Akcjonariat Obywatelski - Inwestuj świadomie
Bezpłatne spotkania i warsztaty o giełdzie
We wtorek 21 czerwca 2011 r. o godz. 17.00 w Park Inn Hotel, w sali Alfa I, przy ulicy Monte Cassino 2 w Krakowie, odbędzie się spotkanie dla osób zainteresowanych tematyką inwestowania na giełdzie, z udziałem ekspertów Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Domu Inwestycyjnego BRE Banku.
Na spotkaniu będzie można porozmawiać ekspertem Domu Inwestycyjnego BRE Banku - Michałem Gawliński, maklerem i wicedyrektor Departamentu Sprzedaży DI BRE.
Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiego cyklu edukacyjnego prowadzonego przez Ministerstwo Skarbu Państwa, Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Izbę Domów Maklerskich oraz spółki PZU i TAURON w ramach programu Akcjonariat Obywatelski.
Trzygodzinne warsztaty są otwarte i bezpłatne, mogą w nich uczestniczyć wszyscy, którzy chcieliby rozpocząć inwestowanie na rynku kapitałowym lub poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Na spotkaniu oprócz omówienia idei programu Akcjonariatu Obywatelskiego słuchacze będą wprowadzani w świat giełdy i inwestycji. Poznają organizację rynku kapitałowego w Polsce, rodzaje instrumentów finansowych, podstawy analizy fundamentalnej i technicznej. Otrzymają również praktyczne wskazówki czym kierować się inwestując na giełdzie oraz jak korzystać ze swoich praw, jako akcjonariusza spółki giełdowej. Zdobyta wiedza pozwoli uczestnikom na podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych. Wszyscy otrzymają również materiały edukacyjne.
Aby wziąć udział w spotkaniu należy zarejestrować się na stronie www.akcjonariatobywatelski.pl
Dodatkowo każdy uczestnik będzie miał szansę wygrać atrakcyjne nagrody w losowaniu, które odbędzie się w trakcie warsztatów.
Akcjonariat Obywatelski to długofalowy program zapoczątkowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa przy okazji debiutów giełdowych PZU i Tauron PE oraz rozwinięty podczas prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Celem programu jest doprowadzenie do świadomego i powszechnego uczestnictwa Polaków w życiu społeczno-gospodarczym i przemianach własnościowych. Jego pierwsza część realizowana od kwietnia do czerwca 2010 roku pod hasłem „Akcjonariat Obywatelski. Prywatyzacja dla każdego” pokazywała przejrzystość i dostępność przekształceń własnościowych, zachęcając społeczeństwo do włączenia się w ten proces.
Koncepcja ta została rozwinięta przy okazji IPO GPW i realizowana pod hasłem „Akcjonariat Obywatelski. Giełda dla każdego”, jej celem obok przekonywania Polaków do prywatyzacji, było również zachęcenie do aktywnego zarządzania swoimi oszczędnościami oraz inwestowania, nie tylko w akcje prywatyzowanych spółek, lecz także w inne instrumenty dostępne na giełdzie.
Jednym z podstawowych założeń Akcjonariatu Obywatelskiego jest ustalenie stałego przydziału akcji dla inwestorów indywidualnych, w granicach 20-30 proc. W przeciwieństwie do wcześniejszych form powszechnej prywatyzacji, Akcjonariat Obywatelski nie polega na rozdawaniu akcji. Indywidualni inwestorzy kupują akcje na zasadach rynkowych, ucząc się podstawowych mechanizmów działania giełdy. Co ważne, w przypadku Akcjonariatu Obywatelskiego ustalany jest maksymalny limit akcji, na jakie może się zapisać jedna osoba. Wykluczono też możliwość stosowania lewarów kredytowych na zakup akcji. Znacznie ograniczono również stopień redukcji zapisów.
Tematyka Akcjonariatu Obywatelskiego została włączona do działań edukacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Skarbu Państwa, czego elementem jest opracowanie materiałów edukacyjnych i realizacja projektów poświęconych inwestowaniu oraz giełdzie.
Sprzedaż ostatnich dwóch wielkich firm PZU i Turonu przeprowadzona została według modelu Akcjonariatu Obywatelskiego. Ten sam system zastosowano również w przypadku sprzedaży GPW. Według nowych zasad każdy chętny mógł zapisać się na niewielki pakiet akcji wart ok. 10 tys. zł, bez konieczności zaciągania kredytu. Na akcje GPW zapisało się 323 tysiące osób, PZU – 251 tysięcy, Tauron PE – 230 tysięcy. Są to 3 najwyższe wyniki w ciągu ostatnich 15 lat. Liczba rachunków na koniec listopada 2010 roku wyniosła 1 498 282. Oznacza to wzrost od początku roku o 365 608, czyli o 32%. Przeważająca liczba nowych rachunków została założona właśnie przy okazji debiutów spółek Skarbu Państwa.
Według badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC we wrześniu 2010 roku (a więc jeszcze przed IPO GPW), idea Akcjonariatu Obywatelskiego była rozpoznawalna przez 19% społeczeństwa i 39% inwestorów. AO kojarzy się badanym przede wszystkim z wolnym rynkiem (ponad 70% wskazań) oraz rozwojem gospodarczym (68%).
Wszystkie osoby, które chciałyby rozpocząć inwestowanie na giełdzie lub poszerzyć swoja wiedzę w tym zakresie zapraszamy na spotkania i warsztaty organizowane w jednym z 49 polskich miast. Spotkania prowadzone są przez specjalistów z domów i biur maklerskich, analityków oraz ekspertów giełdowych.
Szczegółowy program spotkania: start, godzina 16.00
Moduł I (15-20 minut): Akcjonariat Obywatelski (AO)
• Rola i idea akcjonariatu obywatelskiego
• Inicjatywy zrealizowane w ramach akcji AO
• Plany prywatyzacyjne MSP
Moduł II (70 minut): Wstęp do inwestowania
• Jak jest zorganizowany rynek kapitałowy i istota inwestycji
• Porównanie inwestycji giełdowych z innymi formami lokowania oszczędności
• Jak założyć rachunek maklerski i czym kierować się przy decyzji o wyborze brokera
• Podstawowe rodzaje zleceń giełdowych
• Sesja giełdowa
• Rodzaje instrumentów finansowych
• Rynek podstawowy oraz rynki alternatywne (NewConnect i Catalyst)
Moduł III (90 minut): Świadome inwestowanie, czyli czym kierować się przy inwestycjach giełdowych
• Inwestowanie krótko i długoterminowe – horyzont inwestycyjny i jego wpływ na osiągane stopy zwrotu
• Podstawy analizy fundamentalnej:
 Cykle koniunkturalne i ich wpływ na zmienność notowań na GPW (hossa, bessa)
 Wyniki finansowe i ich wpływ na notowania akcji
 Wskaźniki giełdowe jako podstawowe narzędzie do oceny atrakcyjności inwestycji
• Wstęp do analizy technicznej (2 slajdy wskazujące istnienie takiej metody analizy) oraz psychologii inwestowania
• Zarządzanie portfelem – dywersyfikacja
Prawa akcjonariusza spółki giełdowej
• Główne źródła informacji o spółkach (raporty bieżące i okresowe)
• Rola Walnego Zgromadzenia oraz zasady rejestracji i uczestnictwa w WZ
• Dywidenda i inne operacje na papierach wartościowych
• Podatek od dochodów kapitałowych
|