POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Program kina Paradox na luty
miejsce:
Kino Paradox
Kraków , ul. Krupnicza 38
» Film
SIERGIEJ PARADŻANOW / SARKIS PARADŻANJAN (1924 – 1990)
Jego filmy nie podobały się władzy, bo odbiegały od stylu socrealizmu, głosiły pochwałę wolności i piękna, były przepełnione motywami religijnymi i folklorystycznymi. Uważane są za arcydzieła światowej kinematografii. Nie fabuła jest najważniejsza, ale emocje przekazane poprzez niezwykle wysmakowane obrazy, zatrzymane kadry, przyrównywane do ikon i bogatą warstwę muzyczną
CIENIE ZAPOMNIANYCH PRZODKÓW
ZSRR 1964, 97’, wyk.: Tatyana Bestayeva, Spartak Bagashvili, Nina Alisova.
Poemat o tragicznej miłości - ukazany językiem huculskiego folkloru, ceremonii, rytuałów i symboli - urzeka malarskim przepychem. Wystąpiły tu w pełni jego ulubione motywy: Bóg, miłość i tragedia. Reżyser, kultywując przeszłość: zwyczaje, obrzędy i wiarę przodków, ukazując prawdę o czasach minionych, włączał się do walki o prawa narodów do pielęgnowania własnej tożsamości. Ukraińcy, Ormianie, Azerowie, Gruzini... dzięki takim jak Paradżanow nie udało się władzy sowieckiej zabić ich narodowych korzeni.
BARWY GRANATU / KWIAT GRANATU / SAJAT NOVA
ZSRR 1968, 79’, wyk.: Melkop Aleksanyan, Vilen Galstyan, Giorgi Gegechkori.
Film oparty na biografii i twórczości wybitnego poety ormiańskiego z XVIII wieku. Plastyczna synteza ormiańskiej sztuki, obrzędów i legend. Od pierwszych scen aż do końca dzieło obfituje w niesamowitą siłę obrazu.

KWIAT TYSIĄCA I JEDNEJ NOCY – PIER PAOLO PASOLINI
Francja, Włochy, 1974, 129', wyk.: Ninetto Davoli, Franco Citti, Franco Merli Franco Merli
Film uznawany za jedno z najwyższych osiągnięć włoskiego mistrza to seria nowel wg „Baśni z tysiąca i jednej nocy”, osnutych na dawnych opowieściach arabskich, legendach staroindyjskich i perskich. Piękny, wysmakowany wizualnie, film o miłości i przyjaźni, o poszukiwaniu miłości i jej odnalezieniu...

OPOWIEŚCI O MIŁOŚCI I JEDZENIU....

SOUL KITCHEN – FATIH AKIN
Niemcy, 2009, 99', wyk.: Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu, Birol Ünel.
Zinos, właściciel podupadającej restauracji Soul Kitchen, zostaje nieoczekiwanie porzucony przez dziewczynę. Zaniedbuje lokal, dając wolną rękę pracownikom. W restauracji zaczyna panować radosna anarchia. Kucharz gotuje to, co zawsze chciał gotować. DJ porywa ludzi do tańca między posiłkami. Muzyka, miłość, taniec. Czego chcieć więcej!? Obraz Akina jest zabawny, roztańczony, dający pozytywną energię.

MINE VAGANTI. O MIŁOŚCI I MAKARONACH – FERZAN OZPETEK
Włochy, 2010, 110', wyk.: Riccardo Scamarcio, Alessandro Preziosi, Nicole Grimaudo.
Historia rodziny Cantone, producentów makaronu. Film komediowy i ironiczny zarazem, z lekkością traktujący o trudnych tematach i stereotypach. Wspaniały klimat słonecznych, pełnych zapachów i smaków Włoch.

