Cykl warsztatów dla kobiet zainteresowanych nauką lub poszerzaniem warsztatu rękodzielnika. Spotkania kultywują tradycję związaną z regionem i zachęcają do aktywności artystycznej. Wstęp wolny.
Najsłynniejsze w całym Krakowie hafciarki mieszkały w rejonie wsi Mogiły i Bieńczyc terenu gdzie dzisiaj znajdują się nowohuckie osiedla dwóch dzielnic. Ówczesne wykonawczynie haftu były anonimowe, a o ich kunszcie świadczyły tylko ich misterne dzieła wykonywane na zlecenie lub do użytku domowego. Dziś możemy podziwiać ich rzemiosło ukryte w zdobieniach strojów krakowskich z tego regionu. I choć wsie Mogiła i Bieńczyce zastąpiły nowohuckie bloki, to historie hafciarskie zatoczyły koło, a haft powrócił do łask. Praktykowane niemal w każdym wiejskim domu hafciarskie wieczory były inspiracją do zainicjowania projektu „Miejskie Hafciarki” w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie.
Celem spotkań jest edukacja i promocja w zakresie kultury tradycyjnej regionu. W ramach działań odbywają się otwarte spotkania dla kobiet, które praktykują haft płaski lub dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z tym rzemiosłem. Dzięki wsparciu mentorki Karoliny Starostki-Kokoszki osoby początkujące mogą nabyć umiejętności i wiedzę o ściegach, narzędziach, wzorach ludowych, a zaawansowane hafciarki rozwijają swój warsztat rękodzielnika wspierając się wzajemnie.
Projekt ma charakter międzypokoleniowy.
Co haftujemy? Motywy ludowe, proste wzory, a może nawet abstrakcje. Po prostu wszystko to, co nam hafciarskie myśli przyniosą i kobieca intuicja podpowie!
Do warsztatów można dołączyć w dowolnym momencie po wcześniejszym kontakcie mailowym: m.hajto@okn.edu.pl.
Wydarzenie organizowane w ramach wsparcia Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Szczegółowe informacje:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, artzona@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN
|