POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
23-08-2019     - 02-09-2019  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
POD NASZYM PATRONATEM
13. Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN '19
miejsce:
Dolnych Młynów 10, Muzeum Archeologiczne w Krakowie ul. Senacka 3, Teatra Zależny PK ul. Kanonicza 1, Scena ATA ul. Czarnowiejska 93, Teatr Barakah ul. Paulińska 28, Pauza Hub ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego)
FESTIWAL
» Teatr
Tegoroczna edycja Letniego Festiwalu Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN rozpocznie się 23 sierpnia, a zakończy 2 września. W programie 7 spektakli prezentowanych przez niezależnych twórców krakowskich. Festiwal oferuje także 6 wydarzeń towarzyszących, takich jak prelekcje, warsztaty, wystawa, czy Koncert Piosenki Artystycznej.
13 wydarzeń teatralnych o zróżnicowanej tematyce i nastrojach. Jedno jest pewne, każdy z widzów znajdzie coś dla siebie, a o pechu i nieszczęściu tym razem nie może być mowy, bowiem organizatorzy z okazji feralnej trzynastki odwracają kota ogonem, tak też festiwal rozpocznie się od pożegnania z tytułem Zaśpiewam Wam com tam... Miau!.
W trakcie Festiwalu będziemy mogli zobaczyć także spektakle w reżyserii Ziuty Zającównej: Zdziczenie obyczajów pośmiertnych wg. Bolesława Leśmiana, jak też W co się bawić... i nie tylko, muzyczne przedstawienie na podstawie znanych i mniej znanych piosenek Wojciecha Młynarskiego (i nie tylko).
Teatr Mumerus zaprezentuje swój najnowszy spektakl Dziś umarł Prokofiew oraz spektakl Historyja barzo cudna. Natomiast Zbigniew Kozłowski zabierze widzów w niezwykłą podróż po zakamarkach ludzkiej duszy w spektaklu 45 stopni.
Na zakończenie Festiwalu My Way, My Dream, My Life – Moje Marzenie, pełne humoru
i optymizmu przedstawienie w wykonaniu Papiny McQueen.
Festiwal STeN to także okazja by zgłębić tajemnice teatru od kuchni. W programie warsztaty improwizacji teatralnej, jak też pracy z głosem i pieśniami tradycyjnymi. Dodatkowo dwie prelekcje podróżnicze wraz z pokazami dokumentów zapowiadających zbliżającą się Premierę Siódmy Żywioł realizowaną przez członków Stowarzyszenia STeN.
Wydarzenia odbędą się w takich miejscach jak Dawna Fabryka Cygar przy ul. Dolnych Młynów 10, Muzeum Archeologiczne przy ul. Senackiej 3, Teatr Zależny PK przy ul. Kanoniczej 1, jak też w Teatrze Barakah przy ul. Paulińskiej 28 w Krakowie.


PROGRAM FESTIWALU


23.08 godz. 19.00 ul. Dolnych Młynów 10, Budynek Retro - II piętro nad Klubem Zet Pe Te (wejście od ogródka)
Bilety: 30/20
SPEKTAKL FESTIWALOWY
Teatr Proscenium Zaśpiewam Wam com tam ... Miau! - pożegnanie z tytułem

Reżyseria: Jacek Milczanowski
Muzyka: Monika Bylica
Występują: Paulina Dziuba, Sara Gawlik, Anna Lenczewska, Mateusz Dewera, Piotr Majewski, Jacek Milczanowski, Norbert Stałęga
Spektakl dla widzów dorosłych!

Tym razem opowieść jest z bajki – z innej bajki. Rzecz dzieje się w nieistniejącym zakładzie odosobnienia dla niesfornych kotów, nazywanym w przestępczym półświatku KICIEM. Jest to KIĆ dla kić, jako że pensjonariuszkami są kotki. Strzegą je wierne tradycji psy. Jak to drzewiej bywało: psi pilnują kić. Uświęconym tradycją zwyczajem jest „Ius Primae Noctis”, przysługujące Naczelnikowi Więzienia. Ten zaś, respektując owe prawo, troszczy się, aby pensjonariuszki powierzone jego opiece, wykonywały je dobrowolnie.


23.08 godz. 21.00 ul. Dolnych Młynów 10, Budynek Retro - II piętro nad klubem Zet Pe Te
(wejście od ogródka)
Wstęp wolny

Otwarcie Festiwalu – Wernisaż wystawy prac Wiesława Hołdysa
Wystawę będzie można zwiedzać od 24.08 do końca Festiwalu w godz.: 12.00 – 17.00
Wstęp wolny.
PGA - pastele grafiki akwarele

PGA to pierwsza wystawa prac plastycznych Wiesława Hołdysa, reżysera. Umiejscowione w labiryncie budynku RETRO nad Klubem Zet Pe Te rysunki i grafiki powstawały głównie przy pracy nad kolejnymi przedstawieniami Teatru Mumerus. Jest to plastyka naiwna, prymitywna i pierwotna : rodzaj reminiscencji związanych ze spektaklami, aczkolwiek nie nawiązujących do nich bezpośrednio. Inną inspiracją jest rzeczywistość, ale widziana poprzez zupełnie nieistotne szczegóły.


24.08 godz. 19.00 Teatr Zależny PK, ul. Kanonicza 1
Bilety: 30/20
SPEKTAKL FESTIWALOWY
Teatr Proscenium Zdziczenie obyczajów pośmiertnych

Reżyseria: Ziuta Zającówna
Muzyka: Monika Bylica
Występują: Paulina Dziuba, Ziuta Zającówna, Piotr Majewski
Opowieść o namiętnościach trójkąta miłosnego. Duchy zmarłej żony, kochanki i męża jeszcze raz
przeżywają dramat przeszłych wydarzeń, które doprowadziły do tragedii.

25.08 godz. 19.00 Teatr Zależny PK, ul. Kanonicza 1
Wstęp wolny
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE
GRAJ! - Warsztaty improwizacji teatralnej!
Zapraszamy chętnych aktorów, przyszłych aktorów, nieśmiałych, tych, którzy marzą o teatrze oraz wszystkich naszych widzów do zabawy w oparciu o techniki improwizacji. Wszyscy, którzy bez względu na wiek chcą rozwinąć swoją kreatywność, umiejętność skutecznej komunikacji, rozegrać pojedynki na miny, gesty, słowa, będą mogli wziąć udział w niepowtarzalnym wydarzeniu nawiązującym do tradycji Teatralnego Hyde Parku zgodnie z naszym przekonaniem, że: grać każdy umie. Warsztaty poprowadzi Ziuta Zającówna - aktorka, reżyser i profesor nadzwyczajny Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, założycielka Teatru Proscenium, laureatka festiwali teatrów jednego aktora i stypendystka Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta.


26.08 godz. 19.00 Teatr Zależny PK, ul. Kanonicza 1
Bilety: 30/20
SPEKTAKL FESTIWALOWY
Teatr Mumerus Historyja barzo cudna – wersja piwniczna

Scenariusz, reżyseria, przestrzeń: Wiesław Hołdys
Kostiumy i rekwizyty: Katarzyna Fijał
Instalacje sceniczne: Tadeusz Przybylski
Współpraca muzyczno - dźwiękowa: Michał Braszak
Współpraca: Beata Morsztyn, Magda Studnicka i Maria Śmiłek
Występują: Ewa Breguła, Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Robert Żurek oraz Agnieszka Dziedzic

Niebo. Piekło. Ziemia. I wielki obecny - nieobecny JHWH. Ten, którego słowo wieczne jest. Rzecz o zmaganiu się z językiem i przestrzenią, determinującymi zarówno człowieka, jak i aktora, ale też wykreowaną na tę chwilę postać sceniczną. Historia ta wydarzyła się bardzo dawno temu i zarazem wydarza się wciąż, tu i teraz. Walka dobra ze złem, człowieka z diabłem, aktora z postacią.


27.08 godz. 17.30, ul. Dolnych Młynów 10, Budynek Retro - I piętro nad klubem Zet Pe Te,
(wejście od ogródka)
Wstęp wolny
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE
Warsztaty pracy z głosem i pieśniami tradycyjnymi

Śpiew tradycyjny (zwanym także białym) staje się coraz bardziej popularną techniką śpiewu naturalnego, pełnym głosem, charakterystyczną dla pieśni ludowych, która daje niesamowite możliwości ekspresji, poprawy emisji, a przede wszystkim pozwala na odkrycie swojego naturalnego głosu. Poprzez tradycyjne pieśni ludowe uczestnicy warsztatów odkrywać będą różne oblicza dźwięku
i swego potencjału twórczego. Ważnymi zagadnieniami będą współuczestnictwo i współbrzmienie
w śpiewie. Polskie pieśni ludowe wywodzą się przede wszystkim z tradycji śpiewu jednogłosowego, dlatego na ich przykładzie będziemy uczyć się odchodzącej już tradycji wspólnego śpiewu, współtworząc jeden zespół, rozgrzewając głosy wspólną harmonią i wibracją. Przekonaj się, jaka radość płynie ze wspólnego śpiewania!

*Warsztaty skierowane są zarówno dla osób, które mają już doświadczenie ze śpiewem, jak i zupełnie początkujących.

Warsztaty prowadzi Paulina Dziuba - Aktorka, absolwentka PWST we Wrocławiu oraz Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. Z zamiłowania miłośniczka śpiewu i kultury tradycyjnej, a od niedawna także tańca współczesnego. Uczestniczka licznych projektów artystycznych i badawczych związanych z muzyką tradycyjną. Swoje umiejętności doskonaliła pod okiem wybitnych specjalistów. Jako aktorka i pieśniarka współpracowała z wieloma teatrami instytucjonalnymi i alternatywnymi m.in. z Teatrem Nowym, Współczesnym i Proscenium w Krakowie, Krakowskim Teatrem Tańca, Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Czytelnią Dramatu w Lublinie, Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice, Zespołem In Medias Res przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Fundacją Muzyka Kresów, Zespołem Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej w Lublinie. Obecnie jako członkini międzynarodowej grupy Jorge Parente Group; uczestniczy regularnie w warsztatach Voice&Camp Body, a w maju, w Portugalii odbyła się premiera spektaklu opartego na poematach F.G.Lorca. Prowadzi autorskie warsztaty śpiewu i głosu. Uczestnikom swoich warsztatów pomaga odkrywać, uwalniać i wzmacniać swój naturalny głos, a także doświadczać ogromnej radości płynącej ze wspólnego śpiewania.


27.08 godz. 20.00 Pauza HUB ul. Rajska 12 (budynek MOS, wejście od ul. Szujskiego)
Wstęp wolny
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE
Masajskie Dni - pokaz dokumentu i prelekcja podróżnicza o dzieciach z plemion wschodniej Afryki.

Dziennikarka i podróżniczka Marzena Figiel zaprezentuje swój autorski dokument „Jane - mała Masajka” i wraz z muzykiem i podróżnikiem Damianem Strzałą opowiedzą o życiu dzieci z plemion Masajów i Samburu z północy Kenii. Prelekcji będą towarzyszyły praktyczne rady, jak zorganizować swoją podróż do Afryki. Pokaz będzie zapowiedzią widowiska muzyczno-wizualnego „Siódmy Żywioł”, którego premiera odbędzie się w październiku 2019 roku w STeN.


28.08 godz. 19.00 Dziedziniec Muzeum Archeologicznego w Krakowie, ul. Senacka 3
Bilety: 30/20
SPEKTAKL FESTIWALOWY
Teatr Mumerus Dziś umarł Prokofiew

Reżyseria i przestrzeń: Wiesław Hołdys
Opracowanie muzyczne: Michał Braszak
Kostiumy: Dorota Morawetz
Współpraca: Agnieszka Dziedzic, Beata Morsztyn i Maria Śmiłek
Muzycy: Alicja Margolin i Michał Braszak
Występują: Jan Mancewicz, Jacek Milczanowski, Ewa Breguła, Anna Lenczewska, Mateusz Dewera, Robert Żurek, Agnieszka Dziedzic (głos)

Dramat Moniki Milewskiej „Dziś umarł Prokofiew” w reżyserii Wiesława Hołdysa to kasandryczna opowieść o związkach władzy i sztuki, refleksja nad pozycją artysty w świecie politycznych uwikłań. Autorka odmalowuje trudne losy wybitnych radzieckich kompozytorów, którymi pragnął dyrygować Stalin. Punkt wyjścia stanowi prawie równoczesna śmierć Józefa Wissarionowicza i Siergiusza Prokofiewa. Cały świat opłakuje Ojca Narodów; w prasie ukazują się kilkusetstronicowe nekrologi, w przycmentarnych kwiaciarniach brakuje kwiatów dla zwykłych obywateli. Hołd Prokofiewowi oddaje jedynie niewielka grupa muzyków, w tym główny bohater dramatu – Dymitr Szostakowicz, który - wspominając zmarłego Mistrza - snuje historię własnego życia w Kraju Rad. Jawi się nam ono jako piekielna sinusoida łaski i niełaski tyrana, piszącego recenzje muzyczne tym samym piórem, którym podpisuje również wyroki śmierci.


29.08 godz. 19.00, Scena ATA, ul. Czarnowiejska 93
Wstęp wolny
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE
Koncert Piosenki Artystycznej Tango i Sny

Słowa, kompozycja, śpiew i piano: Alicja Tanew
Skrzypce: Michał Chytrzyński
Wspólna aranżacja wykonawcza
Premierowe wykonanie autorskich tang Alicji Tanew. Spektakl muzyczny z poezją w tle. Tango to nie tylko taniec pełen pasji, to także utwór muzyczny śpiewany, niezwykle emocjonalny z metrum na 2/4, charakteryzuje się dynamizmem i elegancją. Teksty tanga wołają miłość i są indywidualną impresją wyznań...Tak, to się zdarzyło mi że byłeś blisko i to było wszystko.


