Z okazji przypadającej 18 maja 2020 roku setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę biograficzną „Karol Wojtyła. Narodziny”. Zaprojektowana zgodnie z nowatorską, wystawienniczą ideą „gotowa do druku” ekspozycja będzie mogła być pozyskiwana nieodpłatnie w formie cyfrowej przez instytucje, szkoły, parafie, organizacje pozarządowe i samorządy do dalszego upowszechniania.
Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.
Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.
Ekspozycja składa się z 10 plansz, na których wykorzystano fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.
Wystawa jest udostępniana nieodpłatnie przez Centrum Myśli Jana Pawła II w formie „gotowej do druku”. Jej treść zostanie dostarczona zainteresowanym instytucjom w postaci pliku cyfrowego w wysokiej rozdzielczości. Pliki produkcyjne wystawy dostępne są w następujących rozmiarach: 10 plansz w formacie B1 (70 cm x 100 cm) lub 10 plansz w formacie A3 (29,7 cm x 42 cm).
Dzięki elastycznej formule wystawienniczej, każdy z organizatorów będzie mógł sam podjąć decyzję o wyborze, przystosowanego do swoich potrzeb i możliwości, rozwiązania ekspozycyjnego, które z łatwością, szybko i niedrogo będzie mogło zostać zrealizowane w lokalnej drukarni.
Wystawa jest odpowiednia do prezentowania w szkołach, kościołach, uniwersytetach, bibliotekach czy domach kultury w całej Polsce. Instytucje zainteresowane bezpłatnym otrzymaniem plików „do druku” mogą skontaktować się z właścicielem wystawy pod adresem narodzinyJP2@centrumjp2.pl. Regulamin udostępniania wystawy oraz poglądowe plansze można obejrzeć online i pobrać na stronie: centrumjp2.pl
|