Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: https://okn.clickmeeting.com/wiosna-w-holandii-czyli-tulipanomania/register
Holandia znana jest jako kraj tulipanów. Tradycja ich uprawy sięga XVI wieku, a rozpoczęta wtedy „tulipanomania”, która w XVII w. nieomal doprowadziła do ruiny ówczesną gospodarkę, w pewnym sensie trwa po dziś dzień. Obecnie Holandia jest największym eksporterem cebulek tulipanów w świecie, eksportuje ponad 3,6 miliarda cebulek kwiatowych rocznie. Cebulki tulipanów, a także hiacyntów i narcyzów uprawia się na około 23 tys. hektarów, toteż wiosną Holandia wygląda jak wielka kolorowa szachownica. Pierwsza kolekcja tulipanów została założona w Ogrodzie Botanicznym w Lejdzie przez Karola Kluzjusza, jednego z najwybitniejszych botaników XVI w.
Obecnie istnieje ponad 100 tys. oficjalnie zarejestrowanych odmian tulipanów. Kilkaset z nich można podziwiać corocznie w Keukenhof - największym i najsłynniejszym ogrodzie prezentującym kwitnące rośliny cebulowe. Co roku wysadza się tutaj ręcznie 7 milionów cebulek w zmieniających się corocznie kompozycjach. Ogród otwarty jest tylko przez dwa miesiące od marca do maja, a odwiedza go corocznie nawet do miliona zwiedzających.
W Holandii uprawia się także wiele innych roślin ozdobnych, także pod osłonami, m.in. różne rośliny doniczkowe, a wśród nich tropikalne storczyki, wysyłane do wielu krajów świata.
Ale cała Holandia to jeden wielki ogród. Znajdziemy tu przepiękne historyczne ogrody i parki przy zamkach i pałacach, arboreta i bogate ogrody botaniczne, ogrody pokazowe prezentujące kolekcje ozdobnych bylin, roślin do ogródków skalnych, czy ozdobnych drzew i krzewów.
Co 10 lat odbywa się w Holandii Światowa Wystawa Ogrodnicza FLORIADE - największe targi ogrodnicze na świecie. Kolejna, siódma edycja wystawy odbędzie się w roku 2022 od 13 kwietnia do 9 października w Almere. Tematem przewodnim ekspozycji jest hasło ‘Growing Green Cities’, które upowszechnia ideę tworzenia zielonych miast.
dr Maria Lankosz-Mróz – botanik, długoletni pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 1974 do 2021). Członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego, działa w Sekcji Ogrodów Botanicznych i Arboretów PTB, w ramach której zajmuje się działalnością popularyzatorską i edukacyjną. Jest zapalonym fotografikiem przyrodniczym i podróżnikiem, a także miłośniczką gór i turystki górskiej. Współorganizatorka corocznych wypraw botanicznych, których celem jest poznawanie szaty roślinnej oraz ogrodów innych stref klimatycznych - głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza Śródziemnego. W latach 2000 - 2019 odbyło się 28 takich wypraw, także poza Europę m.in. do Gruzji, Izraela, na Wyspy Kanaryjskie, do Malezji, Brazylii, Meksyku, Republiki Południowej Afryki.
OGRODY NOWEJ HUTY – inicjatywa mająca na celu propagowanie wiedzy dotyczącej ogrodnictwa i ekologii oraz integrację społeczności lokalnej wokół nowohuckiej zieleni. Projekt skierowany do mieszańców oraz wszystkich sympatyków Nowej Huty. W jego ramach organizowane są warsztaty i wykłady, kolejne edycje Nowohuckiego Roślinobrania oraz zajęcia przyrodnicze i ogrodnicze w Zielonym Warsztacie w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, a w latach 2011-2019 powstało 16 ogrodów społecznych.
Wydarzenie w ramach projektu Ogrody Nowej Huty.
Organizator: Pracownia Animacji Ekologicznej.
Partnerzy: ArcelorMittal Poland, Polskie Towarzystwo Botaniczne.
Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31–959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21
ekologia@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
|