Wystawa stanowi spojrzenie na codzienne życie Parlamentu Europejskiego za pośrednictwem obiektywu jedenastu fotografików, reprezentujących dziesięć państw Unii. JH Engström (Szwecja), Pierre Faure (Francja), Toby Glanville (Wielka Brytania), Lukaš Jasanský i Martin Polák (Czechy), Aino Kanonisto (Finlandia), Martin Kollár (Słowacja), Bettina Lockemann (Niemcy), Erica Overmeer (Holandia), Xaver Ribas (Hiszpania) i Krzysztof Zieliński (Polska) zostali zaproszeni do spędzenia dwóch tygodni w trzech siedzibach Parlamentu i stworzenie cykli fotograficznych prezentujących parlamentarną codzienność.
Parlament Europejski ze swoimi trzema lokalizacjami - w Strasburgu, Brukseli i Luksemburgu - to serce Unii Europejskiej. Na co dzień pracuje tam ponad 700 parlamentarzystów – przedstawicieli wszystkich państw członkowskich UE oraz tysiące urzędników, tłumaczy i członków personelu pomocniczego niższego szczebla. Budynki Parlamentu w Strasburgu i Brukseli często pojawiają się w telewizyjnych migawkach z obrad. Kto jednak wie, jak wygląda codzienne życie jego pracowników? Kim są ci pracownicy? Jak wyglądają korytarze, biura, kuchnie? Na te pytania odpowiedzieli fotograficy zaproszeni przez Goethe-Institut do udziału w projekcie fotograficznym. Użyto wielu form artystycznych: od klasycznej fotografii dokumentacyjnej po dzieła starannie zainscenizowane. Powstały serie zdjęć odsłaniających nieco kulisy codziennego życia PE, przy czym każdego artystę zaintrygował inny temat.
Pierre’a Faure zafascynowała „fabryka” tłumaczeń symultanicznych – dziesiątki tłumaczy, mikrofonów, słuchawek, języków i dziesiątki posiedzeń, które trzeba obsłużyć. Toby Glanville zainteresował się życiem pracowników ochrony, kucharzy, kelnerów i urzędników. Lukaš Jasanský i Martin Polák pokazali Parlament przez pryzmat zgromadzonych w nim dzieł sztuki. W serii zdjęć Aino Kannisto tajemniczą bohaterką okazuje się ich autorka, która jak kameleon wpisała się w kontekst wnętrz Parlamentu. Martin Kollár sportretował parlamentarzystów na korytarzach i w biurach – pozujących, pracujących, modlących się. Bettina Lockemann zaprezentowała czarno-białe przestrzenie korytarzy i klatek schodowych. Erica Overmeer skupiła się na wizerunkach pokoju transmisyjnego w Brukseli, z którego przesyłane są obrazy z obrad i spotkań do Strasburga. Xavier Ribas udokumentował budynek Parlamentu w urbanistycznym kontekście Brukseli, tworząc fotograficzne zapisy transformacji miejsca. Krzysztof Zieliński przedstawił uczestników oficjalnych spotkań i bankietów w formie niepozowanych, luźnych portretów zbiorowych.
Wystawa zorganizowana we współpracy z GOETHE-INSTITUT KRAKAU objęta jest patronatem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka.
|