Spotkanie z cyklu „Religoznawczy podróżnik” mitologii skandynawskiej w czasach wikingów. Prowadzenie: dr Renata Leśniakiewicz. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.
Spotkanie będzie miało formę otwartą, gdzie każdy uczestnik będzie mógł zadać prowadzącej pytanie. Pytać można o wszystko, co wiąże się z mitologią dawnych Skandynawów. Będzie można poznać źródła wiedzy o mitach, ich treść, najważniejszych bogów. Zgłębimy również sprawy związane z interpretacjami mitów, kult, magię oraz wykorzystanie wątków mitycznych we współczesnej literaturze i popkulturze.
Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: https://okn.clickmeeting.com/mitologia-skandynawska-w-czasach-wikingow-panel-q-a-/register?_ga=2.252682570.238817343.1615967983-888170556.1589356074.
- wstęp wolny
- limit miejsc: 50 os.
Prowadzenie: dr Renata Leśniakiewicz-Drzymała – mediewistka, specjalizuje się w szeroko pojętej kulturze wikingów i Anglo-Sasów, ze szczególnym uwzględnieniem mitologii oraz relacji między dawnymi wierzeniami a chrześcijaństwem. Jest autorką książki "Mitologia Północy. Funkcjonowanie wybranych elementów przedchrześcijańskich mitów w średniowiecznej kulturze chrześcijańskiej w świetle źródeł skandynawskich i anglosaskich". Zajmuje się także tłumaczeniem literatury staroislandzkiej (przełożyła na język polski „Sagę o Völsungach”, „Opowieść o Norna-Geście” oraz „Opowieść o Sörlim”).
Religioznawczy podróżnik – cykl comiesięcznych wykładów poświęcony różnorodności form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. „Religioznawczy Podróżnik” ilustruje tę tezę, ale też zadaje pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Podczas spotkań uczestnicy zastanawiają się kiedy i jak można mówić o „religii” oraz poznają jej różnorodność w odległych od siebie częściach świata. Cykl realizowany jest w partnerstwie z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
|