WTOREK, 24 sierpnia 2010, GODZ. 17.00 „DŻENTELMEN
W NOWYM JORKU, CZYLI RZECZ O NEW YORKERZE”
CZWARTEK, 26 sierpnia 2010, GODZ. 17.00 „FOTOGRAFIE ZAMIAST SŁÓW –DZIENNIKARSTWO WEDŁUG MAGAZYNU LIFE”
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE „ANDREAS FEININGER. NOWY JORK, LATA CZTERDZIESTE”
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY SALA „POD KRUKI” www.mck.krakow.pl
Kraków, Rynek Główny 25, WSTĘP WOLNY!
______________________________________________________________________
Wystawie „Andreas Feininger. Nowy Jork, lata czterdzieste”, odbywającej się do 29 sierpnia w Galerii MCK w Krakowie, towarzyszy cykl imprez, w tym także wykładów. We wtorek, 24 sierpnia oraz w czwartek, 26 sierpnia, zapraszamy na dwa wykłady Jolanty Szymkowskiej-Bartyzel, pracownika naukowego w Instytucie Amerykanistyki i Studiów polonijnych UJ.
Pierwszy z nich poświęcony będzie magazynowi New Yorker, który ukazał się w 1925 roku i ku zdumieniu jego założycieli wyprzedał się w ciągu 36 godzin. Wymyślili go i założyli Harold Ross i jego żona Jane Grant. Miał to być tygodnik satyryczny, wyrafinowany intelektualnie, ale przeznaczony niekoniecznie dla klas wyższych.
Dżentelmen z monoklem. W mieście, w którym co tydzień ukazują się 32 magazyny, żeby przetrwać, trzeba mieć charakter - „New Yorker” ma charakter dystyngowany. Jak rysunkowa postać dżentelmena z monoklem, którego obrał sobie za maskotkę. Nazywa się Eustace Tilley i wygląda jak wychudzony Oscard Wilde. Stworzył go w 1925 roku Rea Irvin; od tego czasu „urodzinowe” wydania „New Yorkera” mają na okładce tę postać. Pismo najbardziej wyróżnia szata graficzna wierna epoce Eustace’a i publikowane w wielkiej obfitości wspaniałe rysunki satyryczne, które należą do najczęściej przedrukowywanych w amerykańskiej prasie. (cytat za: Marta Fita, Polska Agencja Prasowa), „Przekrój”, nr 4/2010).
Podczas drugiego wykładu dowiemy się więcej na temat magazynu LIFE, założonego przez Henry’ego Luce w 1936 r. Archiwalne egzemplarze pisma można zobaczyć na wystawie Feiningera w Galerii MCK, artysta, zwany „mistrzem rozkładówek”, długo współpracował z tym czasopismem.
Jest to z pewnością jedno z najsłynniejszych amerykańskich ilustrowanych pism, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu się nowoczesnego dziennikarstwa kładło nacisk na zobrazowanie informacji tekstowej fotografią i kreującego zupełnie nowy zawód – fotoreportera. „To see Life; see the world” stało się słynnym mottem czasopisma, a zamieszczane w nim zdjęcia najważniejszych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych i na świecie przeszły do historii.
Jolanta Szymkowiak-Bartyzel - filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów polonijnych UJ, współzałożycielka i redaktor czasopisma akademickiego Ad Americam. Zajmuje się historią kina amerykańskiego oraz historią i funkcjonowaniem środków masowego przekazu w USA. Jest autorką książki „Amerykański mit polski konsument czyli reklamowe oblicza Ameryki” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2006), poświęconej polskiej reklamie telewizyjnej wykorzystującej mity i motywy kulturowe Stanów Zjednoczonych w celu wywołania u odbiorców zachowań rynkowych.
|