Sobota 11 czerwca
20.29 Otwarcie Wystawy Andrzeja Szpindlera feat. Daniel Ruminacew
"Goryle to jest dom, goryle to jest dom, więcej niż liczby, goryle to jest dom"
Dzień dobry, proponujemy instalację pretensjonalno-tropikalną, niejako
(gdzieś) teleportującą zagadnienia opery telepatycznej, gdzieś, wprost do ciała, czyli - mniej więcej- w sam środek
czasu, który jest mieszkaniem, a właściwie zapraszamy na niczeańskie pikniki, gdzie będzie miejsce i miejsce będzie lewitować za pomocą archetektury, o! tak . Proponujemy teatr bez aktora, koniec przyszłości, tyłek początku.
20.48 Wykład Tomasza Szerszenia
"Projekt jest więzieniem, z którego chciałbym uciec"
Pismo „Documents” (1929-30) było „projektem przeciw projektom”: maszyną rozsadzającą porządki sztuki i nauki, mieszającą dyskursy, odwołującą się do pojęcia „nie-wiedzy”, reprezentującą to, co marginalne i „zupełnie inne”. Wyznaczało również początek sojuszu surrealizmu i antropologii we Francji w latach 30. – sojuszu, którego ponowne odkrycie stało się ważnym wydarzeniem w sztuce i antropologii końca XX wieku.
21.27 Concert Candelarii Saenz Valiente (Paris Tetris)
Bar pod Jabłonkami
Wydarzenia będą odbywały się w mieszkaniu przy ulicy Wysockiej 2c/8 i pobliskim Barze pod Jabłonkami (Wysockiej 3)
Już niedługo więcej - wykłady pokazy filmów promocje książek itd. Stay tuned!
Goldex Poldex przenosi się na miesiąc do nowej siedziby - prywatnego mieszkania w przypominającym zamczysko bloku w Czyżynach. Zrealizowane w połowie lat 90 osiedle (projekt: Krystyna Sołchaj-Janczykowska, Joanna Matuszek i Kazimierz Węglarski) kłuje w oczy pasażerów jadących do Huty tramwajów; wrażenie potęguje kontrast z elegancką architekturą położonego wcześniej modernistycznego kampusu AWF. Postmodernizm, szczególnie ...w niezbyt szlachetnym wydaniu rodem z polskich lat 90 wydaje się leżeć na antypodach obecnie obowiązujących kanonów estetycznych.
Czy rzeczywiście, jak chciałby Jurgen Habermas, postmodernizm był anty-modernizmem? Konserwatywnym backlashem przeciw postępowemu projektowi nowoczesności? Może jednak pod przykrywką tej ciężko dziś strawnej, eklektycznej powierzchni kryła się jakaś nie redukowalna emocja, która kazała ludziom nienawidzić mieszkań w blokach, planów 5 letnich, mundurków i faktu że ich życie jest poligonem doświadczalnym odgórnego planowania dla kasty ekspertów. Ta bardzo ważna emocja, która każe niektórym stawać przeciw ojcom, nauczycielom , autorytetom moralnym, partiom, prezesom, papieżom i wszystkim innym którzy wydają się wiedzieć lepiej co jest dla nas dobre.
Architektura osiedla w Czyżynach jest dla nas punktem wyjścia do refleksji nad zjawiskami w kulturze, które darzą głęboką nieufnością pomysł, że rzeczywistość społeczną można satysfakcjonująco urządzić oddając władzę i kompetencje grupie ekspertów posługujących się rozumem.
Na miesiąc ustanawiamy Anty-Wawel, Drugą Wieżę, Instytut Karnawału, alternatywny lizergowy czakram. Naszymi patronami są Alfred Jarry i Nek Chand, indyjski inzynier, który od czterdziestu lat w sercu zaprojektowanego przez Le Corbousiera Chandigharu buduje baśniową krainę z potłuczonych talerzy.
W sobotę zaczynamy - Andzrzej Szpindler (ze wsparciem Daniela Rumiancewa) zamieni prywatne mieszkanie we wszechogarniającą "instalację tropikalno-pretensjonalną czyli anty-spektakularny artaudowski "teatr aktora" bez aktora". Tomasz Szerszeń opowie o środowisku redagowanego przez Bataille'a czasopisma Documents. W czasie tego epizodu z okresu pierwszej awangardy antropologia i surrealizm połączyły siły przeciw estetycznym i moralnym hierarchiom swojej epoki . A wieczorem w położonym obok osiedla "Barze pod Jabłonkami" zagra znana z Paris Tetris Candelaria Saenz Valiente.
Zapraszamy!!
|