Włoski Instytut Kultury w Krakowie oraz Konserwatorium Krakowskie im. W. Lutosławskiego
zapraszają na koncert
VIRTUOSO & BELCANTO
21.06.2019 r., piątek, godz. 19.30
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
MAURIZIO COLACICCHI – fortepian
DANIELE DE PROSPERI – tenor
W programie:
M.A. Cesti, V. Legrezio Ciampi, G. Rossini, G. Donizetti, A. Ponchielli, G. Bottesini, F. Cilea, P.A. Tirindelli,
F.P. Tosti, L. Denza, G. Puccini
WSTĘP WOLNY
Daniele De Prosperi naukę muzyki rozpoczął od dziecka od nauki gry na fortepianie i skrzypcach. W wieku 8 lat został wybrany do gry w wielu musicalach (między innymi „Koty” i „Oliver!”).
Naukę śpiewu operowego rozpoczął w 2006 r. u Giuseppiny Dalle Molle następnie kontynuował ją pod kierunkiem Danieli Dessì. Obecnie uczęszcza na kursy specjalizacyjne pod kierunkiem WalteraCataldi-assoni (studia partyturowe) oraz Ines Salazar (technika wokalna).
W 2007 r. wraz z innymi kolegami założył „Le Querce del Tasso”, stowarzyszenie kulturalne, którego celem jest organizowanie imprez w celu rozpowszechniania wiedzy o muzyce klasycznej, zwłaszcza wśród młodzieży.
Debiutował w operach od Rossiniego (Cyrulik sewilski) po Pucciniego (Gianni Schicchi), a także Mozarta (Don Giovanni), Donizettiego (Eliksir miłości) i Verdiego (La Traviata).
Był finalistą międzynarodowego konkursu wokalnego „Jole De Maria” (w 2015 r.), a w 2017 r. został wybrany na przesłuchanie związane z międzynarodowym konkursem „Città di Lanciano”, aby wcielić się w rolę hrabiego Almavivy w 46. sezonie muzycznym Festiwalu „Estate Musicale Frentana” (dyrektor artystyczny - Donato Renzetti).
Jego doświadczenie obejmuje również reżyserię sceniczną: pod pseudonimem „Daniele Medici” wyreżyserował opery „Eliksir miłości” i „Gianni Schicchi”.
Maurizio Colacicchi studiował grę na fortepianie w Zagrzebiu (Chorwacja) i w Rzymie, gdzie ukończył Konserwatorium Muzyczne di Santa Cecilia natomiast w Londynie otrzymał dyplom w zakresie wokalnej muzyki kameralnej w National College of Music w Londynie.
Koncertował we Włoszech na najważniejszych koncertach i festiwalach lirycznych, takich jak Festiwal Pucciniego w Torre del Lago, Luglio Musicale Trapanese itp.
Występował w większości krajów europejskich oraz niemal na wszystkich pozostałych kontynentach.
W latach 1997–1999 był dyrektorem licznych kursów lirycznych we Włoszch i Hiszpanii. Współpracował z takimi artystami, jak Piero Cappuccilli, Ghena Dimitrova, Mariella Devia, Katia Ricciarelli, Veriano Luchetti, Giuseppe Giacomini, Daniela Dessi, Michela Sburlati, Maria Chiara, Bruna Baglioni, Roberto Scandiuzzi, Lando Bartolini, Fiorenza Cossotto, Ivo Vinco, Bonaldo Giaiotti, Pietro Ballo, Sylvie Valayre, Vladimir Chernov, Giuseppe Sabbatini, Lucia He, Kim Young Mi, Miwako Matsumoto, Yasuko Hayashi i wielu innych.
Nagrywał dla trzech sieci Rai, Rai International oraz dla ważnych włoskich i zagranicznych nadawców.
Od 1997 r. kieruje katedrą fortepianu w Państwowym Konserwatorium im. L. Refice w Frosinone.
Był kuratorem kolekcji Włoskiej Muzyki Wokalnej Kameralnej od 500 do 900 dla wytwórni płytowej Synnara Music (Korea Południowa) oraz kolekci Liriche V. Belliniego dla wytwórni płytowej Victor (Japonia).
|