KUCHARZ, ZŁODZIEJ, JEGO ŻONA I KOCHANEK – PETER GREENAWAY
W. Br., 1989, 121', wyk. Michael Gambon, Helen Mirren, Tim Roth.
Miejscowy gangster Albert Spieca jest typem bezdusznego i porywczego człowieka. Ponad wszytko jednak ceni sobie lojalność i dobrą kuchnię. Pewnego dnia wraz z żoną Georginią wybiera się na obiad do jednej ze swoich restauracji, gdzie spędza czas na ucztowaniu...
ŚNIADANIE DO ŁÓŻKA – KRZYSZTOF LANG
Polska, 2010, 85', wyk.: Tomasz Karolak, Małgorzata Socha, Iza Kuna, Piotr Adamczyk
Zdolny, choć pechowy kucharz Piotr nieoczekiwanie trafia na okładkę poczytnego magazynu. Sesja zdjęciowa przynosi mu sławę i... miłość. Z licznych opresji wyciąga Piotra jego niezawodny. kumpel - koneser japońskiej kuchni i japońskich kobiet. Czy kulinarny geniusz okaże się również wirtuozem sztuki kochania?

KUCHARZE HISTORII - PÈTER KEREKES
Austria, Czechy, Finlandia, Słowacja, 2009, 88', wyk.: Vassily Nikolaevich Logunov, Franz Weinhart, Klavdia Matveevna Lobanova.
Pokroić, posiekać, poćwiartować, wypatroszyć – zaskakujące jak język kuchni przypomina określenia z pola walki. Coś tak pospolitego jak jedzenie też może zmienić historię świata. Péter Kerekes w "Kucharzach historii" uzmysławia nam ten fakt posługując się fascynującymi, choć czasem mrożących krew w żyłach przykładami. Oglądając film, przypominamy sobie specyficzny humor Hrabala, a także atmosferę filmu M.A.S.H., po prostu majstersztyk!
TO LUBIMY – KOMEDIE...
BAZYL. CZŁOWIEK Z KULĄ W GŁOWIE – JEAN-PIERRE JEUNET
Francja, 2008, 105', wyk.: Dany Boon, Dominique Pinon, Omar Sy.
Bohaterem filmu jest mężczyzna z kulą w głowie. Każdy dzień może być jego ostatnim. Postanawia pozostały mu czas wykorzystać, by zemścić się na producentach broni. Pomoże mu w tym grupa barwnych postaci. Już czołówka filmu stylizowana na te z lat 40-tych minionego wieku pokazuje, że Jeunet będzie się zabawiał filmowymi konwencjami. Znajdziemy więc baśniowy niby-świat, ale też cytaty z filmów Chaplina i kryminalnych komedii, wreszcie – nawiązania do sztuki surrealizmu.

JESZCZE DALEJ NIŻ PÓŁNOC - Bienvenue chez les Ch'tis – DANY BOON
Francja, 2008, 106’, wyk.: Kad Merad, Dany Boon, Zoe Felix.
Philippe Abrams jest naczelnikiem poczty w Salon-de-Provence. Ma synka i żonę Julie o skłonnościach depresyjnych, która marzy, by zamieszkać na Lazurowym Wybrzeżu. Philippe pragnie uszczęśliwić ją za wszelką cenę. Niestety zostaje oddelegowany do Bergues, małego miasteczka na północy Francji...Bardzo zabawna komedia uderzająca w ksenofobię Francuzów. Dobrze napisany i sprawnie wyreżyserowany film Boona działa rozweselająco. I tego trzymać się trzeba.
REWERS – BORYS LANKOSZ
Polska, 2009, 99', wyk.: Agata Buzek, Krystyna Janda, Anna Polony, Marcin Dorociński.
Główną bohaterką filmu jest Sabina, pracownica wydawnictwa specjalizująca się w publikowaniu rodzimej poezji. To szara myszka, kobieta w kwiecie wieku, skrywająca swą namiętną naturę pod ściśle dopiętymi eleganckimi komplecikami. Mama z babcią próbują więc za wszelką cenę znaleźć jej przystojnego kawalera. B. Lankosz bawi się formą, parodiując wszystko: od melodramatów w stylu “Casablanki” przez legendarną postać “bruneta wieczorową porą” po portret kobiet sprzed ery rewolucji seksualnej.
POLECAMY
CHLOE – ATOM EGOYAN
Francja, Kanada, USA, 2009, 99', wyk.: Amanda Seyfried, Liam Neeson, Julianne Moore.
Thriller erotyczny i jednocześnie studium niszczącej zazdrości. Szczęśliwe małżeństwo, wydaje się, że wiodą idylliczne życie, lecz gdy mąż spóźnia się na samolot i swoje urodzinowe przyjęcie, skrywane obawy żony wydostają się na powierzchnię. Podejrzewając męża o zdradę, postanawia wynająć call-girl, by ta spróbowała uwieść jej męża, tym samym sprawdzając jego lojalność.

