Trzeci z cyklu rodzinny spacer poznawczo-badawczy po użytku ekologicznym Łąki Nowohuckie realizowany w ramach projektu „Nowa Huta od NATURY strony”. Prowadzenie: dr Maciej Kozak. Obowiązują zapisy / limit miejsc: 20 os.
Wydarzenie dla osób zainteresowanych przyrodą w Nowej Hucie. Podczas spaceru prowadzący zwróci szczególną uwagę na rośliny użytkowe rosnące na terenie Łąk Nowohuckich. Omówione zostaną ich właściwości kulinarne i lecznicze. Będziemy również wyszukiwać i omawiać napotkane rośliny trujące.
Maciej Kozak – doktor nauk biologicznych, botanik i mykolog, absolwent i wieloletni pracownik Instytutu Botaniki UJ. Od najmłodszych lat pasjonat polskiej (i nie tylko) przyrody, autor lub współautor ponad 60 prac naukowych, w tym kilku opracowań o charakterze monograficznym (m. in. dotyczących zróżnicowania grzybów wielkoowocnikowych w Gorcach oraz zróżnicowania i przemian zbiorowisk półnaturalnych w Gorcach). Realizował szereg projektów naukowych dotyczących zwłaszcza zasobów rzadkich i zagrożonych roślin naczyniowych oraz grzybów wielkoowocnikowych w Polsce, a także zmian zachodzących w szacie roślinnej polskich Karpat. Współautor podręczników metodycznych do prowadzenia monitoringu siedlisk przyrodniczych Natura 2000, autor wielu opracowań o charakterze inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczych z zakresu botaniki i mykologii. Od lat współpracuje z wieloma instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody. Od roku 2014 jest członkiem Rady Naukowej Gorczańskiego Parku Narodowego, a od roku 2015 również Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Opolu.
Zapisy odbywają się poprzez formularz na stronie internetowej (limit miejsc: 20 osób):
http://okn.edu.pl/nowohuckie-laboratorium-dziedzictwa/zapisy/laki-nowohuckie-3-darmowa-stolowka-i-apteka-czyli-rzecz-o-roslinach-uzytkowych/
Nowa Huta od NATURY strony - projekt z zakresu edukacji ekologicznej w obszarze dziedzictwa przyrodniczego najbardziej zielonej części Krakowa, organizowany przez Pracownię Animacji Ekologicznej działającą w ramach Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Zakłada organizację weekendowych rodzinnych spacerów poznawczo-badawczych organizowanych dla mieszkańców Nowej Huty i Krakowa. W okresie od lipca do października 2020 r. odbędą się 4 spacery tematyczne po Łąkach Nowohuckich oraz 7 wypraw szlakami przyrodniczymi dzielnicy, podczas których prezentowane będą wszystkie formy zieleni miejskiej (użytki ekologiczne, nieużytki, zieleń parkowa i forteczna, ogródki działkowe, zieleń podwórek i osiedli - w tym pomniki przyrody i parki kieszonkowe, zieleń ciągów rzecznych, lasy miejskie). Na zakończenie projektu powstanie publikacja elektroniczna, która opisywać będzie miejsce każdej z wypraw wraz z krótką charakterystyką innych podobnych w Nowej Hucie. Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NowohuckieLaboratoriumDziedzictwa
|