W ramach kolejnego spotkania z cyklu „Dziedzictwo Chopina” w Willi Decjusza zaprezentowany zostanie najnowszy projekt Baletu Dworskiego Cracovia Danza, zatytułowany „Taneczny Świat Chopina”. Premierowy spektakl, wpisujący się w program przygotowań do obchodów Roku Chopinowskiego 2010, oparty został na muzyce tanecznej kompozytora. Jego kompozycje stały się kanwą taneczno - pantomimicznego widowiska w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego, w inscenizacji Romany Agnel i Artura Borkowskiego.
W trakcie niedzielnego spotkania tancerze wprowadzą widzów w urzekającą atmosferę dworków i salonów XIX wieku, gdzie na balach i przyjęciach przeplatały się różnorodne formy taneczne. Przybliżą publiczności zróżnicowane i bogate kompozycje Fryderyka Chopina, w których kompozytor w mistrzowski sposób oddał charakter, tempo i rytmy poszczególnych tańców. Sam, jako częsty bywalec salonów, teatrów i oper, świetny tancerz, znał z praktyki i obserwacji zarówno polski, jak i europejski repertuar taneczny. Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” zaprezentują tańce salonowe i towarzyskie modne w Warszawie, Wiedniu i Paryżu: Anglezy, Lansjery, Kadryle i Walce, a także inspirowane tematami ludowymi i narodowymi tańce polskie.
Choreografia: Romana Agnel, Leszek Rembowski
Ruch sceniczny: Artur Borkowski
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska
Fortepian:
Artur Janda - absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu ad. Anny Radziejewskiej oraz w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda. Był stypendystą, m.in.:2000/2001 - stypendium Prezesa Rady Ministrów, 2002/2003 - stypendium Prezydenta Miasta Częstochowy, 2004 - stypendium Rządu Dolnej Austrii, 2004,2006,2007 – laureat Austriackiego Muzycznego Forum Młodych. Koncertował solo oraz z towarzyszeniem orkiestry na wielu scenach, m.in.: Studio Koncertowe S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Częstochowska, Filharmonia Podlaska w Białymstoku, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Lubelska, Filharmonia Kielecka. Współpracował z takimi dyrygentami, jak: Łukasz Borowicz, Jakub Burzyński, Tomasz Chmiel, Paweł Kotla, Bogdan Olędzki, Jerzy Salwarowski, Tomasz Tokarczyk, Piotr Wijatkowski, Krzysztof Pośpiech. Współpracuje m.in. z Warszawskim Teatrem Muzycznym „Operetka” oraz z zespołem muzyki dawnej „La Tempesta”, z którym regularnie koncertuje i nagrywa. Został laureatem III nagrody na konkursie wokalnym szkół średnich im. F. Platówny we Wrocławiu(2004). Otrzymał wyróżnienie na konkursie wokalnym im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie(2009). Występował na wielu festiwalach, m.in.: Pieśni Europejskiej w Warszawie, Hoffmannowskim w Poznaniu, Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju. Jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, w której zadebiutował rolą Orbazzana w „Tankredzie” G. Rossiniego (maj 2008). W towarzystwie solistów Opery Narodowej w Warszawie kreował postać Zbigniewa w plenerowym wystawieniu „Strasznego Dworu” S. Moniuszki (Mińsk Mazowiecki,2008).
Willa Decjusza, 25 października 2009 (niedziela), godz. 17.00, wstęp wolny
Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza: www.villa.org.pl
30-233 Kraków, ul. 28 Lipca 1943 roku 17A
Koordynator projektu:
Katarzyna Trojanowska: kasia@villa.org.pl
Fundatorzy:
Projekt zrealizowano ze środków Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Program zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków
Sponsor:
Siemens Sp. z o.o.
Partnerzy Medialni:
Dziennik Polski, Twoja Muza, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny Kraków, Modny Kraków, TVP Kraków, Radio Kraków, Kulturatka.pl, Chopin2010.pl, Onet.pl
|