NA KRAWĘDZI NIEBA - FATIH AKIN
Niemcy, Turcja, 2007, 122', wyk.:Nursel Koese, Hanna Schygulla, Tuncel Kurtiz, Nurgul Yesilcay, Baki Davrak.
Zderzenie konserwatywnej, muzułmańskiej obyczajowości z wartościami Zachodu stanowi tło trzech równolegle prowadzonych historii filmowych. Ich bohaterami są członkowie dwóch rozbitych rodzin, żyjących w zatomizowanym, wielonarodowościowym społeczeństwie: Niemców i niemieckich Turków z Bremy. Poplątane tragiczne losy w subtelny sposób nakładają się na siebie, wzajemnie dopełniają, naświetlając kwestie odmienności kultur, innych mentalności, a bardziej może nawet podkreślają to, co łączy. Paweł Mossakowski: Gdybym miał jednym słowem powiedzieć, o czym jest film, powiedziałbym, że o wybaczaniu. Znakomity, przejmujący film.

FISH TANK – ANDREA ARNOLD
Wielka Brytania, 2009, 124', wyk.: Katie Jarvis, Kierston Wareing, Michael Fassbender.
Nagrodzony przez Jury festiwalu w Cannes 2010, film w reżyserii uhonorowanej Oscarem Andrei Arnold. Nie ulega wątpliwości, że reżyserka wiele nauczyła się od Kena Loacha oraz Mike’a Leigh, mistrzów brytyjskiego kina społecznego. Przejmująca opowieść o dorastaniu i walce o swoje marzenia. Mia ma 15 lat. Nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół, nie potrzebuje nikogo. Jej silny charakter i agresywna postawa budzą strach rówieśników. Gdy jest sama - tańczy. I wierzy w to, że kiedyś spełni swoje marzenia.

DAVID CHCE ODLECIEĆ – DAVID SIEVEKING
Austria, Niemcy, Szwajcaria, 2010, 96', wyk.: David Lynch, Raja Emanuel, Raja Felix.
Poznajemy młodego filmowca, który jest fanem Lyncha. Udaje się na spotkanie z idolem i zostaje "oczarowany" medytacją transcendentalną propagowaną przez Lyncha, którego zainspirował hinduski guru Maharishi Mahesh Yogi. Zapatrzony w mistrza filmowiec, uważnie wsłuchuje się w jego słowa, uiszcza dwa tysiące Euro wpisowego i rozpoczyna przygodę z medytacją transcendentalną. Główną osią dokumentu jest odkrywanie prawdy o naturze sekty jako takiej.

SPOTKANIA Z COOLTURĄ – WSTĘP WOLNY
ORSON WELLES – 1915 – 1985 - amerykański reżyser, producent, scenarzysta i aktor filmowy, jedna z najwybitniejszych postaci światowego kina. – dokument trwa 65’.
MICHELANGELO ANTONIONI - 1912 - 2007 – włoski reżyser i scenarzysta filmowy. - dokument trwa 55'
ROMAN POLAŃSKI - urodzony jako Raymond Liebling, 1933 – polski reżyser, scenarzysta, aktor teatralny, filmowy oraz producent filmowy, który w 1975 przyjął obywatelstwo francuskie. dokument trwa 55’
MAREK EDELMAN - data i miejsce urodzin nieznane, zm. 2 października 2009 w Warszawie – polski działacz polityczny i społeczny żydowskiego pochodzenia, lekarz kardiolog, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, kawaler Orderu Orła Białego. Jego dzieje spisała Hanna Krall w wywiadzie pt. Zdążyć przed Panem Bogiem. dokument trwa 60’, adaptacja H. Krall - 65'
JANUSZ GŁOWACKI - ur. 1938 – polski prozaik, dramaturg, felietonista. dokument trwa 60'
Miejsce:
Kino Paradox
Kraków , ul. Krupnicza 38
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

PROGRAM NA LUTY
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury