Spotkanie wokół książki biograficznej artysty Stanisława hr. Szembeka z udziałem autora Jacka Malkowskiego oraz prezentacja unikatowych zdjęć i obrazów ze zbiorów rodzinnych Szembeków.
słowo wstępu : Melania Tutak - Muzeum Podgórza
prowadzenie : Marta Półtorak
W swojej twórczości Stanisław hr. Szembek pozostawał pod wpływem teorii barw Adama Chmielowskiego, posługując się paletą w ramach czerni, bieli, brązów i szarości. Bardzo intensywnie szkicował i interesował się studium postaci ludzkiej. Książka Jacka Malkowskiego Nasz Monachijczyk. Życie i twórczość Stanisława hr. Szembeka (1849-1891) jest pierwszą biografią malarza zawartą w bogato ilustrowanym albumie.
Publikacja przedstawia zapomnianego nieco malarza, wspaniałego artysty, który był związany z Krakowem, z jego środowiskiem malarzy, którzy również należeli do elitarnego grona absolwentów monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był on właścicielem dworku w Bonarce (przed prezydentem Juliuszem Leo). Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w klasie malarstwa antycznego. Był prekursorem malarstwa przedstawicieli chłopstwa i widoków wiejskich w okolicach Krakowa jeszcze przed Ludwikiem de Laveaux (1868 - 1894) - prototypem postaci Widma z Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Portrety mieszkańców Bonarki pędzla Szembeka powstawały niemal 20 lat wcześniej niż rozsławione przez dramat Wyspiańskiego portrety z Bronowic.
Na spotkaniu z autorem biografii Stanisława Szembeka przedstawione zostaną także fotografie dotyczące jego postaci i twórczości, w tym prywatne fotografie rodzinne oraz unikatowe ilustracje: jedyne zdjęcie obrazu Dwór w Bonarce, oraz szkicu Ogród w Bonarce, które zaginęły podczas II wojny światowej.
|