SEMMELWEIS 250 – KONCERT JUBILEUSZOWY
BOHATEROM WALKI Z PANDEMIĄ
26 września 2021 roku
Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków
(Plac Świętego Ducha 1, Kraków)
z udziałem
MIĘDZYNARODOWEJ ORKIESTRY MEDYKÓW
UNIWERSYTETU SEMMELWEISA W BUDAPESZCIE
Dyryguje:
GERGELY DUBÓCZKY
Program:
Ludwig van Beethoven – Uwertura Król Stefan
Gustav Mahler – I Symfonia D-dur „Tytan”
Prosimy o potwierdzenie przybycia na adres mailowy:
AStruba@mfa.gov.hu
Po uzyskaniu mailowego potwierdzenia reerwacji bezpłatne karty wstępu odebrać można w kasie Teatru im. Słowackiego codziennie w godzinach:
10.00-14.00, 14.30-19.00
oraz w dniu koncertu na dwie godziny przed rozpoczęciem.
Ilość miejsc ograniczona.
Ten specjalny koncert jest serdecznym hołdem dla wszystkich pracowników służby zdrowia za ich ogromne zaangażowanie w walkę z epidemią.
Orkiestra Medyków działająca przy 250-letnim Uniwersytecie im. Semmelweisa (Węgry, Budapeszt) powstała czternaście lat temu, a jej dyrektorem artystycznym i dyrygentem od 2009 jest Gergely Dubóczky. Członkami są przede wszystkim studenci uniwersytetu medycznego w Budapeszcie oraz kilku innych uczelni węgierskich. Orkiestra Medyków systematycznie występuje na uroczystościach uniwersyteckich, ale odnosiła także sukcesy między innymi w Bayreuth, Szwajcarii i w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Podczas uroczystego koncertu Symfonii Mahlera na specjalną uwagę zasługuje fakt, że udział wezmą również słuchacze zagranicznych instytucji partnerskich Uniwersytetu im. Semmelweisa. Międzynarodowa Orkiestra Medyków zagra Jubileuszowy Koncert w czterech krajach.
Gergely Dubóczky jest jedynym węgierskim dyrygentem po trzydziestce, który pracował na równi z Zoltánem Kocsisem, Ivánem Fischerem i Ádámem Fischerem. Obok tradycyjnego repertuaru jest zapalonym wielbicielem muzyki barokowej i współczesnej, a jego nazwisko kojarzy się z wieloma premierami nowych utworów. Zaraz po ukończeniu studiów spędził dwa lata jako asystent dyrygenta Węgierskiej Filharmonii Narodowej Zoltána Kocsisa.
W 2013 roku zakłada zespół Budapest Sound Collective i tworzy produkcje współczesne i między-artystyczne [Gesamtkunstwerk], takie jak „Siedem ostatnich słów” Haydna z Péterem Esterházym i malarzem Istvánem Nádlerem oraz cykl „Elementy” wystawiany na Festiwalu Sztuki Współczesnej CAFE w Budapeszcie. Regularnie współpracuje z Budapeszteńską Orkiestrą Festiwalową (Budapest Festival Orchestra) zarówno jako asystent, jak i dyrygent. W listopadzie 2016 roku dyrygował orkiestrą Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta jako pierwszy dyrygent w serii Rising Star Ivána Fischera. Inni dyrygenci, którym asystował to Jaap van Zweden, Marek Janowski, Jukka-Pekka Saraste i Robin Ticciati. Podczas Budapest Wagner Days w 2015 i 2016 roku pracował u boku Ádáma Fischera jako asystent dyrygenta przy wystawieniu oper „Pierścień Nibelungów”, „Spiewacy norymberscy” oraz i „Latający Holender”. W 2016 roku zdobył pierwszą nagrodę na Atlantic Coast Conducting Competition w Portugalii, a latem 2017 został zaproszony do udziału w Gstaad Menuhin Festival jako dyrygent w Akademii Dyrygenckiej. Od 1 stycznia 2018 roku jest głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Alba Regia.
|