POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
DZIEŃ BRYTYJSKI W MCK
miejsce:
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY
Kraków, Rynek Główny 25
10.00-18.00
» Plastyka
wydarzenie towarzyszące wystawie GRUPA BLOOMSBURY.
BRYTYJSKA BOHEMA KRĘGU VIRGINII WOOLF

Niedziela 21 listopada 2010, godz. 10.00-18.00

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY www.mck.krakow.pl
Kraków, Rynek Główny 25, WSTĘP WOLNY (obowiązują zapisy na warsztaty dla dzieci: warsztaty@mck.krakow.pl; wejściówki na degustacje herbat do odbioru)


W niedzielę, 21 listopada, zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Kultury na DZIEŃ BRYTYJSKI, w ramach którego odbędzie się wiele atrakcyjnych, bezpłatnych wydarzeń.
Przez cały dzień będzie można wziąć udział w konkursie, którego główną nagroda będzie „Dzień z MINI Cooperem”. Firma Mini Dobrzański udostępni zwycięzcy jeden z modeli kultowej brytyjskiej marki samochodowej.
Będzie można zwiedzić wystawę „Grupa Bloomsbury. Brytyjska bohema kręgu Virginii Woolf” w towarzystwie jej kuratorów dr Moniki Rydiger (oprowadzanie w j. polskim o godz. 10.00) oraz Tony’ego Bradshawa (oprowadzanie w j. angielskim o godz. 17.00).

Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat przygotowane są warsztaty plastyczne pt. „Dlaczego Brytania jest Wielka”. Najmłodsi poznają symbole związane z Wielką Brytanią oraz dowiedzą się o największych angielskich osiągnięciach z różnych dziedzin. Część praktyczna zajęć będzie poświęcona malowaniu ceramiki - w końcu nie ma nic bardziej brytyjskiego niż herbata w eleganckim kubeczku! Partnerami warsztatów są firmy IKEA i Canson.

Wykład Frances Spalding, wybitnej znawczyni twórczości Bloomsbury, historyka sztuki i autorki biografii Rogera Fry’a, Vanessy Bell i Duncana Granta, odbędzie się w Sali „Pod Kruki” o godz. 12.00. Przedmiotem rozważań będzie fenomen Grupy Bloomsbury, który ujawnił się szeroko po 1910 roku wraz z dołączeniem do niej Rogera Fry’a. Zaczęło się od wystawy malarstwa impresjonistów, ale wkrótce uwagę zwróciły również estetyka, normy społeczne, stosunek do polityki i emancypacji kobiet, które panowały w Grupie Bloomsbury, stając się przedmiotem debaty publicznej.
W godzinach 13.00 do 15.00 na degustację herbat zaprasza Firma Five o’clock, specjalizująca się nie tylko w aromatycznych mieszankach herbat z całego świata, ale także w akcesoriach do ich parzenia i podawania. Specjalnie na Dzień Brytyjski w MCK Five o’clock przygotuje wybór czterech wyśmienitych herbat. Atrakcją będzie nie tylko możliwość ich spróbowania, ale także dowiedzenie się czegoś więcej o tradycji picia herbaty oraz o pochodzeniu konkretnych mieszanek.
Na zakończenie wystąpi brytyjski zespół teatralny przedstawiając spektakl pt. „Vanessa & Virginia”. Sztuka oparta na motywach powieści Susan Sellers doskonale oddaje złożoność i piękno związku między siostrami Virginią Woolf i Vanessą Bell. Wyróżniała je wyjątkowa, choć zupełnie odmienna, wrażliwość. Były ze sobą bardzo związane, także zawodowo – Vanessa często ilustrowała książki Virginii. Mimo licznych konfliktów na tym polu stworzyły szalenie twórczy duet – Virginia w jednym z listów pisała do siostry: „Czy sądzisz, że mamy tę samą parę oczu, a tylko inne okulary?”.


PROGRAM:

10.00 Zwiedzanie wystawy z polskim kuratorem – dr Moniką Rydiger
11.45 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Dlaczego Brytania jest Wielka?” (obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl)
12.00 Wykład – Frances Spalding „Wstrząs, przerażenie, zachwyt i nowatorstwo: wkład Grupy Bloomsbury w sztukę nowoczesną”
13.00 – 15.00 Degustacja herbaty. (Obowiązują bezpłatne wejściówki, do odebrania w Galerii MCK od 16 listopada)
13.45 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Dlaczego Brytania jest Wielka?” (obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl)
17.00 Zwiedzanie wystawy z brytyjskim kuratorem – Tonym Bradshawem (po angielsku)
18.00 Vanessa & Virginia – sztuka teatralna wg powieści Susan Sellers (ok.90 min., w j. angielskim)

Frances Spalding – historyk sztuki, krytyk i biograf. Na przełomie lat ’70 i ’80 zajmowała się szeroko sztuką brytyjską XX-wieku rozwijając jednocześnie zainteresowanie biografistyką. Reputację w tej dziedzinie zdobyła książką „Roger Fry: Art and Life” wydaną w 1980 roku i kontynuowała pisanie biografii artystów: Vanessy Bell, Jaohna Mintona, Duncana Granta i Gwen Raverat oraz poety Stevie Smith. Jej sudium „British Art since 1900” wydane w serii World of Art wydawnictwa Thames & Hudson jest szeroko używane w szkołach I na uniwersytetach. Od 2000 roku wykłada historię sztuki na uniwersytecie w Newcastle. Jest członkiem Royal Society of Literature i honorowym członkiem Royal College of Art.
Miejsce:
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY
Kraków, Rynek Główny 25
Godz.
10.00-18.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury