Opera Nowohucka
Promocja najnowszego wydawnictwa "Opera Nowohucka". Jest to pierwszy w Polsce album, wydany tylko i wyłącznie na pendrive.
Grupa WU-HAE uznawana jest za prekursora nurtu crossover w Polsce. To piorunująca mieszanka rocka, elementów industrialu i elektroniki.
WU-HAE powstało w 1999 roku w Nowej Hucie. W 2006 roku zespół wydał „Życie na raty”. Album nominowany był do Super Jedynki. Niedługo potem, na zaproszenie grupy KORN, 6 lipca 2007 roku WU.HAE zagrało w katowickim Spodku.
Formacja przyczyniła się m.in. do wystawienia spektaklu „Król Edyp” oraz realizacji interdyscyplinarnego festiwalu „Wyspiański Wyzwala”, które zwieńczenie miał na krążku pod tym samym tytułem.
Bzyk i Guzik, wokaliści WU-HAE, wzięli udział w nagraniu płyty „Story of Polish Jazz” Jarka Śmietany. W 2007 roku na rynku ukazał się album pt. „Grube Ryby”, będący dokumentacją współpracy z Jarkiem Śmietaną i Wojciechem Karolakiem. Z płyty pochodzi utwór „Artyści z Pięknego Psa”. Jan Chojnacki podsumował to wydawnictwo słowami: „Mamy tu do czynienia z dźwiękami z najwyższej, światowej półki” (Polskie Radio PR III).
Obecnie Wu-Hae promuje swoje najnowsze wydawnictwo "Opera Nowohucka". Jest to pierwszy w Polsce album, wydany tylko i wyłącznie na pendrive. Ponadto, opakowanie wymaga interwencji otwieracza do konserw. Nośnik umieszczony jest bowiem w metalowej puszce!
Opera Nowohucka to concept album na miarę XXI wieku. Składa się z dwunastu utworów, niemego filmu science-fiction Nowy człowiek w reżyserii Mateusza Moczulskiego oraz eseju Sławka Shuty. Zawartość, nośnik i opakowanie stanowią jedność, inspirowaną 60-letnią historią Nowej Huty.
Wu-Hae wciąż nie daje się zaszufladkować, swobodnie korzystając z potencjału muzyki elektronicznej i opartego na drum’n’bassowej rytmice rocka z elementami surowego industrialu. To stanowczo odcina zespół od stylistyki hip-hopowej, z którym niegdyś go nietrafnie skojarzono.
Na teksty Opery Nowohuckiej składają się między innymi fragmenty "Poematu dla dorosłych" Adama Ważyka, krytycznego dzieła socrealizmu. Wykorzystano również tekst Leszka A. Moczulskiego oraz wiersz Wisławy Szymborskiej "Na powitanie budowy socjalistycznego miasta".
Na płycie znalazł się także cover Perfectu "Nie patrz jak ja tańczę" z gościnnym udziałem Grzegorza Markowskiego. Ponadto, w nagraniach gościnny udział wzięli między innymi Maciej Maleńczuk, Olaf Deriglasoff oraz Piotr Wróbel (Akurat).
Skład:
dwaj wokaliści - Bzyk i Guzik;
gitarzysta - Błażej;
klawiszowiec - Skwarek;
Wiecej:
www.alchemia.com.pl
|