30.08 godz. 19.00 Teatr Zależny PK, ul. Kanonicza 1
Bilety: 30/20
SPEKTAKL FESTIWALOWY
Zbigniew Kozłowski 45 stopni

Występują: Zbigniew Kozłowski oraz Andrzej Włodarz

Pełna humoru, żartu i wzruszeń muzyczno-liryczna opowieść o życiu. O drodze człowieka…


31.08 godz. 19.00 Teatr Zależny PK, ul. Kanonicza 1
Bilety: 30/20
SPEKTAKL FESTIWALOWY
Teatr Proscenium W co się bawić... i nie tylko!

Scenariusz i reżyseria: Ziuta Zającówna
Muzyka: Monika Bylica
Występują: Emilka Azierska, Paulina Dziuba, Marzena Figiel, Agata Pisiewicz, Ziuta Zającówna, Piotr Majewski, Jacek Milczanowski, Norbert Stałęga, Mikołaj Wnęt
Spotkanie z satyrą i piosenkami Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej. W miejskim teatrzyku pojawi się cała galeria postaci: czerwony kapturek, wariat, nawiedzona, nieszczęśliwa Kolombina, Pinokio w wersjach żeńskiej i męskiej, podejrzany łobuz, baba z bloku, marionetki stare i młode – granych przez:
2 nestorów
4 zawodowców
2 młodych
1 nieletnią
6 chórów
pianino i ukulele.

1.09 godz. 20.00 Pauza HUB, ul. Rajska 12 (budynek MOS, wejście od ul. Szujskiego)
Wstęp wolny
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE
Kibera – największe slamsy Afryki – Pokaz dokumentu i prelekcja podróżnicza o życiu w największych slamsach naszego Globu

Prelekcję rozpocznie pokaz filmu Mary - sierotka ze slamsów Nairobi będący autorskim dokumentem dziennikarki i podróżniczki Marzeny Figiel. Wraz z muzykiem i podróżnikiem Damianem Strzałą opowiedzą o pełnej kontrastów slamsowej codzienności. Prelekcji będą towarzyszyły praktyczne rady, jak zorganizować swoją podróż do Afryki. Pokaz będzie zapowiedzią widowiska muzyczno wizualnego „Siódmy Żywioł”, którego premiera odbędzie się w październiku 2019 roku w STeN.

2.09 godz. 20.00 Teatr Barakah, ul. Paulińska 28
Bilety: 50/40
SPEKTAKL FESTIWALOWY
My Way, My Dream, My Life – Moje Marzenie

Scenariusz: Henryk Pasiut, Paweł Rupala
Reżyseria: Ana Nowicka
Choreografia: Katarzyna Kleszcz
Scenografia: Katarzyna Sobolewska
Występują: Papina McQueen, tancerze: Mateusz Miela, Łukasz Szkiłądź

Bohater spektaklu pojawi się w różowej pidżamce i nie tylko… Na pozór trwa zwykły melancholijny wieczór nasycony muzyką, skłaniający jak gdyby do głębokich refleksji. Fantazyjna opowieść, która zabierze Cię w niezwykłą podróż marzeń. Spektakl z utworami dobrze Wam znanymi, śpiewanymi przez największe Divy sceny i estrady, wzbogacony o prezentacje multimedialne, monologi z truizmami, żarty. A wszystko to sprawi, że uwierzysz w siebie i poczujesz się szczęśliwy, a Twoje życie zapewne się pozytywnie odmieni.

_______________________________________________________
Bilety do nabycia na godzinę przed spektaklem. Rezerwacje: rezerwacjasten@wp.pl
Ilość miejsc ograniczona.

W Klubie Festiwalowym (w godzinach otwarcia lokalu) prezentacja slide show poświęconego Twórcom Festiwalowym.
Klub Festiwalowy, LATO, ul. Dolnych Młynów 10

13. Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN '19 wspierają:

Patroni Medialni:
Dziennik Teatralny
KULTURAtka
All In UJ

Sponsorzy:
Kancelaria Artystyczna FARO
Słodki Wentzl
Klub Pauza

Partnerzy:
Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej Pauza
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Fundacja Tytano

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Miejsce:
Dolnych Młynów 10, Muzeum Archeologiczne w Krakowie ul. Senacka 3, Teatra Zależny PK ul. Kanonicza 1, Scena ATA ul. Czarnowiejska 93, Teatr Barakah ul. Paulińska 28, Pauza Hub ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego)
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury