Amirova Trio - premiera płyty „Roots”
Julia Amirova - fortepian
Mikołaj Sikora - kontrabas
Piotr Przewoźniak - perkusja
Zespół Amirova Trio powstał w 2018 roku, kiedy w Akademii Muzycznej w Krakowie spotkali się pianistka z Kijowa Julia Amirova, tarnowski kontrabasista Mikołaj Sikora oraz perkusista z Bielska Patryk Gajda. Repertuar zespołu składa się z autorskich kompozycji pianistki w stylach contemporary jazz, groove, niekiedy można usłyszeć liryczne ballady oraz interesujące kompozycje modalne inspirowane muzyką ludową.
Trio zagościło w znanych polskich klubach jazzowych jak: Strefa (Kraków), Piwnica pod Baranami (Kraków), Piec Art Jazz Club (Kraków), Metrum Jazz Club (Bielsko-Biala), 12On14 Jazz Club (Warszawa). W tym roku zespół zakwalifikował się do prestiżowego programu Ministra Kultury – Partnerstwo dla Muzyki 2.0. We współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Miastem Kraków oraz fundacją Fort Luneta w Krakowie zrealizował autorski program “Roots” oraz wykonał koncert w ramach tego programu. W grudniu 2020 zostaliśmy laureatami III miejsca na XXX edycji Międzynarodowego Festiwalu “Mikołajki folkowe” – cyt. “za oryginalne połączenie jazzu i muzyki tradycyjnej”. W lipcu 2021 r. zespół wystąpił podczas Letniego Festiwalu Jazzowego w Krakowie.
Wiosną 2021 ukazała się pierwsza płyta pod tytułem “Roots”, w skład której wchodzą tradycyjne pieśni z Ukrainy i Polski w opracowaniu na trio jazzowe. Nazwa “Roots”, czyli “Korzenie” pojawiła się, dlatego że poprzez wykonanie dawnych pieśni można odczuć związek ze swoim rodem, ze swoim krajem, zrozumieć kim się jest i odnaleźć swoje tytułowe korzenie. Muzyka tradycyjna Ukrainy i Polski ma w sobie dużo wspólnego, przedstawienie pieśni tych krajów w jednym programie pokazuje, że jesteśmy bliskimi narodami i kultura nas łączy. W repertuarze można znaleźć groove’owe utwory, ballady, a także szybkie kompozycje z tanecznym charakterem. Współczesne aranżacje i jazzowa harmonia pozwalają na nowo interpretować słowiański folklor, jednak tradycje i charakterystyczne elementy muzyki etnicznej zostają zachowane i łącznie tworzą unikalny klimat i nastrój.
BILETY: 30 zł
Bilety do nabycia na: ekobilet.pl
|