9 grudnia 2010, godz. 17.00
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY
www.mck.krakow.pl
WSTĘP WOLNY
Kraków, Rynek Główny 25
W ramach cyklu Brytyjskie czwartki w MCK zapraszamy 9 grudnia o godz. 17.00 na wykład dr. Andrzeja Szczerskiego zatytułowany Formalista Roger Fry
Przybliży on postać i działalność głównego teoretyka Grupy Bloomsbury, który przedkładał aspekty formalne dzieła nad jego wartości symboliczne. Fry jako pierwszy zaprezentował w Wielkiej Brytanii twórczość francuskich postimpresjonistów, organizując dwie ważne wystawy tej sztuki w Londynie, w 1910 i 1912. Na drugiej, obok prac francuskich malarzy, umieścił nowe prace Vanessy Bell i Duncana Granta – członków Grupy Bloomsbury, z którą związał się w roku 1910. Jako wykładowca Slade School of Arts w Londynie, poświęcał wiele uwagi pracy naukowej. Opublikował liczne pisma z zakresu teorii sztuki, które w dużej mierze były znane i dyskutowane również w Polsce.
Roger Fry (1866–1934) pochodził z bogatej kwakierskiej rodziny, po studiach w Cambridge (w dziedzinie nauk przyrodniczych), wyjechał do Paryża i studiował malarstwo w Académie Julian. Odbył kilka artystycznych podróży do Włoch, które, z jednej strony, obudziły w nim fascynacje południowym krajobrazem i malarstwem pejzażowym, a z drugiej, starymi mistrzami, szczególnie Giovannim Bellinim (książkę o nim opublikował w roku 1899).
Od 1900 roku wykładał historię sztuki w Slade School of Fine Art, University College London. Jako krytyk sztuki był ściśle związany ze słynnym „Burlington Magazine” (wydawanym do dziś), miesięcznikiem poświęconym sztukom pięknym i rzemiosłu artystycznemu, którego był współzałożycielem. Współpracował z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku jako konsultant. Fry był także pomysłodawcą i założycielem Omega Workshops (1913), pracowni i salonu wystawowego skupiającego artystów–designerów, projektujących przedmioty użytkowe w duchu postimpresjonistycznym.
W sześć lat po jego śmierci Virginia Woolf opublikowała biografię Fry’a, oddając hołd przyjacielowi i jego niezwykłej osobowości, pełnej twórczej pasji, dobroci i ciepła.
|