WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE
„ANDREAS FEININGER. NOWY JORK, LATA CZTERDZIESTE”
13, 20 i 27 sierpnia 2010 (zawsze w piątki)
GODZ. 17.00
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY, SALA „POD KRUKI” www.mck.krakow.pl
Kraków, Rynek Główny 25, WSTĘP WOLNY!
______________________________________________________________________
Cykl filmów związanych z Nowym Jorkiem będzie towarzyszył wystawie „Andreas Feininger. Nowy Jork, lata czterdzieste”, odbywającej się do 29 sierpnia w Galerii MCK w Krakowie. Rozpoczął go 16 lipca wykład Michała Oleszczyka – doktoranta amerykanistyki, laureata najbardziej prestiżowej nagrody dla młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka. Oleszczyk współpracuje m.in. z „Kinem”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Przekrojem”. Jest autorem książki „Gorycz wygnania: kino Terence’a Daviesa”. Prowadzi filmowy blog pod adresem http://michaloleszczyk.blogspot.com
Przed każdym pokazem Filmowej Ameryki Oleszczyk wprowadza widzów w temat danego obrazu, co sprawia, że odbiera się film pełniej.
W piątek, 13 sierpnia, zapraszamy na pokaz filmu, którego tytuł odszukać można na stronie: http://polish.krakow.usconsulate.gov/press_releases/nowy-jork-w-fotografiach-andreasa-feiningera-3-lipca-2010.html
Jest to musical o trzech marynarzach, którzy w nowojorskim porcie wychodzą na dwudziestoczterogodzinną przepustkę i postanawiają poznać wszystkie uroki tego wspaniałego miasta. Najbardziej nieśmiały z przyjaciół zamierza po prostu zwiedzać Nowy Jork, ale jego koledzy, myślą raczej o przygodach z dziewczętami. Jedną z gwiazd filmu jest Frank Sinatra…
Tydzień później, 20 sierpnia, nowojorski kryminał! …
Grany przez Al Pacino Frank Serpico kończy studia policyjne jako prymus. Wierzy we wszystko, czego go nauczono - w uczciwość i posłannictwo wobec społeczeństwa. Kiedy obejmuje pierwszą pracę w jednym z nowojorskich komisariatów, okazuje się, że żaden z kolegów nie bierze na serio powinności moralnych. Wszędzie szerzy się korupcja…
Film relacjonuje autentyczne przeżycia nowojorskiego policjanta, zmuszonego do porzucenia pracy i emigracji z kraju.
Natomiast w ostatni wakacyjny piątek, 27 sierpnia, w Sali „Pod Kruki” Międzynarodowego Centrum Kultury wraz z bohaterem filmu odkrywać będziemy mroczną stronę Nowego Jorku.
Pewien, prowadzący dotąd spokojne życie, programista komputerowy udaje się w wyniku przypadkowej znajomości na jedną noc do Soho, na Manhattanie. W ciągu jednej nocy spotyka przeróżne typy ludzi, które całkowicie różnią się od jego otoczenia. Bywa groźnie, ale już następnego dnia spokojnie zasiada za swoim własnym, bezpiecznym biurkiem…
Szczegółowy program na stronie Konsulatu Amerykańskiego: http://polish.krakow.usconsulate.gov/press_releases/nowy-jork-w-fotografiach-andreasa-feiningera-3-lipca-2010.html
***
Na temat zaplanowanego przez siebie cyklu „Filmowy Nowy Jork” mówi:
Walt Whitman napisał o Nowym Jorku, że nigdzie nie kłębi się naraz tyle sprzecznych ludzkich snów. Nic więc dziwnego, że kino tak bardzo upodobało sobie to miasto. Mimo że „fabrykę snów” zbudowano na Zachodnim Wybrzeżu, amerykańskie filmy od dekad zapatrzone są w Manhattan: raz lśniący milionami świateł, jak u Woody’ego Allena, raz ociekający krwią – jak u Martina Scorsese.
Seria pokazów filmowych w Międzynarodowym Centrum Kultury będzie skupiona na portrecie miasta, które na przestrzeni trzystu lat ulegało przemianom o niezrównanej dynamice. Nie ma jednego „filmu nowojorskiego”, tak jak nie ma jednej „powieści nowojorskiej”. Każda wizja może pochwycić tylko część fenomenu – i tym cząstkom będą poświęcone nasze pokazy. Będzie na nich obecny Nowy Jork zbudowany z dykty i tektury, Nowy Jork twardego realizmu, Nowy Jork niczym z nocnej fantasmagorii… i nie tylko! Zapraszamy na wspólny spacer po filmowym NYC!
Zapraszamy także na Amerykański film dokumentalny:
17/08 Wt, 17.00 Bronx Princess, Notes on Liberty, The Betrayal, w dyskusji udział wezmą: Ann Alter, Karen Rodriguez, Michał Oleszczyk (dyskusja tłumaczona symultanicznie)
18/08 Śr, 17.00 Street Fight, Front Runners, w dyskusji udział wezmą: Ann Alter, Michał Oleszczyk (dyskusja tłumaczona symultanicznie)
|