Od setek lat chusty furoshiki towarzyszą Japończykom w różnych aspektach ich codzienności. Funkcjonalność chust ewoluowała na przestrzeni stuleci. Były one powszechnie stosowane do przechowywania przedmiotów osobistych należących do klientów łaźni publicznych, przydatne w czasie przeprowadzek, stanowiły element wyprawy ślubnej panny młodej. Obecnie posiadają status symbolu japońskiej tradycji i wyróżniają się szeroką gamą zastosowań. To między innymi sposób pakowania rzeczy wartościowych, prezentów. Furoshiki charakteryzują się bogatą paletą barw i zdobień, adekwatnych do użytkowego przeznaczenia danej chusty. Wśród wzorów tkanin oraz technik wiązań pojawiają się propozycje nowe, zaprojektowane z myślą o współczesnym młodym pokoleniu Japończyków.
Zapraszamy na warsztaty „Furoshiki – sztuka wiązania chust japońskich”. Warsztaty odbędą się w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód we wtorek 23 lutego 2021 r. w godzinach 15.30–16.20. Spotkanie przeznaczone jest dla młodzieży (+16) i osób dorosłych. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: edukacja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Furoshiki 23.02”. W treści należy podać: imię, nazwisko, numer telefonu oraz wiek zgłaszanego Uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 7 osób). Koszt udziału wynosi 15 zł, płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu warsztatów. Zajęcia prowadzone są od podstaw, dla osób początkujących. Uczestnik pozna szkic historyczny losów furoshiki w Japonii oraz w praktyce nauczy się wybranych sposobów pakowania przedmiotów. Japońskie chusty zostaną udostępnione grupie tylko na czas trwania warsztatów.
Wydarzenie w ramach cyklu Poznajemy Japonię.
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń edukacyjnych. Rezerwując miejsce w grupie zajęciowej Uczestnik zgadza się na warunki opisane w regulaminie.
Uwaga: Uczestnik wydarzenia/opiekun prawny jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia przy wejściu na zajęcia, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest/jego podopieczny nie jest osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. W przypadku wystąpienia u uczestnika objawów zakażenia COVID-19 do 14 dni od daty wydarzenia uczestnik/opiekun prawny zobowiązuje się niezwłocznie poinformować o tym właściwe służby sanitarne i epidemiologiczne, a także Muzeum Manggha na adres mailowy muzeum@manggha.pl. Wzór oświadczenia uczestnika jest dostępny do wglądu tutaj; wzór oświadczenia opiekuna uczestnika tutaj. Wydruki oświadczenia będzie można uzyskać również w dniu wydarzenia od pracownika recepcji muzealnej.
mat. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
|