Boguś zaczyna odczuwać coś innego niż tylko wściekłość.
PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI | Prosta historia o miłości
reż. Arkadiusz Jakubik, Polska 2010, 80'
Historia, pokazana w filmie, opowiedziana jest z perspektywy małżeństwa scenarzystów, którzy jadą pociągiem na Hel. Na oczach widzów próbują stworzyć fabułę scenariusza filmowego: prostej historii o miłości. Aleks i Marta przypadkowo spotykają się podczas pierwszego dnia wakacji na trasie Łódź Kaliska - Hel. Kobiet i mężczyzna zaczynają rozmawiać, właściwie o niczym, przeskakując z tematu na temat. Błaha, z pozoru nic nie znacząca konwersacja z czasem jednak zmienia się w coś więcej. W nastrojowe spotkanie i rodzące się pomiędzy Martą i Aleksem uczucie, niespodziewanie ingeruje okrzyk reżysera. Nagle okazuje się, że jesteśmy na planie filmowym.
MATKA TERESA OD KOTÓW | Matka Teresa od Kotów
reż. Paweł Sala, Polska 2010, 95'
Wszystko dzieje się w pozornie zwyczajnej, przeciętnej polskiej rodzinie. Ojciec Hubert - zawodowy żołnierz, właśnie wrócił z misji w Afganistanie. Matka Teresa dostała nową pracę jako agentka ubezpieczeniowa. Widzimy ich z trójką dzieci na pikniku w lesie, wyglądają na szczęśliwych. Jak to możliwe, że pojawia się tam zło, które prowadzi do niewiarygodnej katastrofy. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie aresztowania dwóch braci. Kolejne dni poprzedzające tragiczne wydarzenia odkrywają nowe motywy okrutnej zbrodni. Mroczna, sensacyjno-kryminalna historia zaczyna przeradzać się w przerażającą psychologiczną wiwisekcję.
Bilety - 5zł
Szczegółowy program: www.podrozefilmowe.pl
|