„Książka to obiekt, który powinien być również estetyczną całością. Najłatwiej o to, gdy projektuje ją jedna osoba” powiedział w wywiadzie dla dwutygodnik.com Przemek Dębowski, czołowy polski projektant i współzałożyciel wydawnictwa Karakter, autor wielu znakomitych książkowych okładek.
Po ciężkich latach 90. i okresie transformacji, który odbijał się nie tylko na strukturze rynku wydawniczego, ale też na estetyce książki, z czasem zaczęliśmy doceniać pracę projektantów i grafików, podobnie jak wkład tłumaczy. Począwszy od przełomu stuleci coraz większą świadomość zyskiwali nie tylko czytelnicy, ale też projektanci, spośród których najlepsi cieszą się dzisiaj statusem nie wyrobników, ale artystów, czego dowodem są powstające coraz liczniej publikacje na temat ich pracy (jak chociażby „Miliard rzeczy dookoła”, czyli rozmowy Agaty Szydłowskiej z projektantami, między innymi z Kubą Sowińskim, autorem wielu okładek publikacji MCK oraz layoutu „Herito”).
Zaproszeni przez nas do rozmowy projektanci należą do ścisłej czołówki: współpracowali z największymi polskimi wydawcami, stworzyli własny, rozpoznawalny styl, a o swoich projektach myślą w sposób holistyczny: począwszy od rozmiaru książki i jej okładki, przez papier, wybór fontu aż po proporcje marginesów. Jednocześnie jednak nie zamykają się w jednym rodzaju publikacji, ale wciąż eksperymentują, tworzą w innych formach, jak plakat, i nieustannie dążą do stworzenia książki idealnej. Czyli jakiej?
Z Przemkiem Dębowskim i Kubą Sowińskim porozmawiamy o tym, jak bardzo zmienił się ich zawód oraz wyzwania przed nim stojące od lat 90., dlaczego tak ważne jest całościowe myślenie o książce, a także o roli odwagi i niezależności w projektowaniu.
Rozmowę poprowadzi Bartosz Sadulski.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Złap dystans, organizowanego przez MCK.
Projekt współfinansowany ze środków MKiDN.
mat. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
|